- Dejepisná olympiáda 2022
- Dejepisná olympiáda 2021
- Dejepisná olympiáda 2020
- Tisícročným chodníčkom histórie 2019
- Mesiac so Štefánikom 2019
- Storočia vlastnými očami 2019
- Dejepisná olympiáda 2019
- Dejepisná olympiáda 2018
- V archíve a múzeu 2017
- Za slávou veľkej Moravy 2017
- Od archívu ku skanzénu 2017
- Najstaršie stavebné pamiatky na Slovensku 2017
- Dejepisná olympiáda 2017
- Osobnosti slovenskej minulosti 2017
- Exkurzia - Osvienčim 2016
- Juraj Thurzo 2016
- Od Rimanov po stredovek 2016
V jarných mesiacoch, keď počasie je už priaznivejšie naklonené potulkám vo voľnej prírode, zavŕšili žiaci šiesteho a ôsmeho ročníka našej školy tohtoročné putovanie po miestach historických zaujímavosti, o ktorých sa učia na hodinách dejepisu, či geografie. Prešli sa tak obdobím praveku, staroveku i novodobými dejinami. Práve tie si v tomto roku výrazne pripomíname v súvislosti s osobnosťou Milana Rastislava Štefánika.
Šiestaci navštívili múzeum situované na mieste niekdajšieho rímskeho opevneného tábora Gerulata v dnešných Rusovciach. Dozvedeli sa veľa o živote rímskych legionárov na hranici ich ríše. Potom sa vrátili o niekoľko storočí do staršej doby železnej v Smoleniciach. Tu v halštatskej dobe stálo mohutné hradisko Molpír, z ktorého je ešte dnes čo obdivovať. Naviac výhľad z jeho akropoly na romantický Smolenický zámok je sám o sebe jedinečný zážitok. Akoby zázrakom sa približne na hodinku objavili slnečné lúče, čo tento moment ešte umocnilo.
Žiaci ôsmeho ročníka zamierali práve v máji, kedy si pripomíname sté výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika, na miesto jeho posledného odpočinku. Pri generálovej mohyle na Bradle si uctili pamiatku jedného zo zakladateľov ČSR položením venca. Zároveň sa dozvedeli od svojich učiteľov veľa zaujímavosti zo života tohto slávneho Slováka i o samotnej mohyle a jej stavbe. Expozícia v rodnom dome MRŠ v Košariskách umožnila ôsmakom vidieť veci, ktoré slávny Slovák požíval pri svojich rôznorodých aktivitách. Predmety, ktoré držal vo svojich rukách im pripomenuli, že napriek jeho výnimočnosti, bol len človekom, ako my ostatní. Počas tejto exkurzie navštívili i rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci. Bližšie takto počas jedného dňa spoznali až tri slávne osobnosti našich dejín na miestach, ktoré sú úzko späté s ich životnými osudmi.