• Ekoblok

     • Ekoblok 2020

     •  2020

      EKOBLOK__JANUaR_2020(1).pdf

      EKOBKOK_FEBRUaR_2020.pdf

      EKOBLOK_MAREC_2020(1).pdf

      EKOBLOK_APRIL_2020.pdf

      Ekoblok_MAJ(1).pdf

      Ekoblok_JUN_2020_.pdf

      EKOBLOK__SEPTEMBER_2020.pdf

       

      TRIEDIS TRIEDIM TRIEDIME  doc1.pdf

       

      2019

      Environmentalny_kalendar(1).pdf

      Ekoblok.FEBRUAR.pdf

      EKOBLOK_MAREC.pdf

      EKOBLOK_APRIL.pdf

      Svetovy_den_vody.pdf

      Ekoblok_MAJ.pd

      EKOBLOK_JUN.pdf

      EKOBLOK_SEPTEMBER.pdf

      EKOBLOK_OKTOBER.pdf

      EKOBLOK__november.pdf

      EKOBLOK_DECEMBER.pdf

       

      SLEDUJTE AKTUALITY NA FB- EKOTÍM ZŠ-TURZOVKA 

       

      22.4.2021 DOBY KYSUCE- DEŇ ZEME 2021

      Každý z nás potrebuje zdravú Zem na prežitie – na obživu, na zdravé pracovné prostredie i pre osobné šťastie. Zdravá planéta nie je možnosť, je to nevyhnutnosť!! Do našej výzvy sa zapojilo sa vyše 65 žiakov a vyzbieralo sa okolo 30 vriec. Viac na: https://www.facebook.com/groups/518892995185182/?multi_permalinks=1022500018157808&notif_id=1619083508388342&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif 

       

       

      21.4.2021 EKOOKIENKO 

      Čo pre vás znamená príroda, životné prostredie? Príroda sa urputne snaží chrániť a podporovať náš každodenný život, čo je často nedoceňovaná skutočnosť. Zohráva však kľúčovú úlohu, keďže poskytuje čistý vzduch a pitnú vodu, oblečenie, potraviny a suroviny, ktoré používame na stavbu príbytkov.... Žiaci 8.B mali využiť priestor a do okienka nakresliť, napísať, vložiť fotografiu...skrátka čokoľvek, čo pre nich príroda znamená. 

       

      15.3.2021 Príroda vyhráva na plnej čiare

      Aj keď sú možnosti obmedzené, určite ste viacerí trávili čas niekde vonku. Možno ste objavili zaujímavé miesta... a možno sú s nimi spojené rôzne príhody. Ktoré je to vaše naj miesto? 

       

       

      16. 3.2021 Výzva Uprac Hory ♻️

      Sneh pomaly schádza, potvory smeti začínajú vyliezať. Neobchádzaj ich a poď ich s nami pozbierať, zapoj sa do upratovacej výzvy a vyhraj.

      viac na: https://www.facebook.com/groups/518892995185182 

       

      1.3.2021 Nesmrteľný ekosystém voda

      Voda a jej okolie je TC, ktorému sa začíname venovať spoločne so žiakmi 5. ročníka. Aké sú vlastnosti vody? A čo je to vlastné kolobeh vody? Vyparí sa časom všetka voda? Objav a zdieľaj vlastnosti vody spoločne s nami.

       

       

      1.2.2021 Aký je váš ekologický odtlačok?

      Ak jete mäso, tak asi omnoho väčší, ako by ste si mysleli. Chov zvierat na mäso je jednou z hlavných príčin zmien podnebia a pôsobí horšie ako celosvetová doprava.

      No nejesť mäso pre niekoho nie je prirodzené- povedzme si to otvorene ߙ⢠height= A ako na tom sme? Vyhľadávate väčšinou rastlinné alebo živočíšne produkty? Zistíme krátkym prieskumom zdravej výživy. So siedmakmi prechádzame TC -Tráviaca sústava človeka, jej stavbu funkciu, ale aj zdravie a výživu. Výsledky prinesieme po vyplnení dotazníka. Bude ekologický otlačok menší, väčší? Mení sa spôsob výživy ku zdraviu aj k prírode

      Ako dopadol dotazník? Aké potraviny preferujete? až 56 % bio potraviny? 

