Posledný jarný mesiac je spojený s významnými historickými udalosťami a dňami, ktoré sme si pripomenuli i v Spojenej škole Juraja Turza. Začali sme vo štvrtok 2. mája a zatiaľ naposledy sa žiaci školy stretli s históriou počas uplynulého víkendu, v sobotu 18. mája. Oslobodenie Turzovky 2. mája a výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika 4. mája sme si uctili kladením vencov spolu s primátorom mesta JUDr. Ľubomírom Golisom pri Pamätníku oslobodenia.
Pred 79 rokmi, 2. mája 1945, bola oslobodená Turzovka a o šesť dní neskôr, 8. mája 1945, sa v Európe skončila najtragickejšia udalosť v dejinách ľudstva, druhá svetová vojna. Dodnes nám ju pripomína Pomník obetiam 1. a 2. svetovej vojny v areáli farského kostola, ale napríklad i neďaleký Pamätník obetiam Semetešskej tragédie. Táto udalosť z 20. apríla 1945 je jedným z množstva príkladov toho, aká krutá a nezmyselná je každá vojna. Smrť 21 nevinných obyvateľov usadlosti Semeteš je strašným dôkazom vojnových hrôz. My dnes našťastie žijeme v mieri, ale práve pri takýchto výročiach nezabúdajme na to, že to nie je samozrejmosť.
Zároveň 4. mája 2024 uplynulo 105 rokov od tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Práve busta tohto veľkého Slováka dominuje pamätníku, pri ktorom sme vzdali česť jeho pamiatke. Spoluzakladateľ Československej republiky je pre svojich krajanov už viac ako storočie symbolom. Je stelesnením nezlomnosti, cieľavedomosti, pracovitosti a hrdosti. Tieto vlastnosti si musíme prostredníctvom osobností akou je práve Štefánik pravidelne pripomínať preto, že sú vzácne a v súčasnosti sa veľmi „nenosia“. Napriek tomu sú nasledovania hodné.
Uplynulú májovú sobotu sme napokon tiež aspoň na chvíľu strávili s históriou. Nie náhodou sme tak urobili na mieste, ktoré je s našimi regionálnymi dejinami spojené veľmi úzko, v Mestskom múzeu Karola Točíka. Keďže 18. máj je Medzinárodným dňom múzeí, každoročne sa v týchto inštitúciách organizujú v danom termíne podujatia s názvom Noc múzeí a galérií. Tak tomu bolo aj uplynulý víkend. V miestnom múzeu bolo preto prvýkrát pripravené podujatie pre žiakov Spojenej školy Juraja Turza. Návštevníkov múzea v jeho priestoroch sprevádzali Mgr. Tomáš Kopták, PhD, archeológ Krajského pamiatkového úradu v Žiline, Mgr. Drahomír Velička, PhD., vedúci Štátneho archívu v Čadci a učitelia dejepisu v škole, Mgr. Branislav Večerík a Mgr. Rastislav Bakajsa. Mladí Turzovčania si „oprášili“ svoje vedomosti z dejepisu priamo v teréne a dozvedeli sa množstvo zaujímavosti o histórii múzea a práci archeológa. Početných archeologických artefaktov sa mohli nielen dotknúť, ale pokúšali sa tiež odhaliť to, na čo v minulosti slúžili. Strávili tak príjemný a zaujímavý večer v spoločnosti odborníkov. Všetkým účastníkom podujatia sa chceme veľmi pekne poďakovať za ich účasť a veríme, že sa takto budeme stretávať každý rok.
Rastislav Bakajsa