• Novinky

      • Naše malé talenty popustili uzdu svojej fantázii

      • Schopnosť komunikovať písomnou a ústnou formou patrí k základným predpokladom  úspešného života každého jednotlivca. Rozvíjanie komunikačných zručností žiakov je jednou z priorít predmetu Slovenský jazyk a literatúra. Dôležité však nie je len vyjadrovanie myšlienok, ale  aj schopnosť prezentovať seba aj svoju prácu.  A práve o spojenie komunikácie a prezentácie svojej práce sa pokúsili žiaci 4.C triedy. V rámci SJ mali vytvoriť príbeh alebo rozprávku, v ktorej by využili navonok nesúvisiace slová (žiaci, slnečný, strigôň, karanténa, kôň, sila, COVID, príroda, škola, rodina, školník, politický, kocúr Červenofúz, Harry Potter). Napriek tomu, že sú to žiaci 1. stupňa, niektoré ich práce boli veľmi nápadité. Z príbehov cítiť  vnútorné pochody žiakov, zažívajúcich situáciu počas karantény. Môžete si prečítať niektoré z nich.

       Naša trieda po karanténe

       Rebeca Chnúriková 4.C

       Konečne sa skončila karanténa a môžeme ísť opäť do školy. Všetci moji spolužiaci sa už veľmi tešili. Lenže v škole to už nebolo ako predtým. Dvere na našej triede, 4.C, boli úplne iné. Niektorí žiaci si dokonca mysleli, že si pomýlili triedu. Školník nám povedal, že dvere sú čarovné a vidia ich len žiaci 4.C a on. Keď sme to počuli, niektorí žiaci sa zľakli, iných to prekvapilo a všetci dúfali, že za nimi bude niečo zaujímavejšie ako len obyčajná trieda. Na naše veľké prekvapenie tam trieda bola. Ale nie obyčajná ako tá naša. Nikto nevedel, kde sme sa ocitli a tak sme sa všetci ako na povel pozreli na miesto, kde predtým stál školník. Lenže on tam nebol. Namiesto neho tam bol čudný strigôň a možno ako jediná som si všimla že z vrecka mu trčal prútik. Povedala som si, že to nemôže byť pravda. Lenže celá tá trieda mi prišla povedomá a keď sme z nej vyšli na chodbu, už som si bola stopercentne istá, že som tú chodbu už niekde videla. Prešli sme cez ňu a školník, či vlastne strigôň nás priviedol do nejakej obrovskej miestnosti, z ktorej bolo cez strop vidno von na oblohu. A potom to všetkým došlo: tie dvere nás zaviedli na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku! A dokonca tento náš školník je sám Albus Dumbledore! „Myslela som si,” pošepkala som spolužiačke, ktorá stála vedľa mňa, ale aj tak som z toho, čo sa teraz stalo, bola veľmi prekvapená. Na prvý pohľad sme si za stolom nevšimli chlapca, asi v našom veku ale už asi všetci vedeli, kto to je. Ale pre istotu to aj napíšem. Bol to Harry Potter. Naozaj, nestrieľam si z vás! Keď sme ho videli, ostali sme s otvorenými ústami. Keď sme zistili čo robíme a konečne zatvorili ústa, profesor Dumbledore povedal: „Áno, dobre ste videli, je to Harry Potter. Nasledujúcich sedem rokov bude vašim spolužiakom.” Toto povedal a všetci žiaci 4.C si mohli znova otvoriť ústa. „Ale teraz už musíte ísť, ” povedal ešte Dumbledore.

       Všetci žiaci 4.C túto novinku povedali svojim rodinám a kamarátom. Ešte dodám, že nás učil kocúr Červenofúz, počas slnečných dní sme v prírode jazdili na silných koňoch, bol tam dokonca aj politický krúžok a všetci sme popri týchto činnostiach úplne zabudli na COVID, lebo sme si celý čas strávený v karanténe vynahradili novou školou, Rokfortskou strednou školou čarodejníckou.

