• Anglický jazyk

• Aby cudzie jazyky boli ešte atraktívnejšie a žiaci prekonali jazykovú bariéru komunikovať v cudzom jazyku, naša škola opäť začala spolupracovať s dobrovoľníkmi, ktorí k nám prichádzajú z rôznych európskych krajín ale aj krajín mimo nášho kontinentu. V tomto školskom roku spestrí hodiny anglického a nemeckého jazyka s „tiroláčka“ Kathi Keinprecht. Kathi je mladá dobrovoľníčka zapojená do projektu spolupráce školy s organizáciou KERIC. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch  iní dobrovoľníci z rôznych krajín, bude teraz Kathi pravidelnou súčasťou našich hodín. Svojou prítomnosťou určite spríjemní a zatraktívni vyučovanie cudzieho jazyka. Zároveň vedomosti žiakov obohatí o kultúru, zvyky, históriu i súčasnosť svojej rodnej krajiny. Je to mladá, sympatická študentka,  ktorá bezprostrednou komunikáciou dokáže žiakom, že jazyk sa dá naučiť hlavne vtedy, ak sa ním aj KOMUNIKUJE!

I tento rok pokračuje naša spolupráca s Kericom v Čadci. Dôkazom je účasť našich žiakov z 9.A na workshope „Štruktúrovaný dialóg 8.11.2018. Primárnym cieľom je aktivizácia mladých ľudí a ich postupné zapojenie sa do lokálnej komunity formou miniprojektov, ako aj dosiahnuť u nich prirodzenú potrebu a nebojácnosť komunikovať v cudzom jazyku a prestať sa zamýšľať nad rozdielmi medzi ľuďmi.

Svetový deň kultúrnej rozmanitosti v Kericu

Dňa 20. 5. 2019 sa žiaci našej školy zúčastnili multikultúrneho dňa v KERICu.  Uplatnili tu predovšetkým  svoje praktické znalosti anglického jazyka, ale aj všeobecný prehľad. Vládla veľmi príjemná a priateľská atmosféra. Deviataci si zopakovali vedomosti o Európskej únii, dozvedeli sa viac o mimojazykových prostriedkoch, ktoré sa využívajú v Taliansku, debatovali o gestách, ktoré majú v rôznych krajinách odlišné významy, súťažili v kvíze, ktorého témou boli pokrmy z celého sveta a nakoniec sa zamýšľali nad životom väzňov a ľudí s Downovým syndrómom. Všetci si tento deň veľmi užili.

Indonézia, Bolívia, Myanmarsko a Rakúsko u nás na škole....

V poslednú stredu 27.2. 2019 pred jarnými prázdninami naša škola privítala stálych, ale zároveň i nových hostí, ktorí k nám merali medzikontinentálnu cestu až z ďalekej Južnej Ameriky, Ázie  či ostrovnej Indonézie. Žiaci piateho, šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka mali možnosť spoznať kultúru a zvyky návštevníkov z Bolívie, Indonézie a Myanmarska, ktorí v rámci projektu #CODET2 hosťovali v organizácii KERIC. Počas tejto  krátkej návštevy účastníci porovnávali systém vzdelávania v európskych krajinách (Nemecko, Česká republika, Poľsko, Slovensko) so svojím vlastným. Výsledky svojho pozorovania ako aj kopec interaktívnych zážitkov potom prezentujú vo svojej domovskej krajine. Žiaci tak počas hodín anglického jazyka spoznali stredoškolskú profesorku Imu vyučujúcu na vojenskej škole v Indonézii, kde prevláda prísny vojenský režim u študentov od skorej štvrtej hodiny rannej až do osemnástej. Zároveň spoznali plachého a jazykovú bariéru prekonávajúceho študenta z Myanmarska, pre ktorého je angličtina rovnako cudzí jazyk ako i pre našich žiakov. Mnohí chlapci nechali svoje oči (a možno i srdiečko) na vysokej Alechandre z Bolívie, ktorá je skvelou basketbalistkou hrajúcou za tím svojej krajiny. Naši hostia tak participovali na hodinách anglického jazyka formou jazykových hier, keď museli nakresliť, zahrať či opísať určité slová z anglického jazyka súvisiace s preberanou témou. Naši šiestaci im ukázali, akí sú šikovní a hlavne rýchli v skladaní hlavolamu – Rubikova kocka,  za čo si získali u cudzincov potlesk a obdiv. Žiaci ôsmeho ročníka sprevádzali našich hostí po meste Turzovka, kde navštívili centrum mesta, knižnicu či mestský úrad a vyskúšali si, aké je  komunikovať v anglickom jazyku bez pomoci učiteľa. Naši hostia im za túto skúsenosť boli nesmierne vďační a medzi hŕstkou z nich vznikli i nové priateľstvá.

Obohatení týmito skúsenosťami a pozvaním nás všetkých   do ich domovských krajín sme sa rozlúčili želajúc si i ďalšie stretnutia v budúcnosti a veľa inšpirujúcich skúseností. Ďakujeme a tešíme sa opäť na ďalšiu návštevu.