• Aktivity a súťaže

      • Technika a svet práce

      • Keď sa učíme s chuťou a výsledok chutil

       Zábava, učenie, spolupráca, šťastie, tímová práca, radosť, komunikácia ... – tieto, ale i mnohé ďalšie prívlastky je možné priradiť jedinečným deťom 3. B. Aby však pripravili na pracovnom vyučovaní zeleninové postavičky, slané tyčinky, nepečenú tortu a vynikajúci chlebík vo vajíčku, skvele zvládli i prípravu na takúto hodinu pracovného vyučovania – vytvorili skupiny, našli recepty, rozdelili si úlohy, priniesli ingrediencie ... Dôkazom boli čisté taniere, dobroty mizli veľmi rýchlo, pretože chutili výborne. Možno i preto, že boli pripravované s láskou, ktorú do skupinovej práce a prípravy deti vložili. Niet nad osobnú skúsenosť detí na základe samostatnej činnosti, ale i experimentovania a hľadania na vyučovaní.

        

        

        

       TECHNICKÁ OLYMPIÁDA – školské kolo  11.11.2016

       TO mala dve časti: teoretickú a praktickú. Teoretická časť prebiehala formou riešenia vedomostných testov. Praktická časť bola zameraná na riešenie a realizáciu praktických

       zadaní. V školských kolách TO je teoretická časť povinná, ale praktická časť je realizovaná podľa podmienok v jednotlivých školách. V našej škole sme realizovali teoretickú aj praktickú časť.

       Súťaž jednotlivcov :

       1. Patrik Cesnek 7.C

       2. Nikola Foldynová 7.C

       3. Tomáš Rejda 7.B

       Súťaž dvojíc:

       1. Richard Mekiňa + Tomáš Hrubý  /9.A/

       2. Miloš Skotnický + Matej Dorociak /9.B/

       3. Štefan Kulla + Viktor Nistler /8.A/

       Zručnosti pre úspech

       Dňa 15. 11. 2016 sa v Školských dielňach, Košická 2, Žilina uskutočnil štvrtý ročník akcie „Zručnosti pre úspech“. Tak ako aj po iné roky, aj v tomto roku súťažilo dvadsať základných škôl z rôznych regiónov Žilinského kraja. Prišli si „zmerať“ svoje zručnosti, vedomosti a znalosti v trojčlenných družstvách v sprievode svojho pedagóga.

       Družstvo ZŠ Turzovka: Richard Mekiňa, Tomáš Hrubý, Matej Dorociak

       Pedagogický dozor : Mgr. Alena Malíková

       Jednotlivé tímy plnili súťažné úlohy na deviatich stanovištiach:

       1. Bezpečnosť nadovšetko – prednáška a test o materiáloch využívaných v automobilovom priemysle.
       2. Simulátor riadenia – simulovaný spôsob jazdy na trenažéri – osobnom motorovom vozidle
       3. Hydrogénové autíčko – súťaž v ovládaní hydrogénového vozidla.
       4. Skrutkové spoje, rezanie – na tomto pracovisku sa popasovali s ručnou pílkou, s montážou a demontážou skrutkových spojov.
       5. Prevodovka – montáž, demontáž obalu prevodovky.
       6. „Michelin“ – demontáž, slalom a montáž pneumatiky.
       7. Veselý karosár – práca s plechom.
       8. Lakovňa a marketingový pracovník – prostredníctvom airbrush pištolí dotvorili maketu, ktorú si najskôr pripravili z dostupných odpadových materiálov.
       9. Veselá elektronika – zapojenie astabilného klopného obvodu.
       10. Zábavná elektrotechnika – zapájanie elektrického obvodu, ktorý simuloval húkačka s premenlivou výškou tónu.
       11. Elektrotechnika – zapájanie obvodu, ktorý simuloval poplašné zariadenie.

       Celá aktivita prebiehala podľa vopred naplánovaného časového harmonogramu, tímy sa striedali a s húževnatosťou vykonávali jednotlivé činnosti. Niektoré boli jednoduché, ľahké, zábavné, iné boli zasa náročné, zložité. No všetky aktivity žiaci zvládli a úspešne absolvovali.

       Zber papiera

       V novembri 2016 sa uskutočnil jesenný zber papiera. Otvorte si výsledky.

       Zber_november_2016_vyhodnotenie.xlsx

      • Remeslo má zlaté dno

      • Dňa 5.12.2018 privítali žiaci piateho ročníka na hodinách sveta  práce  Ing. Martina Slováka, ktorý im porozprával  o tvorbe vianočných ozdôb zo včelieho vosku, výrobe vianočných oblátok a zdobení medovníkov . Rozprávanie obohatil ukážkami výroby a žiaci si mohli  vyskúšať zdobenie medovníkov, výrobu ozdôb a ochutnať aj tradičnú vianočnú oblátku, ktorú si kedysi ľudia vyrábali doma . Na chvíľu sme sa preniesli  do minulosti a mohli sme si zaspomínať ,aké to bolo na Vianoce kedysi......Deťom sa veľmi páčila najmä úprava ozdôb a ochutnávka oblátok.

      • Tvorivé dielne

      • Tvorivé dielne

        

       Veľkonočnou tematikou s zaoberali žiaci štvrtého ročníka na „Tvorivých veľkonočných dielničkách“, ktoré sa konali 21.3. 2018. Žiaci počas dielničiek vytvorili množstvo jarných a veľkonočných dekorácií, ktorými vyzdobili a skrášlili priestory našej školy. Zo svojich výtvorov mali obrovskú radosť a všetci dúfame, že svojimi prácami vyčarili úsmev i na tvárach ostatných detí i dospelých.

