• Dejepis: Web stránka

• ŠKOLSKÉ KOLO

Pôvod povier o piatku trinásteho sa interpretuje rôzne. Niektorí hovoria, že skutočným pôvodom tejto povery je uväznenie veľmajstra Rádu templárov a viacero vysokopostavených rytierov v piatok, 13. októbra 1307, podlým kráľom Francúzska, Filipom IV. V tento deň na jeho príkaz chytili, uväznili a následne mučili tisíce templárov. Od tohto dňa piatok trinásteho považovali za diabolský a nešťastný deň.

V piatok, 13. decembra, sa na našej škole zhromaždilo 63 rytierov Rádu dejepisárov, aby sa podrobili tvrdej skúške, školskému kolu dejepisnej olympiády. Všetci obstáli, niektorí lepšie niektorí horšie, nikto neutrpel žiadnu ujmu, akurát jeden, a to samotný veľmajster Rádu, pán učiteľ Večerík, ktorý si musel poradiť s takmer 6300 výpoveďami-odpoveďami, jemu verných služobníkov.

Skúšku prežil a osem najlepších,  na prvých dvoch miestach stupienkov  slávy, z každého stavu triedneho, odmenil postupom do vyššieho, obvodného kola dejepisnej olympiády, ktorá sa bude konať niekde na území slobodného mesta Čadca, dňa 14. februára 2020. Podľa kresťanskej tradície, istý chlapík meno Valentín ...:D, nechajme to tak, všetci vieme čo je to za deň.

Ctené mená prvých troch rytierov povýšených do stavu „majster Rádu dejepisárov“:

za šiestakov, spravodlivá medzitriedna deľba moci v duchu hesla Rimanov: „Rozdeľuj a panuj“:

1. KRISTÍNKA BELKOVÁ 6.B
            2. EMKA JANČÍKOVÁ 6.A
            3. TOMÁŠ MICHALISKO 6.C

za siedmakov „Sprisahanci zo 7.A J“:

1. JULKA PAVLIŠINOVÁ 7.A
            2. JURAJ KORDULIAK 7.A
            3. EMKA KOPÁSKOVÁ, 7.A

za ôsmakov, v duchu hesla stavu šiestackeho:

1. PETRA STRÝČKOVÁ 8.A
            2. JÁN HOVORKA 8.B