PROJEKT „Čítame radi 2“ – pokračovanie
Chceme sa podeliť s radosťou z ďalších nových kníh, ktoré pribudnú v našej školskej knižnici.
Prestavujeme Vám druhú časť , úžasných a starostlivo vybraných knižných titulov.
Bc. Monika Perďochová
PROJEKT „Čítame radi 2“ – pokračovanie
Chceme sa podeliť s radosťou z ďalších nových kníh, ktoré pribudnú v našej školskej knižnici.
Prestavujeme Vám druhú časť , úžasných a starostlivo vybraných knižných titulov.
Bc. Monika Perďochová
Stravné prostredníctvom internetbankingu je možné uhradiť do 15. júna 2021.
27. máj bol pre nás významným dňom, pretože naše pozvanie prijala známa slovenská spisovateľka Gabriela Futová, ktorá má na konte už viac ako dve desiatky úžasných kníh pre deti.
Pani spisovateľka je naozaj jedinečná, veselá a bezprostredná. Porozprávala nám o tom, ako vznikali príbehy i čo sa skrýva za pútavými názvami kníh. Veľmi úprimne a vtipne odpovedala na otázky našich ôsmakov. Dozvedeli sme sa o spisovateľkiných detských dobrodružstvách i huncútstvach jej detí, obdivovali sme jej zážitky so zvieratkami, o ktoré sa stará. Asi neuveríte, ale u nej doma by ste našli sovu, psíky, mačičky, sliepky či ovce a prezradila, že jej túžbou je i mať raz koňa. So svojimi zvieratkami zažíva neuveriteľné smutno-smiešne príbehy, ktoré ju takisto inšpirujú pri tvorbe kníh.
V priestoroch školskej knižnice panovala uvoľnená a priateľská atmosféra, smiech i vážne zamyslenia.
Čas nám plynul veľmi rýchlo a museli sme sa rozlúčiť. Pani spisovateľka síce odišla, ale v nás budú ešte dlho rezonovať spomienky na toto nezabudnuteľné stretnutie.
Ktovie, možno i vďaka návšteve Gabriely Futovej vyrastie v našej škole nová spisovateľka či spisovateľ ...
Pani Futová, ďakujeme!
Bc. Monika Perďochová
Dňa 20.mája 2021 sa v Spojenej základnej škole v Turzovke uskutočnila "Výmenná burza kníh" pre žiakov 2. ročníka. Žiaci mohli priniesť svoje prečítané knihy a tie následne vymeniť so svojimi spolužiakmi, knihu za knihu. Výmene sa úprimne tešili, keď staré sa stalo novým a ihneď sa pustili do horlivého objavovania nových knižných zážitkov.
Akcia mala za cieľ podporovať u žiakov vzťah ku knihe, rozvoj čitateľskej gramotnosti a zároveň ukázala žiakom recykláciu v praxi, čo sa nám aj podarilo. Želáme veľa zážitkov pri objavovaní sveta kníh!
Mgr. Antónia Urbánková
Dominik Kotek 3.C
Mlieko
Mliečko biele to je fajn,
Stále mi ho nalievaj.
Jogurtiky zbožňujem,
Bryndzu, maslo taktiež zjem.
Lianka Michalisková 3.A
Mlieko
Každý deň mám ho rád,
je to môj najlepší kamarát.
Pijem ho večer a aj ráno,
bez neho mám nepokojný spánok.
Niekedy sa mi i sníva,
že celý svet je z mäkučkého syra.
Nikdy ho nemám dosť,
mám naňho proste závislosť.
Šimon Veselka 3.C
Mliečne árie
Pijem mlieko ako hrom,
narastú mi kosti ako strom.
Vápnik silný, vápnik biely,
zuby máme ako z kriedy.
Fialovú kravu nám netreba,
keď si dáme mlieko do tela.
Mlieko, jogurt, tvrdé syry,
ani Pascal nemal toľko sily.
Keď si dal ráno kávičku,
zabudol na mlieka lyžičku.
Koza méka, ovca béka,
z fľaše mlieko nevyteká.
Miška Čečotková 3. A
Mlieko a mliečne výrobky
Pijeme denne mlieko čerstvé,
k tomu rožky s masielkom natreté.
Na desiatu jogurt ovocný,
poobede dezert chladený.
Večer nátierku tvarohovú,
na žemľu chrumkavo upečenú.
Jedzte syry, dajú sily
aj my sme ich už okúsili.
Kto chce byť zdravý ako buk,
vypije mlieka plný sud.
Tvaroh, kefír,
smotana, syr,
to všetko máme radi ,
lebo chceme byť stále zdraví.
Pod záštitou Medzinárodnej mliečnej federácie sa v 3. májový utorok každoročne oslavuje Svetový deň mlieka. Táto biela tekutina patrí medzi najdôležitejšie zložky plnohodnotnej ľudskej stravy. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a stavebných látok, ktoré sú potrebné pre zdravý vývoj najmä detí. Tento významný deň padol tento rok na 18. mája. Aj naši tretiaci sa zapojili do tejto oslavy rôznymi aktivitami, ktoré sa prelínali takmer všetkými vyučovacími predmetmi počas celého týždňa.
V každej triede si žiaci najskôr porozprávali o význame mlieka a jeho účinkoch na náš organizmus. Vyrobili si i plagát, ktorý im pripomínal tento významný deň. Na hodine matematiky počítali slovné úlohy o mliečku a v grafoch porovnávali rôzne údaje o ňom. Na čítaní si prečítali článok o Svetovom dni mlieka a vypracovali krátky test. Zároveň sa zdokonaľovali v čitateľskej gramotnosti. Svoje vedomosti si overili i v krátkom kvíze. Niektorých mliečko tak očarovalo, že o ňom napísali i báseň. Aj hodina vlastivedy sa niesla v tomto duchu. Žiaci pracovali s mapou a vyhľadávali miesta, kde sídlia mliekarenské spoločnosti. Veľmi sa pri tom zabavili. Pokusom na hodine prírodovedy si vyskúšali, že s mliečkom sa dá aj vyčarovať dúha. Pripravili si i projekt o mlieku a vo dvojiciach každý odprezentoval, čo sa o mlieku dozvedel. Projekt vytvárali i na hodine informatiky, kde využili svoje skúsenosti s prácou v PowerPointe. Aj hodina pracovného vyučovania parila mlieku. Nie tak celkom, nesmieme zabúdať ani na odpad z jeho výrobkov. Dali sme im druhú šancu a z prázdnych obalov od mliečnych produktov sme vyrobili kravičku, robota aj vláčik .
Aký by to však bol Deň mlieka bez jeho ochutnávky. A na tú sa všetci veľmi tešili. Na slávnosti si pripili čerstvým mliečkom, ochutnali vlastnoručne vyrobené koktaily a mliečne chuťovky. Mňam, to boli dobroty. Už teraz sa všetci tešia na ďalšiu takú slávnosť. A mliečko odteraz bude mať určite inú príchuť, keď sme sa počas tohto týždňa o ňom toľko dozvedeli.
Zapísala Mgr. Zuzana Kováčiková
Keď sa deti zo Spojenej školy v Turzovke rozčítajú, tak sa takmer všetky knižky z vydavateľstva Slovart zabalia a pošlú do našej školy pre deti, ktoré si ich objednali.
Prajeme veselé čítanie.
Bc. Monika Perďochová
Poznávať prírodu v školskej triede asi nie je to „pravé orechové“, no tohtoročné jarné počasie nepraje tomu, na čo sme sa tešili, mať hodiny prvouky vonku. Vystriehli sme aspoň zopár lúčov slnka a vybrali sa s druhákmi hľadať a poznávať prírodniny. Deti v skupinkách hľadali živé, neživé i odumreté prírodniny, poznávali ich a triedili. Chybičky v zatriedení potom spoločne opravovali. Ďalšie hodiny boli zamerané na rastliny. Druháci pozorovali klíčenie hrášku a fazule v rôznych podmienkach, naučili sa, čo všetko rastliny potrebujú pre svoj rast a život. Učili sa i trpezlivosti, keď čakali, kedy už konečne vykukne zo semienka klíček. Vypestované rastlinky zatiaľ ešte krášlia okná druháckych tried, no keďže sa už pýtajú do voľnej pôdy, čoskoro si ich deti zoberú domov, aby sa vo svojej záhrade pokúsili dopestovať prvú vlastnú úrodu.
2. ročník, Mgr. Monika Schutzová
Hoci sa pri lúčení zvykne aj plakať, my sme nevyronili ani jedinú slzu. Tešili sme sa, pretože sme i v tejto nezvyčajnej dobe zvládli popasovať sa so všetkými písmenkami slovenskej abecedy. A že nám to šlo! Neodradil nás ani strašiak menom COVID! Všetky prekážky nám pomáhala prekonávať nielen pani učiteľka, ale i mamina, ocino, starká, dedko, sestra, brat...
Aj napriek rôznym ťažkostiam už smieme povedať, že VIEME ČÍTAŤ. Áno, aj písmeno q, w a x poznáme. Nie sme žiadne padavky.
Neunikol nám dnes ani poklad, ktorý sme vypátrali. Hádanky? Žiaden problém, uhádli sme a vypátrali i rozprávkové kráľovstvo, kde bolo ukryté malé tajomstvo. Nasledovala oslava! Wow! Čarovné muffiny, zázračné drobnosti, prípitok šampanským i s „obrom“ riaditeľom, pizza v pizzerii, spev prváckej hymny... Skvelé!
Sláva nám! Sláva nám! My sme slávni prváci!
Mgr. Zuzana Mozoliková
V dňoch 13.-14.4.2021 sa uskutočnilo okresné kolo matematickej Pytagoriády 3.- 8.ročníka. Vzhľadom na protipandemické opatrenia sa uskutočnilo online. Úlohy okresného kola riešilo 23 úspešných riešiteľov školského kola Pytagoriády.
Úspešní riešitelia okresného kola:
3.ročník: Matej Chnúrik 3.B
4. ročník: Dominik Korček 4.A, Šimon Kriščák 4.A
5. ročník: Mária Ďurechová 5.B, Jakub Hrubý 5.C, Marek Smreček 5.B, Kristína Kapusňáková 5.C, Rebeca Chnúriková 5.C, Izabela Ciesaríková 5.C
6.ročník: Lenka Tichá 6.B, Lukáš Krištof 6.B, Vanesa Vavračová 6.B, Adam Pápol 6.B
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa okresného kola Pytagoriády zúčastnili, úspešným riešiteľom blahoželáme.
RnDr. Magdaléna Pekárová
Milé mamičky, v tomto školskom roku sa Vám prihovárame trošku netradične. Druhá májová nedeľa patrí všetkým mamám. Je to špeciálny čas, kedy Vám povedať, čo pre nás znamenáte a vyjadriť našu úctu, rešpekt a vďačnosť za všetko, čo pre nás robíte. Veď mama je tá, čo je pri nás, keď sme chorí, je našim prvým učiteľom, inšpiruje nás, vie byť prísna a láskavá zároveň. Dnes máme príležitosť, aby sme Vám urobili radosť.
Váš sviatok je plný emócií, potešenia, radosti a lásky. Prajeme Vám, aby ste si tieto chvíle vychutnali a aj vy vložili do svojich srdiečok darček od svojich detí.
deti 4. ročníka
Vycvičiť psíka, aby poslúchal naše povely, dá iste zabrať. Aj druhákom na hodine informatiky výcvik Dunča spočiatku pripadal náročný. Niet sa čo čudovať, veď riešili veľký problém. Presnejšie - algoritmické riešenie problémov interaktívnym zostavovaním. Vycvičiť neposlušného Dunča vyžadovalo skúšať a skladať príkazy do postupnosti, krokovať riešenie, opravovať chyby a upravovať riešenie. Výsledkom snahy bol vycvičený Dunčo, ktorý poslúchal povely, behal iba po chodníčkoch a neničil kvety tete Izolde. Žiaci, ktorí boli rýchlejší v zostavovaní riešenia, stihli ešte vycvičiť aj myšku Hryzku. Informatika je učenie a zábava v jednom. Skvelé, však?
2.B
Talentída aj v tomto školskom roku organizuje rôzne súťaže pre deti. Aj naši žiaci sa prihlásili, aby si preverili vedomosti z prvouky, vlastivedy, prírodovedy, slovenského jazyka a anglického jazyka, matematiky, informatiky dopravnej, hudobnej a výtvarnej výchovy. Súťažilo sa v troch samostatných kategóriách: Všetkovedko 2 – žiaci 2. ročníka, Všetkovedko 3 – žiaci 3.ročníka a Všetkoveko 4 – žiaci 4. ročníka.
Úlohy v súťaži sú originálne, príťažlivé pre žiakov a inšpirujúce pre učiteľa Žiaci si uvedomia, že v živote je dôležité mať prehľad a vedomosti o všetkom. Táto súťaž je zaujímavá hlavne pre svoj široký záber. A hlavne je to hravá príprava na Testovanie 5. Aj naši žiaci si overili svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením, logické myslenie a správny úsudok.
A tu sú naši Všetkovedkovia:
Druhý ročník: Jozef Čmelík, Viktória Chochrunová, Miroslava Mudriková z 2.A,Matej Krištof, Sebastián Špiriak, Simona Staníková ,Adam Rovňaník z 2.B, Jakub Drnda, Lukáš Kubuš, Matej Mucha z 2.C.
Tretí ročník: Sára Staníková z 3.A, Adam Fekete, Martin Veselka z 3.C.
Štvrtý ročník: Eliška Marcová a Dominik Korček zo 4.A, ktorý zároveň získal aj titul Všetkovedko školy.
Srdečne blahoželám. Mgr. Ľubica Sobčáková
Čitateľská gramotnosť je univerzálna technika, ktorá robí žiaka schopným nielen prečítať slová, vety a celé texty, ale aj pochopiť prečítané a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Pri takomto chápaní problematiky čitateľskej gramotnosti nie je až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť čítania, ale podstatné je porozumenie textu a používanie informácií z neho. Súčasťou čitateľskej gramotnosti sú čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, ktoré sa snažíme získavať a rozvíjať v „Našej čitárni“ už druhý školský rok. Každý týždeň putuje „Naša čitáreň“ do našich domovov, aby sme do nej zapísali, čo zaujímavé sme prečítali, ktoré literárne postavy nás zaujali a následne o tom porozprávali na hodinách čítania spolužiakom. Takto sa zoznamujeme knihami rôznych žánrov, spoznávame nových literárnych hrdinov. Na hodinách slohovej výchovy sme využili svoje získané vedomosti pri opise obľúbenej literárnej postavy. Veď posúďte:
žiaci 4. C
Powered by aSc EduPage