        

       Veľkonočné tvorivé dielne

        

       Po dlhých zimných večeroch vo vzduchu opäť cítiť silu hrejivých slnečných lúčov. Dni sú čoraz dlhšie a po okolí sa šíri ušiam lahodiaci spev vtáčikov, ktorý ohlasuje, že krajina sa prebúdza zo zimného spánku. Tretiaci privítali 21.3.2018  príchod jari barančekmi, ktoré sú symbolom blížiacej sa Veľkej noci.  Na ich zhotovenie bola okrem vatových tyčiniek potrebná i značná dávka zručnosti a trpezlivosti.

      • Drotár Juraj Šerík

      • Pán drotár Juraj Šerík, majster ľudovej umeleckej výroby, spestril deň všetkým žiakom 4. ročníka na Základnej škole v Turzovke pred vianočnými sviatkami dňa 19.12.2017. Nielenže obohatil deti mnohými zaujímavosťami o ťažkom živote drotárov v minulosti, zároveň im ukázal svoje vlastné drotárske pomôcky a výrobky. Žiaci si mali možnosť vyskúšať prácu s drôtom a v tomto predvianočnom čase si vytvorili krásne hviezdičky na stromček, ale aj prstienky. Snáď im utkvie v pamäti tento deň a budú mať taktiež na pamäti a hlavne v srdci, že je dôležité ctiť si prácu našich predkov a zachovávať takéto remeslá i ďalším generáciám. Bez nezištnej pomoci pána Gajdičiara Vladimíra (Občianske združenie Rozviažme im krídla) by sme však pána drotára ani nemali možnosť spoznať. Nielenže žiakom pána drotára, ktorý takmer nevidí, doviezol, ale žiakom i pomáhal pri práci s drôtom.     

      • Medovníky

      • Medovníky

       Je bezpochyby správne, že i v dnešnej konzumnej dobe rodičia i učitelia nezabúdajú na tradície a zvyky našich predkov, ktoré sa viažu i s tými najkrajšími sviatkami roka – s Vianocami. A tak deti 4. ročníka dňa 07.12.2017 skĺbili tému stravovania a prípravy jedál na hodinách pracovného vyučovania s prípravou tradičných vianočných dobrôt, akými sú predovšetkým voňavé medovníčky. My sme si skúsili i lepené linecké pečivo. Drobné pečivo nielen dobre vyzeralo, ale i vynikajúco chutnalo. 

      • Pečieme dobroty

      • Nepochybne sa na našej škole realizuje mnoho zaujímavých aktivít a činností v rámci vyučovania, ktoré sú nielen pre deti pútavé, poučné, ale deti sa učia i vzájomnej kooperácii, úcte a prosociálnemu správaniu. I deti 4. ročníka mali opäť zaujímavé vyučovanievo štvrtok 9.11.2017, kedy si v rámci pracovného vyučovania pri preberaní tematického celku Stravovanie a príprava jedál pripravili množstvo dobrôt. Okrem banánov s piškótami pripravila ďalšia skupina očká s rybacou i cesnakovou nátierkou, iná skupina upiekla fantastickú bábovku a potešila i skupina, ktorá napiekla skvelé pizza slimáčiky. Dobroty išli na odbyt až tak veľmi, že sme ich ani nestihli všetky odfotiť. Mňam!    

      • Cezhraničný veľtrh práce, informácií a vzdelávania.

      • Aj tento školský rok 8.11.2016 sa realizovala burza stredných škôl pod názvom „ Cezhraničný veľtrh práce , informácií a vzdelávania „ , ktorá sa konala v Dome kultúry v Čadci.

       Burzy sa zúčastnili aj naši žiaci 9.ročníka. Na podujatí mali možnosť sa porozprávať o svojom budúcom štúdiu alebo učebnom odbore, aby si našli aj uplatnenie na trhu práce. Mali možnosť si pozrieť prácu  kaderníčok,  kozmetičiek , prácu s drevom, prácu pekárov a umeleckých škôl. Žiaci sa dozvedeli o možnostiach duálneho vzdelávania v rôznych odboroch na SOŠ. Zastavovali sa najmä pri stánkoch odborných škôl, o ktoré prejavovali najväčší záujem. Rozprávali sa priamo so študentmi, aby tak získali prehľad o náročnosti štúdia.

       Burzy škôl sa zúčastnilo 8 stredných škôl z okresu Čadca, 7 škôl zo SR a 3 školy z ČR. Besedu na tému voľby povolania zabezpečil ÚPSVR Čadca.

  • Kontakty

   • Základná škola Turzovka
   • zsturzovka@gmail.com
   • vecerikova.gabika@centrum.sk
   • +421 0414352502
   • Bukovina 305 Turzovka 02354
 • Fotogaléria

  • Október v ŠKD - gaštankov zber sa začal
  • SadOVO – Ovocinárski experti
  • Európsky deň jazykov v našej škole
  • Kreatívna jeseň v ŠKD
  • Ukončenie školského roka 2018/19
  • Turzovka na kolesách - 9.ročník
  • Rozlúčka s ŠKD
  • Projekt SadOVO
  • Knižný freezing
  • Mladí výtvarníci
  • Škola v prírode
  • Výlet Bojnice