21. február je oslavou rodnej reči na celom svete, preto sme pre našich žiakov pripravili množstvo aktivít.
Čo všetko sa v našej škole 21. februára a počas ďalších februárových dní udialo?
V knižnom kútiku na prízemí pavilónu A boli žiakom k dispozícii krásne knižky rôznych žánrov – ako inak – od rýdzo slovenských autorov.
Pozreli sme si spomienkové artefakty, ktoré nám zapožičal pán Ján Korený, pretože v minulosti bol členom čestnej prezidentskej stráže SR. Ďakujeme!
Žiaci súťažili v rôznych kvízoch o dejinách materinského jazyka, o nárečiach či o írečitých slovenských slovách. Niektoré z nich využili pri tvorbe príbehov.
Zaoberali sa vývinom slovenčiny i hlavnými znakmi bernolákovčiny a štúrovčiny. Porovnávali pravopis prvej kodifikovanej podoby spisovnej slovenčiny so súčasnou. V hlaholike si napísali i svoje meno a v štúrovčine zas krátke odkazy. Zabavili so slovnými hračkami – palindrómami.
Prostredníctvom vtipného moderného divadielka si sprítomnili štúrovcov a urobili si selfies so Štúrom, aj keď už nie je medzi nami.
Hľadali nespisovné slová, žiaľ, často vyskytujúce sa v médiách a spracovali ich formou prezentácie
Vytvorili výkladový slovník slov, ktoré bežne používajú. Vedeli by ste, čo je THX, GG, IDK alebo FR?
Pretextovali klasické ľudové piesne a predabovali pôvodné slovenské rozprávky i seriály.
Pripravili a vtipne prezentovali prípravu slovenského jedla.
Zostavili, zrealizovali a vyhodnotili anketu, kde zazneli zaujímavé a často i humorné otázky i odpovede. Viete, ktoré je najdlhšie slovenské slovo?
Pripravili a zrealizovali malý protest proti bezpráviu v prečítanej poviedke zo školského prostredia.
Dobrovoľníčka Lavinia z Nemecka, ktorá pôsobí v našej škole a podieľa sa na vyučovaní nemčiny a angličtiny prostredníctvom Kericu, pre nás natočila krátke video v našej materčine. Môžete si ho pozrieť na stránke školy alebo TURZONEWS.
Sme presvedčení, že aj týmito aktivitami sme podporili našu krásnu materinskú reč a jej pozitívnejšie vnímanie našimi žiakmi.
sLOVEnčinári