      Z postrehov nášho fanúšika k téme- je celkovo na SR stravovať sa zdravo zložité, čerstvú a lokálnu zeleninu kúpime len v lete a inak celý rok je tu dovážaná chemicky upravená zelenina, s čím súhlasím.

      Akými produktami sa prevažne stravujete?* (88 %) Živočíšnymi

      Je človek všežravcom či bylinožravcom? Človeka možno na základe anatomických štruktúr aj na podklade vedeckých evolučných poznatkov považujem za všežravca. No určitá väčšina stále hľadá nové cesty a vyhľadáva rastlinnú potravu a obmedzuje mäso / ale z jedálnička ho nevylučuje/...

       

       8.2.2021 ,,Spýtajte sa geológa,, 

      Jedinečné kvapľové , krasové i ľadové útvary našich jaskýň. A viete ako tieto útvary vznikajú? Oxid uhličitý reaguje s dažďovou vodou. Touto reakciou vzniká slabá kys.uhličitá. Tá preniká puklinami vápenca. Vápenec sa v kyseline postupne rozpúšťa a vzniká nasýtený roztok- z ktorého za priaznivých podmienok vykryštalizuje opäť vápenec- ale už ako základ budúceho kvapľa.
      Keďže nemôžeme cestovať, tak som si cez vianočné prázdniny vytvorila z pokusu jaskynné útvary. Už viem že stalaktity sú dlhé kamenné stĺpy, ktoré rastú zo stropu jaskyne a visia nadol.
      Stalagmity vyzerajú rovnako, ale rastú na dne jaskyne smerom nahor. Keď sa stretnú vytvoria stĺp stalagnát. Veľmi pekný a vydarený pokus žiačky 6.ročníka. LENKY T.
       

       

      30.11.2020 GREEN FRIDAY

      Všetci sa zhodneme, že sa deti učia, poznávajú nové veci vlastnou aktivitou , čim sa zvyšuje ich motivácia a škola sa mení na zážitok. Aj piataci dostali jednu netradičnú úlohu. Ísť von a nazbierať a vytvoriť listový herbár alebo odfotiť a zdokumentovať vychádzky a aktivity vonku. Keďže nás počasie dobehlo, viacerí poslali práve fotografie miest, ktoré navštívili. Snažili sa zdokumentovať už poznané krásy prírody ale aj tie, ktoré práve preberáme na online hodinách. Hneď to využili dve žiačky s 5.C, ktoré sa snami podelili o svoje príspevky. Na druhej strane je vidieť, že žiaci dištančné vzdelávanie berú aj kreatívne. Všetky fotografie a príspevky sú inšpirujúce, či už pre návštevu z niektorých spomenutých miest alebo pre možnosť kreatívnejšieho tvorivejšieho myslenia žiakov.

      Fotografie: Radoslav Z. 9.B, Kristína K. 5.C, Rebeca CH. 5.C, Petra S. 9.A, JA , Ján K.

      Kristína K. (5.C)→ Ja som sa rozhodla že pôjdem do prírody a že si nafotím machy, lišajníky na stromoch, výhľady, zamrznuté rastlinky, zasnežené mravenisko, hríby na stromoch a v machu a rôzne krásy prírody zo Zákopčia. Pri prechádzke sme si poobzerali rôzne iné krásy prírody ktoré sa už nafotiť nedali ako napríklad srnky, rôzne vtáčiky a výhľady ktoré nebolo pekne vidno.

      Rebeca CH. (5.C)→ Dobrý deň, posielam Vám pár fotografií jesennej prírody. Fotografie sú z týchto miest: hrad Gýmeš, hora Živčák a vrch Bukovina.

