- Dejepisná olympiáda 2022
- Dejepisná olympiáda 2021
- Dejepisná olympiáda 2020
- Tisícročným chodníčkom histórie 2019
- Mesiac so Štefánikom 2019
- Storočia vlastnými očami 2019
- Dejepisná olympiáda 2019
- Dejepisná olympiáda 2018
- V archíve a múzeu 2017
- Za slávou veľkej Moravy 2017
- Od archívu ku skanzénu 2017
- Najstaršie stavebné pamiatky na Slovensku 2017
- Dejepisná olympiáda 2017
- Osobnosti slovenskej minulosti 2017
- Exkurzia - Osvienčim 2016
- Juraj Thurzo 2016
- Od Rimanov po stredovek 2016
Žiaci ôsmeho ročníka sa v školskom roku 2016/2017 vybrali v rámci svojej exkurzie na miesta, ktoré sú späté so životom slávnych Slovákov. Poznávanie osobností je totiž neodmysliteľnou súčasťou štúdia dejín každého národa a zároveň zdrojom národnej hrdosti a sebavedomia.
Prvou zastávkou našich ôsmakov bola dedinka Dobrá Voda. Tu strávil posledné roky svojho života Ján Hollý, prvý veľký slovenský básnik, ktorý tvoril v bernolákovskej slovenčine. Navštívili sme pamätnú izbu tohto slovenského „barda“ na bývalej Dobrovodskej fare, kde žil u svojho priateľa po tom, čo prišiel o všetko po požiare jeho fary v Maduniciach. Žiaci sa zastavili na miestnom cintoríne, kde sa nachádza pomník slávneho bernolákovca. Od miesta posledného odpočinku Jána Hollého sa lesným chodníkom dostali za necelú polhodinku k zrúcanine stredovekého hradu Dobrá Voda. Tu básnik rád trávil svoje voľné chvíle a oddychoval v tieni pradávnych hradieb. Ich impozantnosť sme mohli obdivovať i my.
Z Dobrej Vody sme zamierili na Bradlo, kde v mohyle spí svoj večný spánok velikán našich moderných dejín a jeden z tvorcov Československej republiky Milan Rastislav Štefánik. Z tohto miesta, ktoré je zasadené do nádhernej prírody, putovali plní zážitkov žiaci do neďalekých Košarísk. Tu sa v bývalej evanjelickej fare, rodnom dome Štefánika, nachádza múzeum venované jeho životným osudom. Sledovali tu niť života nášho slávneho krajana od prvých rokov, cez štúdium, roky strávené vo Francúzsku, obdobie prvej svetovej vojny až po jeho tragickú smrť v roku 1919.
Byť priamo na miestach kde žili, pracovali, po ktorých chodili a kde sú i pochovaní veľkí Slováci je rozmer poznávania histórie, ktorý sa nedá ničím iným nahradiť.