                                                                                          

       Rebeka Hadrabová

       Narodeniny počas karantény

       Ema dnes nešla do školy. Je karanténa. Ostatní žiaci ostali tiež doma. Dokonca aj pán školník, a ten je v škole aj cez víkend. A tak šla Ema s rodinou na piknik do prírody. Bol slnečný deň. Keď šli po meste, museli mať rúška a to sa Eme vôbec nepáčilo. Rodičia vraveli, že ho musí mať kvôli zlej chorobe COVID 19. A tak šli. Na pikniku bolo pekne, Ema si čítala svoju obľúbenú knihu o statočnom kocúrovi Červenofúzovi. Mal červené fúzy. Bol pomocník strigôňa Kixela-Mixela. Veľmi sa jej tento príbeh páčil. Ešte sa s rodičmi poprechádzala po lúke, nazbierala pár kvietkov do vázy a šli domov. Ema sa domov veľmi tešila, lebo vedela, že večer bude v televízii film Harry Potter, krorý si pozrie aj s rodičmi. Po filme šla spať.

                                                             ●●●

       Keď sa ráno zobudila, zistila, že má narodeniny. Veľmi si priala, aby v telke nevysielali politické správy, ale filmy pre deti. Keď jej rodičia blahoželali k narodeninám, vôbec netušila, aký darček od nich dostane. Na jej obrovské prekvapenie dostala živého koňa. Hneď si ho osedlala, otvorila zadnú bránu, ktorá viedla na lúku, vysadla na koňa a odcválala na ňom. Vôbec netušila akú má v sebe obrovskú silu. Cválali akoby leteli. Bolo to ako v rozprávke a v rozprávkach sú kúzla, ktoré Ema miluje. 

        

       Kristínka Kapusňáková

       Jedného krásneho slnečného dňa sa žiaci v škole dozvedeli, že na Slovensku je COVID 19. Pani učiteľka im preto povedala, že budú musieť zostať na niekoľko dní doma, lebo politický zákon nariadil, že bude musieť každý zostať v domácej karanténe. Či už to bude kôň, pes alebo náš kocúr Červenofúz, všetci ostanú doma. Deti sa cez prestávku rozprávali, ako mohol vzniknúť COVID 19. Jedni si mysleli že je to vymyslené, druhý, že je to od nášho pána školníka, ktorý má COVID 19 a tretí si mysleli, že bol veľmi znečistený vzduch. Nikto nemal pravdu, pretože svet začaroval silný strigôň. O pár dní v prírode zavládlo ticho. Aj naša rodina sa bála, že dostane COVID 19.

       O 40 dní prišiel krajinu zachrániť Harry Potter. Všetci sa čudovali čo sa stalo, ale neskôr už bolo všetko v poriadku, v prírode bolo viac rušno. Školy už neboli prázdne a COVID 19 zmizol.

        

       Samko Tkáčik

       Jeden krásny slnečný deň, prišla na Slovensko jedna pliaga. Aj Harry Poter by sa čudoval , čo to je . A kocúr Černofúz radšej by zobral nohy na plecia a zutekal by. Len keby mal kde. Na Slovensku prišla pliaga pod názvom COVID. Čítal o tom aj strigôň a zaplakal. Sadol na koňa a šiel sa opýtať politikov, čo je na tom pravdy. Politický štáb uznal, že to nie je sranda. Zavreli školy, podniky, všetko. Ujo školník so slzami v očiach zamkol školu. Škola ostala prázdna, bez žiakov, učiteľov. Niektorí žiaci sa tešili- Hurá dni bez školy !!! No postupne im začína chýbať, tak sa vybrali do prírody. Karanténa bola veľmi dlhá a nudili sa. Deti boli doma s rodičmi a zistili, že rodina je veľmi dôležitá. So spoločnými silami všetko zvládneme. A teším sa , keď si opäť sadneme do lavíc , uvidím pani učiteľku spolužiakov a spoločne sa budeme tešiť.

        

                                                                     Zapísala: Mgr. Zuzana Kováčiková

      • „Novodurový tanec“

      • Plastové rúrky sa môžu evidentne použiť na rôzne účely, než len na vodoinštalačné. Štýl tinikling, ale aj bambusový tanec a v našom prevedení novodurový tanec pochádza z Filipín. Dve deti držia tyče a ďalšia dvojica detí tancuje a obratne sa paliciam vyhýba.

       Pomenovanie tinikling pochádza od chriašteľa krátkochvostého, vtáka, ktorého Filipínci označujú ako „tikling“. Počas tanca ľudia napodobujú pohyby tohto vtáčika, ktorý prechádza vysokou trávou, preskakuje vetvičky stromov a vyhýba sa bambusovým pasciam, ktoré na ryžové polia dávajú farmári.

       A tak sme sa počas roka i my snažili napodobovať chriašteľa a celkom sa nám to popri našich mnohých aktivitách darilo.

       (Mgr. Zuzana Mozoliková)

      • Outdoorové vyučovanie – 1. časť

      • Po návrate do školy sme sa snažili učiť vonku, učili sme sa myslieť, nie memorovať, analyzovali sme, interpretovali, hodnotili, porovnávali, riešili, tvorili... Ešte by sme vedeli vymenovať množstvo soft skills (mäkkých zručností), ktoré sú pre nás a naše vzdelávanie najdôležitejšie. Avšak najprínosnejšie pre nás bolo to, že sme si vyučovanie užili a mnoho vecí sme si zábavnou formou preopakovali. Vytvárali sme si vlastné sudoku, pavučina z nití bola jednoduchou pomôckou na preopakovanie času, násobilky, mnohouholníkov, uhlov, počtu strán, vrcholov. Zaváraninové fľaše, voda a kurkuma nám poslúžili ako jednoduché pomôcky na preopakovanie zlomkov – mali sme teda zlomky ukryté vo fľaši. Obyčajné paličky nám poslúžili na skákavé zlomky a určovanie času. Tiež sme si napísali behací diktát.

       Tešíme sa na ďalšie aktivity, ktoré ešte spoločne do konca školského roka zažijeme. 

       Cez zoom edukáciu sme vytvorili aj zopár básničiek cinquain metódou.

       (Mgr. Zuzana Mozoliková)

      • DIŠTANČNÉ KRAJSKÉ KOLO CHEMICKEJ OLYMPIÁDY

      •  

       28.5.2020 – deň, kedy sa konalo Dištančné krajské kolo chemickej olympiády. Úlohy, ktoré žiaci mali vyriešiť, sa opäť niesli v znamení zinku:

       1. Finančná „krimi“ chémia
       2. Priemyselná výroba zinku
       3. Výroba zinku elektrolýzou
       4. Určovanie neznámych práškových látok
       5. Chemická priraďovačka
       6. Príprava hydroxidu zinočnatého a síranu draselného

       Pri ich riešení už nestačili iba bežné vedomosti získané v školských laviciach. Tu už žiaci museli preukázať svoju schopnosť analyzovať a hodnotiť údaje, použiť odbornú terminológiu na opísanie pozorovaných chemických javov. Dianka Hesková, žiačka IX.A triedy, sa nezľakla ani týchto úloh a hravo si s nimi poradila. V krajskom kole obsadila nádherné 5.miesto.

       Srdečne gratulujeme a želáme ešte veľa takýchto vynikajúcich umiestnení.

       Mgr. Monika Sabelová

        

      • Matematický klokan 2020

      • Aj tento rok sa uskutoční najväčšia medzinárodná matematická súťaž Matematický klokan . Prihlásení žiaci nájdu podrobné informácie na stránke www.matematickyklokan.sk

       Ak budú žiaci v júni v škole, súťaž sa uskutoční v triede. Predpokladáme, že sa to týka žiakov 1. – 5. ročníka.

       Tí, ktorí budú doma , môžu sa súťaže zúčastniť online. Online súťaž sa uskutoční 8. – 12. júna 2020 podľa harmonogramu súťaže. V daný deň sa žiaci môžu pripojiť v ľubovoľnom čase od 8:00 do 19:00.

       Ešte predtým sa prihlásení žiaci skúšobne prihlásia  od 25. mája  do 5. júna prístupovým kódom, ktorý dostanú od svojich vyučujúcich matematiky.

       Je dôležité, aby si žiaci prístup k súťaži vyskúšali. Na titulnej stránke súťaže nájdu odkaz PRIHLÁS SA, kde sa po zadaní svojho kódu dostanú na skúšobnú súťažnú stránku. Môžu si tam skúsiť vlaňajšie úlohy.
       Kód si treba dobre uschovať, v deň online súťaže je potrebný na prihlásenie. Žiaci môžu použiť  mobil, tablet, notebook alebo stolný počítač.

       Výsledky súťaže budú zverejnené 29. júna 2020.

       RNDr.Pekárová

      • Aj v Turzovke konečne opäť otvárame školské zariadenia !!!

      • Vážení rodičia, milí žiaci,

       Podľa rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa od 1. júna otvárajú opätovne brány škôl pre žiakov. Aj Spojená škola Turzovka reaguje na postupné uvoľňovanie karanténnych opatrení a od Medzinárodného dňa detí konečne privíta po takmer troch mesiacoch svojich zverencov. Organizačné zložky školy, materská a základná škola, umožnia v súlade s aktuálnymi hygienicko – epidemiologickými nariadeniami návrat do svojich priestorov tým deťom, ktorých zákonní zástupcovia prejavia záujem o umiestnenie žiaka do školy.

       Výchovno- vzdelávacia činnosť v materskej a základnej škole, v školskom klube detí ako aj stravovanie budú zabezpečené podľa pokynov MŠVVaŠ SR. Po zistení počtu detí, ktoré sa vrátia od 1. júna do škôl prostredníctvom triednych učiteľov 1. – 5. ročníka, budú ďalšie pokyny postupne zverejňované od 25. mája na stránkach školy, portály EDUPAGE i prostredníctvom vzájomnej komunikácie vedenia školy a učiteľov so zákonnými zástupcami žiakov.

       Na všetkých žiakov sa už veľmi tešíme.

       Mgr. Rastislav Bakajsa, riaditeľ Spojenej školy Turzovka

      • Prepájame súčasnosť s minulosťou

      • Zaujať žiakov a zároveň sa popritom nenápadne učiť je v tomto neľahkom období naozaj ťažká vec...

       Pokúsili sme sa preto na hodine literatúry – samozrejme, virtuálnej – netradičnou formou sprítomniť minulosť.

       Je máj – lásky čas...romantika...Shakespeare...

       Úlohou žiakov, aj v spolupráci s Mestskou knižnicou v Turzovke, bolo naštudovať si obdobie humanizmu a renesancie, do ktorého tento veľký dramatik patril. Žiaci veľmi dobre vedia, že každé obdobie  je nielen literárnym, ale zároveň aj výtvarným, sochárskym či hudobným umeleckým prejavom. Na lepšie a komplexnejšie pochopenie doby si mali  preštudovať predovšetkým  výtvarné diela a na ich základe vytvoriť fotografiu.

       Myslím, že sa  to Bei Matejíkovej, Inke Matejíkovej, Dorke Hrtusovej a Sabínke Stuchlíkovej vynikajúco podarilo a niekedy nie je na prvý pohľad jasné, či ide o obraz alebo fotografiu. Pozrite sa spolu s nami a posúďte...

        

                                                                                                             

        

       PhDr. Eva Dodeková

      • Tvorenie v 4.A na Deň matiek

      • Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky. Pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Mama - čarovné slovo, za ktorým sa skrýva človek, ktorý chápe, odpustí, poľutuje a jednoducho miluje.