       

      11.11.2020 Naša príručka je tu!

      HURÁ DO SADU je jedna z aktivít našej príručky, ktorú sme ešte stihli odskúšať. Bola aj súčasťou nášho výletu do Zaježovej spolu so žiačkami 9 ročníka . HURÁ DO SADU je aktivita zameraná na spoznávanie a pozorovanie všetkých živých prírodnín v sade. Hodinu biológie sme s triedu 5.A už druhý krát presunuli do nášho sadu. Ako dopadli pracovné listy? Ktoré živočíchy žiaci objavili v sade? Celá príručka spoločne aj s aktivitami a pracovnými listami bude čoskoro online 

      Príručka obsahuje 3 aktivity, na ktoré nadväzujú 3 pracovné úlohy/ cvičenia pre žiakov priamo v ovocnom sade, záhrade. ߍheight=ߍheight= úlohy a aktivity v príručke sú inšpirované príručkou SADOVA Staré sorty sú 'in' Určené sú pre žiakov 2. stupňa ZŠ /5.6. ročník/. Príručku si stiahnite aj vy a skúste ju použiť vo vašej školskej záhrade. Celá príručka k dispozícii vyššie.

       

       

      20.10.2020 RECYKLO NÁS BAVÍ

      netradičné pexeso, ktoré súvisí s predchádzajúcim príspevkom o triedení. Ako sa hrať a zároveň aj učiť? Nájdi 3 karty, ktoré spolu súvisia a vyhraj. Pexeso bude dostupné aj s pravidlami v ďalšom čísle Ekobloku.

      Hra obsahuje:

      • 18 kartičiek

      hľadaj 3 symboly

      • farba koša

      • názov

      • predmet

      Pr.sklo-poháre-zelený kôš

      Pr.kovy-cola- črvený kôš.

      * pexeso dostupné v Ekobloku Oktoóber

       

      12.10.2020 Váhate nad farebnými košmi na chodbách? Nechce sa vám čítať, ktoré produkty tam patria?  Načítaj si QR kód do mobilu a stiahni si priamo mini návod a prečítaj , kam patrí plast papier, sklo, obaly od cukríkov.... ߓ⢠height=ߓ墠height=ߓ碠height=ߓ袠height=ߓ颠height=ߌheight= .QR kódy budú nalepené v priebehu tohto týždňa na koše.

       

      Výskumný ústav vysokohorskej biológie

      ߌheight=ߌheight= Výskumný ústav vysokohorskej biológie je vedecká ustanovizeň Žilinskej univerzity. Jeho hlavným poslaním je výskum na všetkých úrovniach biologickej organizácie, od molekúl až po alpínske ekosystémy. Bol založený v roku 2000 ako centrum pre rozvoj alpínskeho biologického výskumu v Západných Karpatoch. Ďalšou dôležitou úlohou ústavu je napomáhať porozumeniu a ochrane vysokohorských ekosystémov. V dňoch 28-29.9.2020 sme mohli bližšie nahliadnuť do vedeckého pracoviska a oboznámiť sa s aktuálnymi výskumami v lokalite Tatranská Javorina. Viac v ďalšom vydaní nášho Ekobloku...Tešíme sa na budúce workshopy zo strany Žilinskej univerzity na našej škole.

      Už čoskoro

      18.9.2020 VEZMISIMA

      16.-18.9.2020 NÁŠ 3 DŇOVÝ KURZ SADOVO - Zaježová

      Začíname  šk. rok 2020/ 2021      video-1599155130.mp4

       

       
       

      RECYKLÁCIA PLASTOV: JEJ VÝHODY A ÚSKALIA s ECO HERO

      https://ecohero.sk/recyklacia-plastov/?fbclid=IwAR1ikVIjR3JrLUKJFdxuD5LoHF3p9R6swsAd3qk9KlmpP5B2a9d37x_nEe0

       

      2.6.2020 Vysypať a znova !

      Budeme sa učiť novému systému triedenia odpadu na našej škole. No a my sme sa zahrali na „zelenú hliadku“, ktorá skontrolovala správnosť triedeného zberu, čistotu vytriedených zložiek, vysypávanie nádob...

      Čaká nás osveta tejto novinky na škole a s tým aj pravidelné kontroly správnosti, dodržiavania pravidiel triedeného zberu , do ktorého sa musíme zapojiť všetci a zodpovedne . No a osvetu je treba robiť tak, aby všetci poznali odpovede na otázky - Čo je to triedený zber odpadu? Prečo sa to bude robiť? Ako máme správne triediť? Kde máme ukladať a odnášať vytriedené suroviny?

