• Novinky

            • Beseda – ČAS PREMIEN

            • Vo štvrtok 11.4 2024 sa v našej Spojenej škole Juraja Turza uskutočnila beseda z programu ČAS PREMIEN. Táto beseda bola realizovaná pre dievčatá 7. a 6. ročníka. S Mgr. Holecovou, ktorá je lektorkou programu sa dievčatá venovali rôznym témam ( zdravie, spôsob života na zdravie, životný štýl...)

              Mgr. Lenka Dočárová

            • Biblická olympiáda – diecézne (krajské) kolo

            • Dňa 16.apríla 2024 sa v aule Biskupského úradu v Žiline konalo diecézne kolo Biblickej olympiády. Úvod súťaže patril svätej omši, ktorú celebroval biskup Žilinskej  diecézy Mons. Tomáš Galis.  Súťaže sa zúčastnilo 36  žiakov (12 družstiev) , ktorí súťažili  prostredníctvom trojčlenného družstva. Predmetom tohtoročnej súťaže boli  knihy zo Starého  zákona – Kniha Genezis, Daniel,  a  z Nového zákona – Jánovo evanjelium a Žalm 27. Súťažné úlohy, ktoré zostavila odborná komisia pre Biblickú olympiádu, zahŕňali testové otázky, prácu s biblickým textom, prácu s obrazmi s biblickou tematikou, orientáciu v geografických reáliách . Súčasťou úloh bola aj dramatizácia vybranej biblickej udalosti – krátka scénka, ktorú jednotlivé družstvá nahrali vopred a poslali porote ako videozáznam. Naše družstvo, ktoré tvorili : Drahomír Veliča(9.C), Mária Ďurechová (8.B) a Martin Velička (6.B)  sa umiestnilo na krásnom 8.mieste.

              Súťažiacim srdečne gratulujeme !

              Mgr. Monika Janíková

            • Zdravý úsmev

            • Dňa 12. 4. 2024 do našej školy ku prvákom opäť zavítala naša bývalá žiačka, Lucka Máchová, študentka dentálnej hygieny. Tentokrát sa deti v rámci projektu Zdravý úsmev dozvedeli, aké časti má zub, ako sa jednotlivé zuby volajú a na čo slúžia, koľko zúbkov má dieťa a koľko zubov dospelý. Zopakovali si správny postup čistenia zúbkov a nechýbal úsmev, hra a rôzne aktivity. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

              Triedne učiteľky 1. A a 1. B

            • Online potulky okolo sveta 2024 – súťaž o najlepšiu prezentáciu

            • V apríli sa na našej škole konala informatická súťaž Online potulky okolo sveta určená žiakom druhého stupňa. Žiaci vytvárali prezentácie na vybrané témy. Medzi súťažnými prezentáciami prevládali témy: Slovensko, jaskyne a hrady Slovenska, mestá sveta, štáty EÚ, vesmír, vynálezy v histórii ľudstva, prírodné katastrofy, netradičné stavby sveta, ...

              Do súťaže sa zapojilo 37 žiakov.

              Súťažilo sa v 3 vekových kategóriách: 5. ročník, 6. – 7. ročník a 8. – 9. ročník. V najmladšej kategórií bolo odovzdaných 18 prezentácií, v kategórii 6. – 7. ročníka 10 súťažných prezentácií a v najstaršej kategórii 12 prezentácií. Porota (pani učiteľky Večeríková, Pastvová a Kobolková) hodnotila zaujímavosť témy prezentácie, celkovú vizuálnu a obsahovú stránku prezentácie, logickú štruktúru a celistvosť a zrozumiteľnosť textu pre cieľovú skupinu.

              Vyhodnotenie:

              5. ročník

              1.miesto: JANKA SMAŽÁKOVÁ, 5.B (téma: Hrady na Slovensku)

              2.miesto: MICHAELA SZLAUROVÁ, 5.B (téma: Pohoria Slovenska)

              3.miesto: SOFIA KAMENIŠTIAKOVÁ, 5.A (téma: Hrady a zámky Slovenska)

               

              6. – 7. ročník

              1.miesto: SOFIA ONDEROVÁ, 6.A (témy: Prelomové vynálezy v histórii ľudstva, Prírodné katastrofy)

              2.miesto: LUKÁŠ GAJDICA, 6.B (téma: Najväčšie mestá Slovenska)

              3.miesto: MARTIN VELIČKA, 6.B (téma: Tajomstvá vesmíru)

               

              8. – 9. ročník

              1.miesto: MÁRIA ĎURECHOVÁ, 8.B (téma: Rakúsko)

              2.miesto: BORIS FUSKO, 9.A (téma: Dubai)

              3.miesto: REBEKA HADRABOVÁ, 8.C (téma: Francúzsko)

               

              Výhercom srdečne gratulujeme.

              Mgr. Gabriela Večeríková

            • Exkurzia z dejepisu pre 6. ročník – Trenčiansky hrad, rímsky nápis na hradnej skale, pútnické miesto Skalka pri Trenčíne

            • V stredu, dňa 10. 4. 2024, sme sa spolu s takmer všetkými šiestakmi vydali na exkurziu do Trenčína. Navštívili sme hrad, dozvedeli sa o jeho histórii, vlastníkoch i hradných tajomstvách, potom sme si pozreli expozície v tzv. Katovom dome a nakoniec navštívili hotel Elizabeth, v ktorom je spoza veľkého preskleného okna prístupný rímsky nápis na hradnej skale – najsevernejší nápis rímskych légií, ktorý je venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi, ktorí kedysi dávno sídlili na našom území.

              Po návšteve Trenčianskeho hradu sa žiaci  vybrali po stopách sv. Andreja – Svorada a Beňadika k najstaršiemu  pútnickému miestu na Slovensku na Skalku nad Váhom. Na pamiatku pustovníkov sv. Andreja – Svorada a Beňadika založil na Skalke v r. 1224 nitriansky biskup Jakub I. benediktínske opátstvo. Pri jaskyni, kde bol zavraždený sv. Beňadik, dal vystavať kláštor a na skale, z ktorej bolo jeho telo zhodené do Váhu – kostol.

              Skalka je miestom počiatkov kresťanstva a najstarším pútnickým miestom na Slovensku. Hlavná púť sa koná každoročne 17. júla na sviatok sv. Andreja -Svorada a Beňadika a tradične sa jej zúčastňuje v priemere až 15 tisíc veriacich zo Slovenska a okolitých krajín.

              V blízkosti kláštora sa nachádza Opatovská jaskyňa, ktorá je tvorená z triasových vápencov a pre verejnosť je sprístupnených 320 m severozápadnej časti jaskyne a 230 m juhozápadnej časti.

              Mgr. Branislav Večerík, Mgr. Monika Janíková

            • Tri prasiatka sa tešia zajtra na predškolákov

            • Ach, jaj! Kde sú? Nezabudli? Kdežeby zabudli, zajtra ich predsa čaká veľký deň! A my sa nich tak veľmi tešíme! Jéj! Už prejde len jedna nôcka a prídu predškoláci! To bude teda paráda! Kroch kroch.

              Tri prasiatka a vĺčik

            • TURZODRAMA na Palárikovej Rakovej

            • Aj naša škola je súčasťou Palárikovej Rakovej.

              PRIPRAVUJEME ROVESNÍCKE DIVADELNÉ WORKSHOPY, ktorými bude deti a žiakov sprevádzať náš divadelný súbor TURZODRAMA.

            • Exkurzia do Kysuckého múzea a Galérie Čadca

            • 21. marca vycestovali naši druháci do nášho okresného mesta. Slovo vycestovali je veľmi príznačné, pretože sme cestovali vlakom. Mnohí druháci možno prvýkrát v živote. Už to bol prvý zážitok. Ďalšie nás čakali v Kysuckom múzeu  a neskôr v Galérii Čadca. V Kysuckom múzeu sme sa dozvedeli zaujímavé poznatky o histórii kysuckej železnice. Hádam každého očarili makety vláčikov, ktoré si veselo cestovali krajinou, tunelmi v krásnej scenérii prírody. Kto mal chuť, mohol sa zahrať na rušňovodiča, či výpravcu. Kysucké múzeum nám taktiež ponúklo pozrieť si Veľkonočnú predajnú výstavu a možnosť vyrobiť si maľované sklenené vajíčko. Naša cesta za kultúrou pokračovala v Galérii Čadca, kde svoje prekrásne diela vystavovala kysucká insitná maliarka,  Irena Zemaníková. V galérii sme si mohli nielen pozrieť krásne maľby kysuckej prírody prepojené so životom na kysuckej dedine, ale i pozrieť veľmi pekný film o tejto úžasnej maliarke, tete Irenke. Teta Irenka pútavo porozprávala o jej kľukatej cestičke do sveta umenia a možno nás inšpirovala, že za svojím snom sa ísť oplatí.

              Cestou domov sme si niesli vyrobené vajíčka a v srdiečkach krásny zážitok zo stráveného dňa.

               

               Mgr. Zuzana Kováčiková

            • Ponožkový a Fialový deň

            • „Kto sa zastáva bezbranných, nikdy nie je zbabelec.“

              Manfred Kyber

               

              Možno bezmocnosť, možno pocit neistoty a ohrozenia, či strach o bezpečnosť významne ovplyvňujú postoje ľudí v súvislosti s kultúrnymi, etnickými, národnostnými skupinami či skupinami ľudí s postihnutím. A možno ide len o nevedomosť a predsudky.

              Nič to na tom, že sme sa akosi intenzívnejšie v rámci Ponožkového a Fialového dňa v mesiaci marec venovali mnohým aktivitám a hrám s cieľom učiť sa vnímať krásu rôznorodosti v nás, ale aj v ostatných navôkol a predchádzať tak akýmkoľvek prejavom segregácie a diskriminácie z rôznych dôvodov. A tak sme si symbolicky v jeden deň obuli na každú nôžku inú ponožku a vnímali tak hlbšie nielen životy ľudí s Downovým syndrómom s ich prirodzenou akceptáciou, ale i ľudí s akýmkoľvek iným postihnutím, hendikepom, farbou pleti...

              Pevne veríme, že každému z nás sa podarí nájsť spôsoby ako žiť so svojou rôznorodosťou a ako čerpať z rôznorodosti iných.

              „Žime vedľa seba v pestrom radení, iba hlupáci sú jednofarební...“ – Pavol Hammel

               

              žiaci 4. ročníka a triedne učiteľky J&Z&J

               

            • Prváci v knižnici

            • Dňa 25. 3. 2024 sme navštívili Mestskú knižnicu v Turzovke. Niektorí z nás sú pravidelnými návštevníkmi rôznych akcií, ktoré knižnica poriada, iní sme boli v knižnici prvýkrát. Tety knihovníčky nás previedli knižnicou, oboznámili  nás, ako sa stať čitateľmi, rozprávali sme sa, prečo sú pre nás knihy a čítanie dôležité. Nechýbali ukážky pútavých detských kníh i zaujímavé hry a súťaže.

              Žiaci 1. A  a 1. B

    • Kontakty

      • Základná škola ako organizačná zložka Spojenej školy Juraja Turza
      • 041/4352502, 0918 881 756
      • Stred 305 Turzovka 02354 023 54 Turzovka Slovakia