• Anglický jazyk

• Medzinárodné Vianoce v Kericu
            Stalo sa už tradíciou, že žiaci našej školy sa každoročne zúčastňujú na podujatí organizovanom združením KERIC v Čadci pod názvom Medzinárodné Vianoce. Rovnako to bolo aj 20. 12. 2017, keď sa  žiaci zo šiesteho až ôsmeho ročníka v čase krátko pred Vianocami  mohli stretnúť s dobrovoľníkmi z Talianska, Rakúska, Mexika, Francúzska a Argentíny, ktorí im priblížili najkrajšie sviatky v roku v ich rodnej krajine.
            Formou komunikačných aktivít v angličtine spoznávali, aké rôznorodé jedlá a zvyky praktizujú ľudia v iných krajinách, zatancovali si typický tanec temperamentných Argentínčanov,  zistili, že Vianoce môžu byť aj v lete a zacítili vôňu „maté“, ktoré ich dobíja energiou. V krajine, ktorá so môže pýšiť Eiffelovou vežou sa naučili spievať typickú vianočnú koledu vo francúzštine a prebrúsiť svoje jazyky na typickom „rrrr“ Francúzov a zároveň spoznali, že ľudia sa bežne zdravia letmým bozkom. V Taliansku sa dozvedeli , že ich vianočné menu sa líši od nášho  prinajmenšom v múčnikoch ako aj v čase rozdávania darčekov svojim blízkym.  Deti si zahrali tzv. Memory Game alebo „pexeso,“či  zatancovali „metlový tanec.“  Svojim krátkym,  náučným kvízom  priblížila typické zvyky počas Vianoc v Rakúsku aj dobrovoľníčka Theressa, ktorá im ukázala pôvodnú podobu adventného venca, ktorý mal kedysi dvadsaťštyri sviečok a mnoho iných zaujímavostí.  Poslednou zastávkou bolo slnečné Mexiko, kde si žiaci zahrali hru BINGO, v ktorej sa naučili zopár slov v španielčine, a ktorú v Mexiku bežne v rodinách hrajú počas Vianoc.
            Naši žiaci zistili, že jazyk nie je nevyhnutné učiť len v škole, ale je nevyhnutné ho používať a komunikovať pri každej príležitosti. Veríme, že nadobudli nové poznatky a budú sa tešiť na ďalšie Vianoce v Kericu. Želáme požehnané Vianoce.

Tradičné Vianoce s Kericom
            Hojnosti, prajnosti, úrodajnosti, v komorách, stodolách všetkého dosti.....takto si vinšovali mladí Kysučania na Štedrý deň. Aj v našej škole sme si 5.decembra 2017 pripomenuli zvyky štedrého dňa v minulosti. Zaspomínali sme si na výzdobu vianočného stromčeka kedysi. Chvíle spomienok nám spríjemnili betlehemci s vianočnými vinšami a koledami. Nechýbali ani hricovia oblečení v kožušinových vestách, ktoré zdobili krepové stuhy. Na hlavách mali masky a na opaskoch zvonce /chraptoky/. Triasli nimi a vytvárali  nezabudnuteľnú  atmosféru Vianoc.  Deti spoznali jednu z tradícií, ktorá sa u nás zachovala dodnes.
            V rámci spolupráce s čadčianskym Kericom a podpory interkultúrnych vzťahov našu školu navštívili dobrovoľníčky z Rakúska a Francúzska (Laëtitia Lecomte  a  Theresa Telser) počas prezentácie vianočných zvykov. Prezradili nám, že naše tradície sú pre ne veľmi zaujímavé s nádychom exotiky.
            V závere si žiaci mohli vyskúšať výrobu vlastnej domácej kolekcie, ktorá im  nielenže chutila ale sa im aj vydarila.