       

      22.5.2020 Na skok u suseda včelára

      Pamätáte na p. Franeka?, ktorý bol nedávno so svojimi úľmi u nás v škole?Počas teplých májových dní môžete byť svedkami rojenia včiel. Z ničoho nič priletí hrozivo vyzerajúci hlučný mrak včiel a usadí sa priamo vo Vašej záhrade.

      Rojenie je prirodzená cesta rozmnožovania sa včelstiev. Po vyliahnutí mladej včelej kráľovnej stará matka vyletí z úľa. Nasleduje ju pri tom množstvo ,,verných,, včiel so zásobami. Matka si zvyčajne sadne v okolí niekde na strom, poletujúci mrak včiel ju nasleduje a usadí sa vedľa nej. Spolu vytvoria chumáč alebo bradu. Včely v tomto roji sú ,,naložené,, zásobami medu aby nové včelstvo prežilo. Sú preto opojené a nemajú chuť bodať. Tak isto nemajú ani snahu brániť svoj domov, keďže ten nový si ešte iba hľadajú.

       

      ,

       

      https://www.ewobox.sk/sazp/envirospektrum

       

      Hurá von do sadu! 
      Počas tretieho týždňa mesiaca učenia vonku sme si pre vás od pondelka pripravili opäť niekoľko inšpirácií a tipov, tentokrát pre zaujímavé prostredia, akými sú sady a parky.
      Tajomstvá ovocných stromov a starých odrôd vám prezradíme v pondelkovom webinári "POD ŠUPKOU"

       

      19.5.2020 HROMADNÁ PODPISOVÁ AKCIA

      Týmto sa my, občania Slovenskej republiky, ktorým záleží na ochrane prírodného prostredia ako aj na prírodných a kultúrnych hodnotách tejto krajiny, pridávame k výzve ministra životného prostredia Jána Budaja adresovanej starostovi obce Štrba, poslancom obecného zastupiteľstva obce Štrba ako aj prednostovi Okresného úradu Poprad a jeho pracovníkom, aby odložili svoje rozhodovanie o zmene územného plánu obce Štrba až do momentu, dokedy nebude schválená zonácia, a s tým súvisiaci “program starostlivosti” nášho najstaršieho národného parku - Tatranského národného parku (TANAP). 

      viac na: https://www.mysmeles.sk/peticia-strbske-pleso?fbclid=IwAR1N4O2v-9xsmEvq7Nk9X_04NE1zpiRLy-LYFmtG9yRDZQBQnxQqs551yfw

       

       

      22.04.2020 Naša Zem má dnes svoj deň

      Aj keď sme doma, snažíme sa zapájať aj týmto spôsobom. Už minulý rok sme sa zapojili do výzvy #ZLÁSKYKSLOVENSKU P. Paulinyiho, ktorý túto výzvu propagoval aj tento rok. Tento rok prišli aj iné výzvy- JARNÁ VÝZVA SAŽP: UPRATUJTE S MAXOM! Na začiatku bolo opäť slovo, výzva upratať časť okolia v ktorom žijeme. Celkovo sa nás doposiaľ zapojilo 5 skupín. Valika S. 7. A, Natália S. 9.B, Matúš, Jaroslav M. 9.C, Deniska I. 7. A, Ján K. 9.C, Ja (: Práce prebiehali v časti Predmier, náučný chodník Hlinené, les Hlinené niekde pri potoku. Keďže výzva pokračuje do mája veríme, že príspevkov bude viac. Začnite od seba - Deň Zeme je v súčasnosti ekologicky zameraný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia. Svojimi aktivitami výrazne zasahujeme do toho, ako vyzerá príroda a svet okolo nás.Nielen počas Dňa Zeme by sme si mali uvedomiť dôležitosť svojho správania sa ku krajine. Ekotím

       

       

       

       

      Svetový deň vody 22.03.2020 s EKOTÍMOM online

      Niet pochýb o tom, že voda je dnes strategickou surovinou.

