Milujeme slovenčinu, náš materinský jazyk...
Preto sme pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka, ktorý sa už niekoľko rokov slávi 21. februára, pripravili pre našich žiakov množstvo aktivít podporujúcich ich pozitívne vnímanie rodnej reči.
Čo všetko sa v našej škole 21. februára a počas ďalších februárových dní udialo?
Na prízemí pavilónu A sme nainštalovali malú interaktívnu výstavku. Či a ako si ju žiaci pozorne pozreli, sme sa dozvedeli v digitálnom minidotazníku /sme predsa ekoJ/.
Pozreli sme si netradičnú rozprávku o Štúrovi-chlapcovi, ktorý sníval s otvorenými očami. Načreli do ľudovej slovesnosti, ktorá bola práve štúrovcom taká blízka, dopĺňali texty uspávaniek, skladali príslovia a snažili sa im porozumieť.
Zasúťažili sme si v rôznych kvízoch, napr. o histórii vzniku Medzinárodného dňa materinského jazyka, o nárečiach, o írečitých slovenských slovách. Žiakov prekvapilo, že napriek tomu, že slovenčina je ich materčinou, mnohé slová sú pre nich veľkou neznámou. Vedeli by ste, čo je kolohnát, drnda alebo skývražník?
Podporili sme rovesnícke učenie prostredníctvom krátkych interaktívnych prednášok o štúrovcoch, solúnskych bratoch i ďalších osobnostiach.
Vypočuli sme si malého chlapčeka Jakubka, ako recituje Štúrovo Rozžehnání či Chalupkovho Turčína Poničana.
Pod rúškom tajomstva sme teleportovali slovenských kodifikátorov do súčasnej „doby rúškovej“ a žiaci odhaľovali, kto sa vlastne za rúškom skrýva.
Ako by sa písalo v Štúrovej slovenčine, sme si vyskúšali v Ludevítovom prekladači na stránke JÚĽŠ. A ypsilon tam veru nebol...
Prečítali sme si nesmrteľné Hviezdoslavove verše o rodnej reči v básni MŇA KEDYs’ ZVÁDZAL SVET a pokúsili sme sa nazerať na ne cez prizmu súčasného sveta.
Žiaci pochopili, že aj naša škola je skvelou veľkou učebnicou slovenčiny, stačí si len poriadne pozrieť jej priestory a pozorne vnímať všetko, čo sa v nich nachádza.
Áno, je to tak, milujeme slovenčinu!
sLOVEnčinári