• Aktivity a súťaže

• Hudobná výchova

• Slávici Horných Kysúc

V piatok 15.3.2019 sa Výstavná sieň v Dome kultúry v Turzovke rozozvučala ľudovým spevom a hudbou v podaní talentovaných detí z regiónu Horných Kysúc.

Mladí nadšenci folklóru prišli na  prehliadku hudobného folklóru – SLÁVICI HORNÝCH KYSÚC. Centrum voľného času v Turzovke pripravilo už XII. ročník tohto podujatia.

Niekoľko desiatok detí ukázalo svoje spevácke umenie v kategóriách: detské spevácke skupiny, sólisti speváci a sólisti inštrumentalisti.

Základná škola ďakuje všetkým zúčastneným za krásny umelecký zážitok a reprezentáciu školy v prehliadke detského hudobného folklóru.

Zlatý slávik

Dňa 20.2.2019 sa v našej škole uskutočnila prehliadka v speve ľudových piesní pod názvom ,,Zlatý slávik“. V podaní súťažiacich odzneli známe i zabudnuté ľudové piesne z rôznych oblastí Slovenska.

Žiaci Mária Bojdová, Michaela Lašová, Júlia Maďariová, Nela Šperková a Lukáš Krištof budú reprezentovať našu základnú školu na  prehliadke Slávik Horných Kysúc, ktorá sa uskutoční 15.3.2019 v priestoroch Kultúrneho domu Turzovka.

Stretnutie s ľudovou piesňou

Učiť sa prostredníctvom zažitého je jednou z najschodnejších ciest absorbcie vedomostí. A práve túto pútavú formu vyučovania si vychutnali žiaci 5. ročníka na hodine literatúry v piatok 15. februára 2019. Témou netradičnej hodiny bola ľudová slovesnosť, konkrétne ľudová pieseň, a za celou jej  prípravou boli  žiačky Gymnázia v Turzovke /Valika a Beáta/. Hodina literatúry sa niesla v duchu ľudových tradícií, spevu, hier i nenápadného preverenia vedomostí prostredníctvom malého dotazníka.

Veríme, že  aj tento naoko nepatrný počin prispeje k záujmu mladej generácie o krásu ľudovej kultúry, morálnych hodnôt i duchovného posolstva.

Šťastné a veselé prajeme vám

Vo štvrtok 13.12.2018 potešili 4 usilovné dievčatá z 3. B spoločne s ich triednou učiteľkou Mgr. Zuzanou Mozolikovou spevom kolied,  vianočných  i moderných piesní, hrou na gitarách a flaute členky OZ Dámsky klub na ich slávnostnej schôdzi. Tá sa niesla v znamení blížiacich sa najkrajších sviatkov pokoja. V tejto uponáhľanej dobe  tak vniesli trošku vianočnej a pokojnej nálady. Svojím úprimným detským prejavom  prítomným dámam vyčarili úsmev na tvári , pohladili na duši a spríjemnili posedenie.

Výchovný koncert

ŠIKANA

Každý o nej vie, no nik o nej nehovorí. My však áno a zažili sme ju na vlastnej koži.

Týmito slovami sa začalo hudobno-diskusné predstavenie Roba Pappa a Bystríka pre žiakov našej školy. Bolo zamerané na tému šikanovania v školskom prostredí, vo vzťahu žiak-žiak, žiak-učiteľ,  ale aj na nový fenomén šikanovanie cez internet, tzv. kyberšikanovanie. Chalani uvádzali konkrétne príklady zo škôl nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Žiaci našej školy sa do diskusie zapájali, navrhovali konkrétne riešenia situácií spojených s týmto negatívnym javom, skúšali sa vžiť do rolí obetí, navrhovali spôsoby ako sa nestať obeťou podvodu na sociálnych sieťach, dozvedeli sa, že agresori niesli za svoje skutky následky a podobne. V diskusných prestávkach umelci hrali na gitare a spievali piesne z vlastnej produkcie, ale aj piesne iných interpretov. Aj takýmto, mladej generácií príťažlivým spôsobom, sa dá prezentovať téma šikanovania – jeho príčiny, prejavy a následky, ale aj ako sa dá s týmto javom vysporiadať a ako mu predchádzať. Žiaci sa po viac ako hodine rozišli domov s príjemným kultúrnym zážitkom a dôležitým poučením o takomto nespoločenskom druhu správania.

Ľudová pieseň zážitkovo

Učiť sa prostredníctvom zažitého je jednou z najschodnejších ciest absorbcie vedomostí, ktorú si mali možnosť vychutnať i žiaci 5. ročníka.

Ľudová slovesnosť, konkrétne ľudová pieseň,  bola témou veľmi netradičnej a interaktívnej hodiny, ktorú si pre našich žiakov 2.3.2018 pripravili žiačky Gymnázia v Turzovke /Valika, Beátka/.Hodina literatúry sa niesla v duchu spevu, ľudových tradícií, hier i nenápadného preverenia vedomostí. Možno aj týmto naoko nepatrným pričinením si naša mladá generácia uchová krásu ľudovej kultúry, jej morálne  hodnoty i duchovné posolstvo.

Súťaž v speve ľudovej piesne

Dňa 28.2.2018 sa v našej škole uskutočnila súťaž v speve ľudovej piesne „Zlatý slávik“. Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách a každý malý spevák sa predstavil s dvoma piesňami. Porota mala ťažkú úlohu, preto sa rozhodla oceniť na každom mieste dvoch spevákov. V každej kategórii bola udelená aj cena poroty.

kategória 1. a 2. ročník:

1. miesto – slávik: Nela Šperková, 2.B

- Júlia Maďariová, 2.B

2. miesto – Ella Talová, 2.A

- Sofia Lukáčová, 1.B

3. miesto –Viktória Staníková, 1.A

- Magdaléna Frollová, 2.A

Cena poroty – Tamara Kubošníková, 1.A

kategória 3. a 4. ročník:

1. miesto – slávik: Radoslava Hrušková, 4.A

- Vanessa Pajerová, 4.B

2. miesto – Lukáš Krištof, 3.B

- Dávid Šutarík, 4.C

3. miesto –Erik Suran, 4.C

- Kristína Bebčáková, 3.C

Cena poroty – Ema Jančíková, 4.A

Zlatý slávik ŠKD

Malí speváci sa dlho pripravovali na tento deň. Museli si nacvičiť pieseň, s ktorou budú súťažiť v „Zlatom slávikovi ŠKD“. V piatok 25.11.2016 sa 47  spevákov snažilo podať čo najlepší výkon. V tomto roku sme vyhodnocovali netradične – po jednotlivých oddeleniach. Takýmto spôsobom bolo viac víťazov ako len v dvoch kategóriách. Všetky deti, ktoré sa nebáli vystúpiť pred obecenstvom, boli odmenené vecnou cenou.

I. oddelenie                                                               II. oddelenie

1.miesto: Jakub Bohdaň                                            1.miesto: Viliam Barčák

2.miesto: Kristína Bebčáková                                    2.miesto: Júlia Maďariová

3.miesto: Ella Talová                                                                Barbora Oravcová