      V zákone sa priamo píše: „Voda ako životne dôležitá zložka životného prostredia je nenahraditeľná surovina a prírodné bohatstvo, ktorá má strategický význam pre bezpečnosť štátu, a ktorej nedostatok môže spôsobiť ohrozenie života a zdravia obyvateľstva." Petra S. pre nás pripravila online prezentáciu na tému VODA, jej obsahom je: VODA, FUNKCIA ,MDV /medzinárodný deň vody/, MDV 2020, KLUčOVÉ ODKAZY

      dostupná na: https://prezi.com/view/jW68StMquoeNSCjj9lXn/

       

       21.3.2020 Les to nie sú len stromy výzva MAREC 2020

      Cieľom výzvy bolo zdieľať vaše zážitky a lásku k lesom. Les je príťažlivý za každého počasia a za každých okolností aj v týchto časoch.Na každom kroku cítiť ako sa nový život doslova derie na svet, púčiky stromov. Les, to pre vnímavého pozorovateľa nie sú len stromy... Som rada, že sa zapojili aj žiaci aj kamaráti
      Aj v tých najodľahlejších lesných zátišiach nás niečo rozosmutní takmer každý deň. Raz je to zhrdzavená plechovica, plasty, stavebný odpad...
      Z fotiek možno zachytiť aj hnev, pre tých ktorí les navštívia. Znečistenie je bohužiaľ aktuálnym problémom . Preto tieto dni využil aj kamarát tieto dni na jeho vyčistenie od odpadov.
      ĎAKUJEME, že ste s nami zdieľali vaše FOTOGRAFIE.
       
       

      10.3. 2020 Ako to u nás vyzerá s odpadmi?

      Triedenie odpadu je dnes nevyhnutnosťou. Dôkazom toho sú aj pribúdajúce plány výstavby nových skládok (prípadne spaľovní komunálnych odpadov), pretože tie súčasné už naplnili svoju kapacitu. Recykláciou šetríme nielen miesto na skládkach pre odpad, ktorý už nie je možné vôbec recyklovať, ale zároveň aj šetríme prírodné zdroje, ktoré musia byť použité na výrobu nových výrobkov.

      Úlohou školy je vzdelávať a pripravovať deti a mládež nielen na odbornosť, ale aj na každodenný život. K takýmto praktickým zručnostiam patrí aj vybudovanie návyku na triedenie odpadu tak, aby sa stalo prirodzenou súčasťou ich života. PRICHÁDZA ČAS NA ZMENU! Nové zmeny v triedení odpadu na našej škole už čoskoro (:

                                

      20.2.2020 Našu aktivitu si všimli aj v UBIANE 

      Deti zo Spojenej školy v Turzovke si urobili vlastný prieskum aby zistili, ako dochádzajú do školy. Nie je im totiž ľahostajné životné prostredie a teda ani to, ako na vyučovanie pricestujú.

      Zrealizovali ste prieskum o tom, ako vaši žiaci cestujú do školy. Ako tento nápad vznikol?

      Nápad vznikol cestou do práce autobusom. :) Informačný panel, ktorý je umiestnený v autobuse informuje cestujúcich o novinkách, napríklad ako si nabiť kartu online a podobne. Tam som sa dozvedela aj o vašej novinke – o možnosti zbierať Zelené kilometre a o vašej aplikácii UBIAN. No a keďže školu navštevujú aj žiaci z okolitých obcí, zaujímalo ma, koľko z nich využíva ako dopravný prostriedok autobus, auto alebo pešiu chôdzu.

      celý rozhovor nájdete na stránke: https://www.ubian.sk/blog/aktualita/ziaci-z-turzovky-zalezi-nam-na-tom-ako-sa-dopravujeme-do-skoly/?fbclid=IwAR3Ci7FIyyZROGbrCRYu_LJeV-8595cN23k_crVDKgyiQfvygvZl2Exz4iA

       

      19.2.2020  Ako postaviť hmyzí hotel?ߐ켯strong>

      Viete čo je to hmyzí hotel?Možno si hmyz spájate skôr s nepríjemnými zážitkami v podobe veľkých húfov komárov pri vode alebo otravných mušiek na chalupe. Ale nie všetok hmyz je takto problematický, naopak tvorí neoddeliteľnú súčasť prírody. Práve preto sa v posledných rokoch rozrastá trend, ktorý sa týka tzv. hmyzích hotelov, čiže konštrukcie, ktorá je zámerne umiestňovaná do záhrady, kde slúži ako domov pre malých živočíchov. My sme sa dnes spoločne s deviatakmi pustili do prípravy nášho prvého hmyzieho hotela, ktorého tvorba je v plenom prúde.

      Pýtate sa ako a prečo si ho postaviť? to sa dozviete vo februárovom čísle EKObloku. No a ako bude vyzerať ten náš? Priebežný a konečný výsledok vám radi určite ukážeme. TEŠÍME SA!

       

      12.2.2020 IGELITOVÉ VRECKÁ SÚ OUT!

      Prispejte aj vy k eliminácii mikroténových vreciek a baľte si ovocie a zeleninu do ekovrecúšok. Okrem toho, že sú ekologické a vyzerajú výborne, ovocie a zelenina v nich aj voľne dýcha. Máte doma zvyšnú látku? Chcete ju využiť iným spôsobom? Stačí stará , nepotrebná záclona, z ktorej si môžete vyrobiť aj vlastné ekovrecká. A ako si ich vyrobíte? Dnes sme tak vyrobili niekoľko vreciek spoločne s deviatakmi . A máme ešte ďalší nápad! Vo februárovom čísle vám prinesieme jednoduchý návod na výrobu, ktorá vám zaberie pár minút.

                         

      24.1.2020  Zelené kilometre

      Čoraz väčšiemu počtu ľudí záleží na tom, aby počas cestovania nezaťažovali životné prostredie. Keďže sme nedávno uverejnili novú aplikáciu UBIAN pre moderné cestovanie verejnou dopravou. Svojim používateľom prináša okrem cestovných poriadkov a vyhľadávania spojení a iných funkcií. Pre svojich používateľov, ktorým stav našej planéty nie je ľahostajný, spustila aplikácia UBIAN program Zelené kilometre. Pomocou aplikácie tak najnovšie môže cestujúci SAD Žilina sledovať aj to, koľko kilometrov precestoval zelenou, zároveň UBIAN uvádza aj počet emisií CO2, ktoré cestujúci svojou cestou ušetril využitím verejnej dopravy.

      A aké možnosti ekologickejšieho cestovania využívajú naši žiaci? Ide o auto, autobus, pešiu chôdzu alebo iný dopravný prostriedok? Dnes sme uskutočnili prieskum, kde sme zisťovali aký typ ,,dopravy do školy,, využívajú naši žiaci. Sčítaním všetkých potvrdených možností, sa do nášho prieskumu zapojilo 566 žiakov I., a II. stupňa. No ako sme dopadli? Tu vám prinášame GRAF VYUŽITIA DP /dopravného prostriedku/. Celkové vyhodnotenie, vyhodnotenia podľa ročníkov bude zverejnený v novom čísle EKOBLOKU. Na zelené kilometre treba byť hrdý!!

                

                                      

         

      OBNOVA LESA BEZ ČLOVEKA?

      Obnova sa môže diať niekoľkými zásadnými spôsobmi. Prvý spôsob BEZ ČLOVEKA je nepretržitý, postupný, pomiestny rozpad porastov, keď prirodzene hynú jednotlivé stromy, alebo ich relatívne malé skupiny. Vo vzniknutých „medzerách“ sa pod vplyvom zvýšenej dávky svetla môžu vyvíjať z napadaného semena malé stromčeky a postupne majú príležitosť bojovať o svoj priestor. Takto je každý uhynutý strom nahradený stovkami svojich potomkov a les je na ploche neustále prítomný vo všetkých svojich rastových štádiách. Proces obnovy prírodného lesa nemá začiatok a nemá koniec. Kruh života. Prirodzená obnova sa dosahuje postupným ťažením jednotlivých stromov, alebo ich skupín bez následného vzniku holín. Tak ako v prírodnom (prirodzenom) lese, sa do porastu opatrne vpúšťa svetlo a zmenou ekologických pomerov sa umožní vyklíčenie napadaného, či naleteného semena a odrastanie stromčekov. Bohužiaľ je viac viditeľná prevaha ťažby nad obnovou lesa.

      FOTO lesa v oblasti Predmier- Turzovka po ťažbe zreteľné o svoj priestor bojujú už nové stromčeky.

               

       

       

      19.12.2019  Beseda so včelárom

      Starostlivosť o včely na účely zberu medu a včelieho vosku je celoročná záležitosť, ktorú nám prišiel vyrozprávať aj pán Franek, ktorý sa včelárstvu venuje už 50 rokov. Hoci sú včely aktívne "iba" približne od marca do októbra, včelárske práce tým nekončia. Mimo sezóny sa treba starať o úle a vyrábať nové či taviť vosk a pripravovať sa na novú sezónu. Cyklus života včiel je však je veľmi obšírna téma. Dozvedeli sme sa, že včela sa za svoj život dostane do viacerých rolí. Asi každý z nás vie, že vo včeľom úli žijú robotnice, trúdy a jedna matka, ktorá včelstvu kraľuje. Viete, že každá včela – robotnica, počas svojho života vystrieda niekoľko rolí? Sú z nich čističky, krmičky, staviteľky, strážkyne a lietavky. A ako to vyzerá vo vnútri úľa? Z ktorých buniek sa narodili trúdy a z ktorých robotnice? Ako vyzerá zaviečkovaný plást plný medu? Kde na rámiku nájdete propolis? A viete, že nielen ľudia, ale aj včielky môžu mať poschodový dom? Toto všetko sa mali možnosť dnes naučiť aj naši žiaci 5 ročníka.

      Viac o životnom cykle včiel a včelárstve sa dozviete už v decembrovom Ekobloku.

                   

          

      11.12. Naplnili sme kŕmidlá 

        

      Život v záhrade neutícha ani koncom sezóny. Je to úžasné divadlo farieb, pohybov a nezbednosti, ktoré sa nikdy nezunuje. Príchod chladných a mrazivých dní sa pre mnohých z nás spája i s prikrmovaním vtáctva. Najčastejšie sa ľudia na odborníkov obracajú s otázkou, kedy majú vtáky prikrmovať. Z hľadiska potravnej dostupnosti má význam prikrmovanie, iba ak prírodné zdroje (semená burín) sú na minime, obzvlášť vo februári a marci. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť. Ako zdroj vody im môžeme ponúknuť pokrájané kúsky jabĺk... Viac v DECEMBROVOM EKOBLOKU.

           

       

      11.12. MEDZINÁRODNÝ DEŇ HÔR- tento významný deň vyhlásilo OSN. Tento významný environmentálny deň je relatívne mladým sviatkom, pretože sa slaví iba od r. 2003.  Slovensko je krajinou s dlhodobou lesníckou tradíciou. Až do obdobia 15. storočia sa drevo ťažilo ľubovoľne, túlavým spôsobom bez zabezpečenia obnovy vyťažených miest v porastoch. Medzníkom pre reguláciu ťažby dreva a ďalších činností v lesoch bol Lesný poriadok cisára Maximiliána II. z roku 1565. Kysuce sú jedným z najmenších regiónov na Slovensku. Územie Kysúc je prevažne hornaté a lesnatosť Kysúc sa pohybuje okolo 60 % z územia. Z toho je na tomto území rozmanité drevinové zloženie, ale prevažne sa tu vyskytujú ihličnaté dreviny, ktoré sú zastúpené 87 % a listnatých je 13%. Prevažujúce dreviny: smrek – 60 % a viac.

                           

       

      Festival environmentálnej výchovy ŠIŠKA
      FEV bol počas svojho 22. ročníka venovaný téme kvality ovzdušia. Poslaním festivalu je aktívna výmena nápadov, skúseností a materiálov na poli environmentálnej výchovy formou prezentácií, prednášok, tvorivých dielní alebo praktických aktivít..
       
