• Umelecký prednes žiakov 1. stupňa

• Po dlhšej dobe opäť ožili priestory B pavilónu našej školy krásou umeleckého slova v podaní mladších žiakov 2. – 4. ročníka, víťazov triednych kôl. Naši malí recitátori veľmi pekne predniesli nielen rôzne zaujímavé i humorne ladené príbehy, ale nám aj pripomenuli hodnotu a čaro nezabudnuteľných básní známych detských spisovateľov.

Porota v zložení pani učiteliek 1. stupňa mala preto pri výbere tých najlepších a rozhodovaní celkového poradia umiestnenia veľmi náročnú úlohu. Počas spoločného zvažovania výsledkov sa jednohlasne zhodla aj na udelení špeciálnej ceny.

Poézia

1. miesto Barborka Hadrabová, 4. A

2. miesto Lucka Ďurechová, 3. B

3. miesto Emka Perďochová, 2. B

Próza

1. miesto  Natálka Balogová, 3. B

2. miesto  Rebeka Kopásková, 3. A

3. miesto Sebastián Kováčik, 2. B

Cena poroty

Jurko Kubica, 2. A

Veľké poďakovanie patrí všetkým zúčastneným žiakom, ktorí za svoju usilovnosť dostali aj sladkú odmenu a tiež triednym učiteľkám za ich profesionálnu prípravu na recitačnú súťaž. Víťazom srdečne blahoželáme a Barborke s Natálkou prajeme veľa úspechov pri reprezentácii našej školy v obvodnom kole.

PaedDr. Adriána Korčeková

• OpenLab - odborné stredoškolské IT vzdelávanie

• Žiaci 9.ročníkov dňa 26.1.2023 mali možnosť zoznámiť sa so spôsobom štúdia na

SPŠ IT v Kysuckom Novom Meste. Opäť k nám zavítal bývalý žiak našej školy ,

ale teraz v pozícii učiteľa , Ing. Dominik Sloboda, ktorý predstavil žiakom počítačový

program Open Lab. Žiakov oboznámil ,  čo môžu očakávať, pokiaľ si zvolia SPŠ IT

v Kysuckom Novom Meste a chceli by sa tohto programu zúčastniť . Nakoniec formou

cvičenia si   žiaci na počítačoch vyskúšali kroky programu . Teší nás, že aj bývalí žiaci

našej školy sa k nám po rokoch vracajú a odovzdávajú svoje vedomosti ,poznatky

našim žiakom a pomáhajú im pri výbere budúceho povolania. Ďakujeme.

Mgr. Monika Janíková

• Rovesnícke vzdelávanie

• Dňa 23.1.2023 žiakov 8.a 9.ročníka navštívil Radoslav  Záhumenský, študent gymnázia v Turzovke. Ako bývalý žiak našej školy prišiel žiakom  v rámci rovesníckeho vzdelávania spestriť hodinu náboženskej výchovy. Žiakom predstavil kaplnky, ktoré sa nachádzajú vo farnosti Turzovka. Získané informácie mohli žiaci zaznamenať do pracovného listu a následne diskutovať o zaujímavostiach v oblasti zlepšenia cestovného ruchu v meste Turzovka. Interaktívny seminár bol obohatený pútavými videonahrávkami a zároveň rôznymi zaujímavosťami. Radko priblížil žiakom regionálnu výchovu formou neformálneho rovesníckeho vzdelávania. Ďakujeme za návštevu ,pekné spracovanie a motiváciu spoznávať  sakrálne  stavby vo svojom meste.

Mgr. Monika Janíková

• Preventívny program: Šikanovanie a násilie na školách

•  Beseda s Mgr. Jankou Zlochovou – pracovníčkou PZ v Čadci

Jednou z najbežnejších tém, ktorej venujeme v škole veľkú pozornosť je šikanovanie. Nie každé nedorozumenie alebo hádka je automaticky šikanovaním. Deti sa často priateľsky bavia, niekedy si spolužiakov doberajú zo srandy. Ak to však zachádza príliš ďaleko a jedna strana úmyselne koná agresívne, aby ublížila druhej osobe fyzicky alebo emocionálne je nutné okamžite takéto správanie riešiť. Existuje tenká čiara, ktorá oddeľuje doberanie a šikanovanie, kľúčový rozdiel medzi nimi však spočíva výlučne v úmysle. Na túto tému si dňa 16.01.2023 žiaci 6.B a 7.C triedy vypočuli prednášku a spoločne s pracovníčkou polície diskutovali o hodnotách priateľstva, tolerancie a porozumenia. O spôsoboch riešenia šikanovania a násilia v živote.

Mgr. Monika Janíková, Mgr. Lucia Pastvová