RIADITEĽSKÉ VOĽNO
RIADITEĽSKÉ VOĽNO
Prinášame prvý príspevok od našich knižných influencerov
Prinášame prvý príspevok od našich knižných influencerov - svoje odporúčanie nám poslala Sofia Onderová zo 6. A. Ďakujeme.
Michael Schumacher: Cesta na vrchol
James Allen
Ahojte, chcela by som vám predstaviť knihu o Michaelovi Schumacherovi. Táto kniha je od novinára F1 Jamesa Allena, ktorý knihu vydal v roku 2007. Oficiálny preklad vyšiel v roku 2023 od Matúša Pavlíka.
Kniha má 20 kapitol. Začína kapitolou 1. menom „Monako, 27. mája 2006“ a končí kapitolou 20. menom „Posledné kolo“. Spomínajú sa v nej hviezdy F1 ako Ayrton Senna, Fernando Alonso , Lewis Hamilton a veľa ďalších.
V knihe sa nachádzajú aj štatistiky ohľadom Michaela Schumachera, ako napríklad: Prvé preteky, Posledné preteky, Počet veľkých cien a o mnoho viac. Ďalej tam nájdete aj informácie o autorovi tejto knihy.
Knihu „Michael Schumacher: Cesta na vrchol“ hodnotím 10/10. Pre tých, ktorých zaujíma F1 a jazdec Michael Schumacher, je táto kniha ako stvorená, odporúčam ju prečítať.
Sofia Onderová, 6.A
Veľkonočná výstava
Svätomartinský lampiónový sprievod mestom Turzovka
- 23
Ani netradičný termín pre lampiónový sprievod v tomto roku neodradil množstvo nadšených detí, rodičov, starkých a tí prišli v hojnom počte do areálu školy, kde na nich čakalo viacero prekvapení...
Tým prvým bol krátky program detí 4. ročníka. Jeho súčasťou bolo opäť NEOBYČAJNÉ tieňové divadlo o svätom Martinovi. Potom čakali na prítomných s láskou upečené svätomartinské rožky (podkovičky, vandrovnice). Istá turzovská legenda totiž hovorí, že po ich zjedení bude mať človek najmenej rok šťastie. A tak sme neváhali a ochutnali. Niektorí sme si pre istotu dali rovno rožteky dva. Overíme účinok a budeme informovať. Mňam!
Cesta sprievodu viedla uličkami mesta Turzovka ku kostolu, kde na nás čakal pán kaplán Adamko. Ten sa prihovoril prítomným a spoločne sa vydal so sprievodom späť do školy.
Za absolvovanie celej trasy dostali deti na pamiatku odznak so symbolom svätého Martina.
Pán poslanec Rolko Šmahajčík sa srdečne prihovoril i ženám, ktoré mali v deň nášho lampiónového sprievodu svoj sviatok - MDŽ. Spoločne s deťmi potešili prítomné dámy darčekom.
To najdôležitejšie sme si ale odniesli všetci – skvelú atmosféru a výnimočnú náladu, tiež však posolstvo, ktoré po rokoch sv. Martin zanechal. Tým posolstvom je, aby sme mysleli na svojich blížnych a pomáhali tým, ktorí to potrebujú.
ĎAKUJEME!
deti 4. ročníka spoločne s celým prípravným tímom
Jedálny lístok, 11. - 15. marec 2024
Školský parlament informuje
Info školského parlamentu:
Podľa požiadaviek a návrhov tried a ich zástupcov sa parlament dohodol a konzultoval s vedením školy následovné návrhy:
1,Zmena zvonenia na konci 6.vyuč.hodiny
2, Automat na zdravé jedlo.
3, Futbalový stôl na 1.poschodí A aj B pavilónu.
4, Renovácii žalúzii.
5, Výmena drevených skriniek.
6, Veľká nástenka pre 8.B.
7, Renovácia učebne informatiky.
8, Prespávačka v škole 31.máj – 1. jún.
9, Diskotéka
Tieto body, ich realizácia bola schválená vedením školy na stretnutí s predsedom Samuelom Koňarom.
Školský parlament chce spolupracovať a dohliadať v spolupráci s p.uč. Dočárovou nad správnym triedením odpadu a poriadkom našich tried. Preto od pondelka 11.3.2024 bude trojčlenná skupina žiakov kontrolovať poriadok tried a odpadkové koše v triedach. O výsledkoch kontroly budete informovaní.
Kontrolóri na tento týždeň: Palko Fojtík 7.A, Matej Dorociak 8.C, Šimon Kriščák 7.A
Účastníci lampiónového sprievodu si pochutili aj na týchto skvelých rožkoch
Svätomartinské podkovičky pre šťastie
Reagujeme na úpenlivé prosby účastníkov lampiónového sprievodu a zasielame tajný recept na svätomartinské rožky, ktoré sa spomínajú v istej turzovskej legende. Tá hovorí, že po ich zjedení budete mať celý nasledujúci rok šťastie. Možno by stálo za pokus jedávať ich pravidelne.
Objednávky neprijímame, žiaľ, ale v prípade potreby poradíme.
Budete potrebovať:
500 g polohrubej múky (kvalitnej)
40 g droždia
2 žĺtky
2 lyžice práškového cukru
250 ml mlieka
½ balíčka prášku do pečiva
200 ml mlieka
štipka soli
Plnka môže byť ľubovoľná. My sme použili slivkový lekvár, ale pokojne použite mak, orechy, tvaroh... Určite sa nestratí magický účinok.
Z uvedených prísad teda vypracujete hladké cesto, ktoré miesite aspoň štvrť hodiny. Potom ho rozdelíte na 8 dielov. Každý z dielov vyvaľkáte natenko, rozrežete na osem trojuholníkov. Naplníte, diely skrútite a sformujete rožteky. Potriete vajíčkom, necháte ešte na teplom mieste asi 45 minút a upečiete do zlatohneda.
Dobrú chuť a veľa šťastia!
cukrári a pekári zo 4. ročníka spoločne s majsterkami pečenia (Janka&Zuzka&Janka)
KNIŽNÍ INFLUENCERI
V rámci mesiaca kníh sme pre vás pripravili množstvo aktivít. Jednou z nich sú KNIŽNÍ INFLUENCERI. Pozrite si naše video a dozviete sa viac. Veríme, že sa zapojíte!
Rozprávka s maľovankami na víkendové čítanie
Ukážka online čítania rozprávok pre deti zo stránky www.rozpravkozem.sk
Prečítaj si rozprávky ONLINE
Lampiónový sprievod 8.3.2024
Mesiac knihy a my...
Otvorene o problémoch
Zápis do 1. ročníka ZŠ
Medzinárodný deň materinského jazyka
- 36
21. február bol prehlásený na výročnej 30. konferencii UNESCO v novembri 1999 za Medzinárodný deň materinského jazyka (International Mother Language Day).
Medzinárodný deň materinského jazyka si na podporu jazykovej a kultúrnej rozmanitosti a viacjazyčnosti pripomíname každý rok od roku 2000. Tento dátum sa spája s dňom, kedy v roku 1952 bengálski študenti demonštrovali v Dháke (v súčasnosti Bangladéš) za uznanie ich jazyka Bengálčiny, ako jedného z dvoch národných jazykov Pakistanu. Cieľom tohto dňa je pripomenutie, poznávanie a precvičovanie materinských jazykov po celom svete.
Jazyky sú najsilnejšie nástroje na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Všetky kroky na podporu šírenia materinského jazyka slúžia nielen k podpore jazykovej rozmanitosti a viacjazyčnému vzdelaniu, ale aj k rozvoju plnšieho povedomia o jazykových a kultúrnych tradíciách po celom svete a inšpirujú solidaritu založenú na porozumení, tolerancii a dialógu.
Materinský jazyk... uvedomujeme si v každodennom zhone význam tohto pojmu? Uvedomujeme si, že to bol prvý jazyk, ktorý sme počuli od svojej mamičky a prvý jazyk, ktorým sme sa naučili rozprávať. Áno, je dôležité poznať aj cudzie jazyky, je dôležité poznať kultúru iných národov... Ale predovšetkým by sme mali poznať ten svoj, najmilší, najsladší, najzrozumiteľnejší jazyk, ktorým jednoznačne vyjadríme, kde je náš domov, kde sú ľudia, na ktorých sa môžeme spoľahnúť, kde sme sami sebou.
Žiaci druhého stupňa Spojenej školy Juraja Turza si pod vedením vyučujúcich SJL tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami.
- Využili sme priestory školskej knižnice.
- Privítali sme sa tradične po slovensky chlebom a soľou.
- Tvorivo sme pracovali s ľudovou slovesnosťou, konkrétne riekankami – žiaci ich skupinovo recitovali i dramatizovali.
- Dopĺňali neúplné frazeologizmy a vysvetľovali si ich význam a použitie v reči.
- V skupinách uvažovali, čo by bolo, keby naším materinským jazykom nebola slovenčina, keby nebolo štúrovcov....
- Pracovali s textami, identifikovali znaky bernolákovčiny a štúrovčiny a porovnali ich so súčasným jazykom.
- Uvažovali o tom, čo rmúti a čo teší učiteľov slovenčiny – nášho materinského jazyka – ich odpovede boli vtipné i na zamyslenie.
- Zaoberali sme sa slangom a nárečiami.
- Očami Ľudovíta Štúra sme spojili minulosť (kodifikácia spisovnej slovenčiny) so súčasnosťou (vnímanie súčasného stavu nášho materinského jazyka) formou dramatizácie.
- Šiestaci robili myšlienkové mapy zo slovnej zásoby.
- Deviataci postery o štúrovcoch.
- Deviataci pripravili rovesnícke vzdelávanie pre siedmakoch.
Žiakom ďakujeme za ich nadšenie a zanietenosť pri jednotlivých aktivitách.
Mgr. Michalisko
Exkurzia 9 - Kráľová pri Senci - Komunita Cenakolo, Sereď – Múzeum holokaustu
- 20
V stredu, 28. 2.2024, bola pre žiakov 9. ročníka zorganizovaná exkurzia do komunity Cenakolo a do Múzea holokaustu v Seredi.
Prvá zastávka bola v Kráľovej pri Senci v komunite Cenakolo. Zakladateľkou komunity Cenacolo je sr. Elvíra Petrozzi. Komunita Cenacolo pomáha narkomanom, strateným mladým ľuďom, nespokojným, búriacim sa, zúfalým, tým, ktorí chcú nájsť sami seba, radosť a zmysel života. Comunita Cenacolo pôsobí v rôznych krajinách sveta, aj na Slovensku. Žiakom porozprávali svoje životné príbehy dvaja členovia komunity. Svedectvá boli zaujímavé a veľmi poučné. Dostať sa z ulice a opäť nájsť svoju dôstojnosť a zmysel ľudského života si vyžaduje veľkú silu a odhodlanie . Piliermi komunity sú modlitba, priateľstvo a práca. Hovoria: “Ľudia by sa mali veľa zhovárať a zaujímať sa jeden o druhého nezištne, lebo o chvíľu si začneme len písať a stretávať sa len vtedy, ak budeme niečo potrebovať.“
Druhou zastávkou bolo Múzeum holokaustu v Seredi, kde sa žiaci 9. ročníka prostredníctvom detailného výkladu i samotnej expozície oboznámili s témou holokaustu na našom území v období existencie Slovenského štátu vo vojnových rokoch 1939 – 1945 i fungovaním samotného pracovného tábora.
Obe navštívené miesta majú zopár vecí spoločných, obe niečo spája a zároveň rozdeľuje. Napríklad to, že sú spojené s malými, či veľkými tragédiami, ťažkými životnými osudmi, pričom v prvom prípade končia väčšinou dobre, v tom druhom skôr tragicky. Na oboch miestach žijú alebo žili ľudia izolovane od okolitého sveta a obe miesta sú alebo boli spojené s vierovyznaním, jedno s kresťanským, druhé so židovským, ktoré človek poväčšine zdedí po svojich predkoch. Téma za zamyslenie.
Mgr. Monika Janíková
Mgr. Branislav Večerík
Dejepisná olympiáda – okresné kolo
V pondelok, dňa 5. februára 2024, sa v Centre voľného času v Čadci /ZŠ Komenského/ uskutočnilo okresné kolo dejepisnej olympiády, na ktorom sa zúčastnilo päť žiakov našej školy. Pôvodne nás malo byť osem, no žiaľ, v rovnakom termíne sa uskutočnila aj súťaž v prednese a tak sme prišli o dve želiezka v ohni, jedno „želiezko“ akosi na olympiádu pozabudlo. Traja žiaci: MAREK SMREČEK z 8.A, DRAHOMÍR VELIČKA z 9.C a SOFIA ONDEROVÁ zo 6.A uspeli vynikajúco - chlapci obsadili druhé miesto, Sofia tretie. Marek a Drahomír postupujú na krajské kolo, ktoré sa uskutoční 19. apríla. Všetkým trom srdečne gratulujeme a chlapcom držíme palce na krajskom kole. Spojenú školu Juraja Turza ešte reprezentovali: SOŇA BIRKOVÁ zo 7.A a JAKUB HORELIČAN z 9.C. Ďakujeme.
Mgr. Branislav Večerík
Slávik Slovenska – školské kolo
- 21
Slávik Slovenska – školské kolo
28. februára sa našou školou ozývali tóny ľudových piesní v podaní najtalentovanejších žiakov z tried 1.-4. ročníka.
Najzvučnejšie hlasy mali títo žiaci:
1.-2. ročník
1. miesto: Ruby Miroslava Maguire, 1.A
2. miesto: Laura Horčičiaková, 2.B
3. miesto: Ema Kobolková, 1.B
Cena poroty: Adam Korený, 2.A
3.-4. ročník
1. miesto: Valéria Špiriaková, 3.A
2. miesto: Ema Perďochová, 3.B
3. miesto: Adam Kobolka, 4.C
Cena poroty: Ela Jančíková, 4.C
Všetkým zúčastneným patrí naše uznanie za účasť, výhercom gratulujeme
Mge. Emília Kobolková
Jedálny lístok, 4. - 8. marec 2024