      Festivalu environmentálnej výchovy som sa zúčastnila aj ja, kde som mala možnosť ukázať aj našu prácu. No musím povedať, že som sa hneď na začiatku prezentácie priznala, že tam chýbajú moje decká z EKOTÍMU, ktoré by im o tom možno povedali viac . To, že sa na našej škole snažíme deti viesť k ochrane prírody a k ekologickému zmýšľaniu, sme ukázali na ukážke nášho online environmentálneho časopisu EKOBLOKU. Ukážka bola zameraná na samotný vznik ,obsah a štruktúru Ekobloku v neposlednom rade aj na EKOTÍM a jeho aktivity. Viac o festivale tohto ročníka sa dozviete v mesačnom novembrovom čísle EKOBLOKU.
       
       

       Choďte cestou ekológie-‎ ekotašky Ekotím ZŠ-Turzovka

      Plastový odpad je rýchlo rastúcim problémom – najmä ak sa dostáva do oceánov a narúša ich ekosystémy. Okrem iných opatrení zameraných na redukciu plastového odpadu štáty naprieč Európou postupne prijímajú povinné spoplatnenie (vrátane Slovenska) či dokonca úplný zákaz plastových tašiek. Nákupná
       taška môže predstavovať veľkú záťaž pre životné prostredie. A preto sme tu my! Rozhodli sme sa, že vymeníme jednorazové tašky za tašky platené s naším logom. Tašky budú čoskoro dostupné, cena: 4 eurá/1kslogom. Celý projekt je zameraný na upozornenie zvyšujúceho sa podielu plastov a na dôležitosť ochrany životného prostredia.
       
            

       

       

       

       

       

       

      Zber papiera 11.112019 - 15.11.2019

       

      Jesenné upratovanie areálu školy

      Možno už posledné slnečné lúče v septembri nás motivovali k spoločnému záujmu jesenného upratovania areálu školy / v rámci hodín SEE/ spoločne s deviatakmi. Spoločnými silami sa nám podarilo pohrabať lístie a vyzbierať jablká, ktoré sme po dohode s poľovníkmi nachystali pre lesnú zver. Ostatní nelenili a vystriedali sa aj pri zalievaní kvetín, ktoré vyžadujú taktiež našu starostlivosť.

       

       

      18.10.2019 O kúsok lepšie Slovensko so zmrzlinou Míša

      Sme skupina mladých nadšencov prírody a životného prostredia, ktorých spájajú rovnaké hodnoty. A keďže nám nie je ľahostajné naše okolie zapojili sme sa aj v týchto dňoch do čistenia miest od odpadkov v okolí školy. Konkrétne sme sa vybrali smerom na hlavnú cestu smerom na Bukovinu. Za necelú hodinu sme vyzbierali takmer 3 plné vrecia. Odvahu sme nestratili ani pri zastavení okoloidúceho auta s prosbou, či by nezobrali plné vrecia odpadov k najbližšiemu kontajneru. Mali sme šťastie, vrecia nám odniesli aj sme získali obdiv a pochvalu. Ak chceš urobiť aj ty niečo pre svoje okolie zapoj sa aj ty! Zmrzlina Míša

       

      Keď fotí EKOtím

         

      Návod na to, ako nakladať s odpadom a triediť ho pre rodinu, kamarátov a všetkých, čo tápajú, ako sme my tápali. Dostupný tu: Waste-for-Dummies_BA.pdf
       
      PREDSTAVUJEME VÁM LOGO EKOTÍMU

                                                                                                                                             

      Dnes 23. septembra 2019 začína jesenná rovnodennosť!
      Na Slovensku jeseň 2019 prišla dnes 23. 9. o 09.50 h stredoeurópskeho letného času. A tým sú deň a noc rovnako dlhé.
      Rovnodennosť je v astronómii okamih. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jesennom alebo v jarnom bode. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar.
      V deň jesennej i jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc. Odlišná je situácia na zemských póloch. Jesennou rovnodennosťou na severnom póle - v Arktíde - začína polročná polárna noc: Slnko zapadne a vyjde až po dni jarnej rovnodennosti. Opačná situácia vznikne na južnom póle - v Antarktíde. Tam sa začína polárny deň, ktorý bude trvať tiež pol roka.
      Šťastnú JESEŇ! EKOtím

       

  • Kontakty

   • Základná škola Turzovka
   • zsturzovka@gmail.com
   • vecerikova.gabika@centrum.sk
   • +421 918 881 756
   • Bukovina 305 Turzovka 02354
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje