• Testovanie pohybových predpokladov žiakov 3. ročníkov

• Dňa 23.10. 2023 prebiehalo v priestoroch telocvične celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov 3. ročníkov.

Cieľom projektu testovania  je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť svoje vrodené predpoklady. Testovaním sprevádzali našich žiakov ich starší spolužiaci, žiaci 8. a 9. ročníka. Po spracovaní výsledkov si budú môcť rodičia pozrieť certifikát na stránke https://www.testovanieziakov.sk/statistiky/vysledky-ziaka, po zadaní EDUIDU žiaka, ktorý dostane žiak cestou triedneho učiteľa.

Mgr. Zuzana Kováčiková

• Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníkov

• Dňa 25.10. 2023 prebiehalo v priestoroch telocvične celoslovenské testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníkov.

Mgr. Zuzana Kováčiková

• Zdravo a chutne

• Koniec októbra sa už tradične u žiakov 1. stupňa  nesie v znamení Týždňa zdravej výživy. Prostredníctvom rôznych aktivít sme si pripomenuli, že zdravá výživa od útleho veku zohráva pre správny telesný a duševný vývin významnú úlohu. Spoločne sme pripravili kreatívne taniere plné vitamínov, pomaškrtili sme si na sušených jabĺčkach a domácej detskej výžive s piškótami či lahodných nátierkach s celozrnným pečivom. Po veľkej ochutnávke sme zhodnotili, že nám najviac chutí kivi, jablko, mrkva a paprika, no nepohrdneme ani cibuľkou, pórom či citrónom. Tvorili sme básničky a hádanky, maľovali „Ovocníčkov“, vytvárali plagátiky so zdravými  i menej prospešnými potravinami pre náš organizmus. Pevne veríme, že spoločné rozhovory o zdravej strave neupadnú do zabudnutia, ale budeme na ňu pamätať naďalej v každodennom stravovaní.

Adriána Korčeková

• Boli sme pri tom...

• Mladí ľudia dnes inklinujú k povolaniam, ktoré sa spájajú s médiami. Jedným z nich je  povolanie moderátora. Objavovanie mladých moderátorských talentov na Kysuciach zastrešuje regionálna súťažná prehliadka  moderátorov pod názvom KYSUCKÝ MIKROFÓN, ktorú organizuje Kysucké kultúrne stredisko v Čadci.  Na tej tohtoročnej, ktorá sa konala 23. októbra, sa mali možnosť zúčastniť aj naši žiaci a vidieť tak uplatnenie v škole nadobudnutých vedomostí a schopností v praxi. Je to pre nich veľká skúsenosť a možno o rok to vyskúšajú práve oni. A možno sa medzi nimi skrýva budúca moderátorská hviezda. Nechajme sa prekvapiť.

PhDr. Eva Dodeková

• Slnečná sústava – naše miesto vo vesmíre

• V mesiaci október naši šikovní žiaci z 5.A a 5.B spestrili vyučovacie hodiny geografie prezentáciami svojich projektov na tému Slnečná sústava. Projektová forma výučby ponúka žiakom možnosť rozvíjať ich tvorivé schopnosti a zaujať spolužiakov ich vynaliezavosťou a originalitou. Tieto domáce - prevažne priestorové projekty boli veľmi zaujímavé a nápadité. Veď posúďte sami.

Mgr. Katarína Cvinčeková

• Exkurzia z dejepisu pre piaty ročník

• V utorok, dňa 17. 10. 2023, sa 46 žiakov piateho ročníka zúčastnilo dejepisnej exkurzie do Sobášneho paláca v Bytči a do Múzea slovenskej dediny v Martine – Jahodníckych hájoch. V Sobášnom paláci nás privítala mladá pani sprievodkyňa, ktorá nám pútavým a piatakom zrozumiteľným výkladom, porozprávala mnoho zaujímavostí (akí boli ľudia  v dobách Turza nízki, ako sa skôr vydávali a ženili, aký bol jedálny lístok na svadobných hostinách atď.), príbeh rodiny Turzovcov i samotného paláca, oboznámila nás aj s dobou, v ktorej Juraj Turzo, jeho predkovia i potomkovia, žili. V múzeu slovenskej dediny v Martine, kam sme sa následne vypravili, sme takisto videli a počuli mnoho zaujímavých informácií o ľudovej architektúre, bývaní a bežnom živote našich predkov z oblasti Kysúc, Oravy, Turca a Liptova, z obdobia 19. a začiatku 20. storočia. Počasie nám vyšlo, exkurzia sa vydarila, všetci sme šťastne dorazili domov krátko po tretej hodine popoludní.

Mgr. Branislav Večerík, Mgr. Monika Janíková, triedna 5.A

• Deň úsmevu v Spojenej základnej škole Juraja Turza v Turzovke

• Dňa 16.10.2023 sme si pripomenuli ten  najkrajší prejav, ktorým dokáže len človek vyjadriť svoju radosť, šťastie, eufóriu, dobrú náladu... ÚSMEV. Preto je krásne, keď aj úsmev ma svoj deň. Bez neho by bol svet šedivý.  Aj naše deti  ním obdarovali svoje okolie, veď nikdy neviete, ako veľmi môžete svojím úsmevom niekomu pomôcť.
              Takže, hop sa, s úsmevom do ďalších dní!

Mgr. Antónia Urbánková

• Beseda so spisovateľom

• Kysuce majú okrem Jána Palárika a Rudolfa Jašíka aj množstvo ďalších významných spisovateľov, ktorí sa v slovenskej literatúre takmer vôbec nespomínajú alebo informácie o nich sú len sporadické. Ide hlavne o medzivojnovú a povojnovú generáciu spisovateľov, ktorí ostali pre slovenskú literárnu verejnosť na celé desaťročia zabudnutí. Len veľmi pozvoľna sa ich mená začali uvádzať do slovenskej literatúry, a to až po roku 1989. K takýmto osobnostiam patrí aj Pavol Hrtus Jurina, spisovateľ, významný predstaviteľ slovenskej exilovej literatúry, učiteľ a prekladateľ.

Tvorivý život spisovateľa, publicistu a prekladateľa Pavla Hrtusa Jurinu nám priblížil Pavol Holeštiak.

Beseda sa konala dňa 12.10. 2023 v rámci 19. ročníka Kysuckého festivalu duchovnej tvorby. Pútavé rozprávanie o našom krajanovi bolo obohacujúce aj pre žiakov deviatych ročníkov našej školy.

Ďakujeme prednášajúcemu Pavlovi Holeštiakovi a tešíme sa ďalšie podobné podujatia.

Mgr. Ján Michalisko

• ŠKD - JESEŇ V PRÍRODE

• Počasie nám praje, čo nás veľmi teší. Preto veľa času sme vonku. Veď čo je pre zdravie lepšie ako slnečné lúče a čerstvý vzduch