V stredu, 13. novembra, žiaci 9. ročníka absolvovali exkurziu do komunity Cenacola v Kráľovej pri Senci a do Múzea holokaustu v Seredi.
Prvá zastávka bola v komunite Cenacolo. Zakladateľkou tejto komunity je sr. Elvíra Petrozzi z Talianska. Komunita pomáha narkomanom, ľuďom, ktorí mali problém s alkoholom, nespokojným so životom, búriacim sa, zúfalým, skeptickým voči životu, tým, ktorí chcú nájsť samých seba, radosť a plnohodnotný zmysel života. Komunita Cenacolo pôsobí v rôznych krajinách sveta, aj na Slovensku. Dominik a Dávid, členovia komunity, žiakom porozprávali svoje ťažké životné príbehy. Svedectvá boli zaujímavé a veľmi poučné. Dostať sa z ulice a opäť nájsť svoju dôstojnosť, sebaúctu a zmysel ľudského života si vyžaduje veľkú silu a odhodlanie. Piliermi komunity sú modlitba, priateľstvo a práca. Hovoria: “Ľudia by sa mali veľa zhovárať a zaujímať sa jeden o druhého nezištne, lebo o chvíľu si začneme len písať a stretávať sa len vtedy, ak budeme niečo potrebovať.“
Druhou zastávkou bolo Múzeum holokaustu v Seredi, kde sa žiaci prostredníctvom podrobného výkladu i samotnej expozície oboznámili s témou holokaustu na našom území v období existencie Slovenského štátu vo vojnových rokoch 1939 – 1945 i fungovaním samotného pracovného tábora v tejto pohnutej dobe.
Obe navštívené miesta majú zopár vecí spoločných, obe niečo spája a zároveň rozdeľuje. Napríklad to, že sú spojené s malými, či veľkými tragédiami, ťažkými životnými osudmi, pričom v prvom prípade končia väčšinou dobre, v tom druhom skôr tragicky. Na oboch miestach žijú alebo žili ľudia izolovane od okolitého sveta a obe miesta sú alebo boli spojené s vierovyznaním, jedno s kresťanským, druhé so židovským, ktoré človek poväčšine zdedí po svojich predkoch. Téma za zamyslenie.
Mgr. Janíková, Mgr. Večerík