       Aj naši milí štvrtáci, E. Tallová, O. Kubačák, Z. Cvinčeková, M. Frollová,

       T. Jaroš, A. Jurgová nezabudli na svoje mamičky a  v čase tejto  mimoriadnej situácie sa snažili tvoriť a potešiť svoje maminy. Ich šikovnosť dokazujú  krátke videá, či ukážky prác. Možno budú inšpiráciou i  pre ostatných.    

       (Mgr. Gabriela Hnidková)         

      • „Prišiel“ k nám Daniel Hevier

      • Často sa hovorí,  že všetko zlé je na niečo dobré...

       Nuž nebyť takejto nečakanej situácie v spoločnosti, „návšteva“ pána spisovateľa v našej škole by sa možno tak skoro neuskutočnila. Besedu sme plánovali niekoľkokrát, ale okolnosti nám akosi nepriali...

       Technológie, ktoré teraz hýbu svetom a aj naším školstvom, nám umožnili, že pán spisovateľ prišiel 11. mája o 11. hodine /určite to nie je náhodaJ/ až do našich domovov. Pán Hevier je veľmi bezprostredný a prirodzený, vidno, že s deťmi to naozaj vie. Porozprával nám o sebe, o svojom detstve i živote. Deťom kládol veľa otázok a inšpiroval sa ich odpoveďami. Pýtali sa však aj žiaci, a tak sme sa dozvedeli aj to, čím by chcel byť, keby nebol spisovateľom. Prekvapilo nás, že by chcel byť taxikárom, klaviristom v malej kaviarničke či youtberom. To sa mu tak trochu podarilo, ako sám povedal. Dozvedeli sme sa tiež, ako by podľa neho mala vyzerať skutočná škola a ako vyzerajú jeho hodiny so žiakmi, pretože je ešte aj učiteľom. Na záver žiakom prezradil, kde a ako vznikli hip-hop a rap... A nielen to, on nám totiž rap i hip-hop aj naozaj zanôtil, a tak sme si vypočuli hip-hopovú i rapovú verziu Hviezdoslava a štúrovcov. Skvelé!

       Necelá hodinka ubehla veľmi rýchlo a my sme sa museli pomaly lúčiť. Nie však nadlho, pretože pán spisovateľ požiadal naše decká o spoluprácu. Možno sa tak niektoré z nich čoskoro ocitnú v jeho pripravovanej knihe.

       Pán Hevier, ďakujeme!!!

        

       (PhDr. Eva Dodeková)

      • Najlepšia riešiteľka okresného kola chemickej olympiády

      • V súčasnosti prebieha vzdelávací proces dištančnou formou a týmto spôsobom sa konalo aj Okresné kolo chemickej olympiády. Na stránke Iuventy boli 7.5.2020 zverejnené teoretické a virtuálne praktické úlohy. Ich téma zostala zachovaná, a tak si žiačka našej školy - Diana Hesková -preverila svoje poznatky o zinku a jeho zlúčeninách, o chemickom názvosloví, chemických reakciách a výpočtoch. A výsledok? Stala sa najúspešnejšou riešiteľkou okresného kola. Srdečne gratulujeme a prajeme ešte veľa takýchto úspechov v ďalšom štúdiu.

        

       Mgr. Monika Sabelová

      • „Deň matiek“ tvorivo

      • „Mama je osobou, ktorá môže nahradiť všetkých ostatných, no ju nemôže nahradiť nik.“

       Kardinál Mermillod

       Každoročne druhú májovú nedeľu slávime „Deň matiek“, bolo tomu tak aj teraz. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás v živote urobili!

       Svoju vďačnosť mamám vyjadrili aj žiaci 5.-8.ročníka v predmete výtvarná výchova. Diela všetkých žiakov boli plné lásky, vďačnosti, kreativity a farieb. Pevne verím, že každú mamu potešili !

       Ešte raz ďakujeme všetkým mamám  ♥.

       Vstúpte aspoň virtuálne do galérie našich šikovných žiakov a prezrite si ich jedinečné diela.

       (Mgr. Lucia Kolesárová)

      • 1. úloha z Mestskej knižnice

      • Milé deti, milí žiaci, je pondelok a my vám prinášame prvú úlohu.Úloha č. 1 je veľmi jednoduchá - Nájsť doma knihy, ktoré máte požičané z našej knižnice.

       Úlohu môžete splniť následovne:- odfotíte všetky knihy, ktoré máte momentálne požičané z našej knižnice- fotku nám pošlete mailom na adresu kultura@turzovka.sk alebo do správy na Facebooku.

      • Spolupráca s mestskou knižnicou

      • Mestská knižnica v Turzovke v spolupráci so Spojenou školou v Turzovke chce podať pomocnú ruku našim deťom /žiakom/ pri príprave na virtuálne vyučovanie alebo pri riešení úloh zo slovenského jazyka a literatúry, príp. slúžiť ako platforma s odporúčaniami a tipmi na zábavu a dobrodružstvo s knihou. Hoci je knižnica zatvorená, my, knihovníčky, sme tu pre vás, budeme sa snažiť vám pomôcť, podporiť vás i priniesť zábavu.

       Pôjde o maličké úlohy, ktoré vám pomôžu pri učive alebo vás tak trochu donútia siahnuť po knihách, ktoré ležia vo vašich domácich knižniciach. Možno tam máte aj nejakú knižočku práve z našej mestskej knižnice, ktorú ste kvôli karanténe nestihli vrátiť.

       Vaša snaha bude ocenená a po skončení karantény a návrate do školských lavíc, čaká na vás prekvapenie.

       Informácie budeme prinášať a dopĺňať pravidelne každý pondelok od 4. 5. 2020, vždy po 12.00 hod. na našej stránke www.kutluraturzovka.sk alebo na našom Facebooku.

        

      • What have you done for our Earth?

      • Takúto otázku dostali siedmaci a podobnú i ôsmaci. Svojimi prácami dokazujú, že život našej planéty im nie je ľahostajný, veď možno ešte sto rokov bude slúžiť im:) Pojmy ako ako bio, eco, zero waste či „raw“ nie sú pre tieto decká ničím novým. Mnohí zapojili do očisty našej Zeme a eko-bio života i celú rodinu. Všetky tieto „drobnosti“, ktoré sú len kvapkou v mori, ale o to viac potrebnou, tieto super deti zdokumentovali a precvičili si i nové učivo a  použili gramatiku angličtiny v konkrétnych situáciách. A keď sa lepšie pozriete, mnohých z nich poznáte.  Starší žiaci sa „hypokraticky“ zamýšľali nad problémami životného prostredia a navrhovali riešenia na zmeny,  poniektorí z nich preukázali svoju tvorivosť vytvorením vlastných krížoviek . Ďakujeme im za toJ  Tak buďte naďalej tou kvapkou v mori, a keď vás bude viac, vytvoríte oceán dobraJ A čo ste spravili pre našu Zem VY? (Mgr. D. Kopásková)

      • EUROWEEK

      • Spolupráca s Kericom pokračuje,  aj keď nesedíme v školských laviciach. Každý týždeň nám Keric  sprostredkuje Euroweek. Stačí, keď si pozriete krátke video na Facebooku alebo Instagrame a odpoviete na otázku /videá je možné pozrieť si aj neskôr/.

       Dúfame, že si vyberiete z programu na tento týždeň. Možno aj niečo vyhráte :).

       Program:

       22. 4. o 13. 00 hod.  – Suna z Turecka a Jorge z Ekvádoru sa budú rozprávať o hudbe.

       24. 4. o 13. 00 hod.  – Fun facts about countries.

       Pokračujeme aj na budúci týždeň! Budeme včas informovať J!

        

       PhDr. Eva Dodeková

  • Kontakty

   • Základná škola Turzovka
   • zsturzovka@gmail.com
   • vecerikova.gabika@centrum.sk
   • +421 918 881 756
   • Bukovina 305 Turzovka 02354
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje