• Anglický jazyk

• Už ste niekedy jedli hada, grilovanú myš či vyprážané solené lúčne kobylky? Nie?!!! Alebo skúsili ste doma chovať netypické zvieratko, akým je obrovský pytón, ktorý si s radosťou pochutí na susedovej mačke či inom tvorovi? Ak ste odpovedali nie, aj naša odpoveď je rovnaká! Naši žiaci sa však 23. 11. 2018 opäť stretli s dobrovoľníkmi z Kericu, ktorí k nám tentokrát prišli z Vietnamu, Španielska, Kambodže či ďalekého Hondurasu a zároveň spoznali aj ich trochu „iné“ gastronomické pochúťky a tradície v rámci programu EUROWEEK, ktorý je súčasťou projektu Erazmus+.  A nielen to, zistili, že paradajky neslúžia len na výrobu kečupu, ale možno nimi pokojne bojovať v rámci zábavného podujatia v uliciach Španielska jedenkrát za rok, avšak je potrebné si vopred túto „vojnu“ zarezervovať. A vedeli ste, že v Kambodži nemajú žiadne mince, ale len papierové bankovky? A okrem ryže, ktorú pestujú vo veľkom, využijú palmový strom, nielen ako drevnú surovinu, jeho plody, ale dokonca i listy sú materiálom vhodným na výrobu imidžového klobúka, ktorý ich chráni pred slnkom? A  čo majú Kambodžania spoločné s Francúzmi? Žabie stehienka chutia obom národom!
            To,  či majú naši žiaci dostatok temperamentu a tanečného talentu zistil aj Junior z Hondurasu, s ktorým si zatancovali ohnivú salsu. Junior im predstavil aj svojho domáceho miláčika „Rosu“, obrovského pytóna, ktorý mu voľne pobieha v záhrade. Deti zároveň videli rozmanitosti prírody, ktoré sú odlišné na Slovensku a v Hondurase. Pobrežia Hondurasu sú bohaté na korálové útesy, rybku „Nema či Dori,“ môžu stretnúť takmer pri každom potápaní sa, ale je treba brať ohľad aj na predátorov, ktorí striehnu v útrobách Atlantického oceánu.
            Okrem spomínaného žiaci videli rozdiel medzi naším náboženstvom a budhizmom, ktorý vyznávajú najmä východné krajiny. Spoznali ich národné symboly vo forme rôznych drakov, vtákov ohnivákov či chrámov (pagod), ale našli i paralelu medzi našou a španielskou kultúrou, ktoré spája spoločné náboženstvo.
            Potvrdilo sa, že tieto stretnutia obohatia nielen nás, ale i hostí. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutia!