• Slovenský jazyk a literatúra

• Okresné kolo
            Dňa 12. marca 2019 sa uskutočnila v Dome kultúry v Čadci okresná súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy 65. HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – Krása slova, v ktorej sme mali pre jednotlivé kategórie šesť recitátorov našej základnej školy a jednu žiačku našej školy, ktorá reprezentovala Základnú umeleckú školu v Turzovke. Postup na krajské kolo si v silnej konkurencii skvelých recitátorov zabezpečila Magdaléna  Frollová, žiačka 3. A, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v 1. kategórii - próza. V tretej kategórii v prednese poézie získala druhé miesto žiačka 8. A Kamila Kobolková.
            Ďakujeme za skvelé výkony všetkým dievčatám – Júlii Maďariovej – 3. B, Valérii Vlčkovej – 6. A, Liliáne Vaňkovej – 5. A, Kamile Kobolkovej – 8. A, Magdaléne Frollovej – 3. A, Júlii Pavlišinovej – 6. A a Sabine Stuchlíkovej – 8. A.
            Gratulujeme za umiestnenia a prajeme Magdalénke Frollovej veľa úspechov na krajskom kole.

Obvodné kolo
            Dňa 20. 2. 2019 sa v KaSS  v Turzovke uskutočnilo obvodné kolo v umeleckom prednese poézie a prózy Krása slova. Našu školu reprezentovalo 6 žiačok.  Všetky boli   úspešné  a podarilo sa im vo svojich kategóriách obsadiť vynikajúce  miesta.
            Umiestnenie:
            I. kategória- próza: 2. miesto: Magdaléna Frollová,
            II. kategória – próza: 2. miesto: Júlia Pavlišinová,
            III. kategória - próza:  1. miesto: Sabina Stuchliková,
            I. kategória – poézia: 1. miesto: Júlia Maďariová,
            II. kategória – poézia: 1. miesto: Valéria Vlčková,
            III. kategória - poézia: 2. miesto: Kamila Kobolková
            Všetky žiačky si týmto umiestnením zabezpečili priamy postup na okresné kolo v Čadci.
            Blahoželáme a prajeme veľa úspechov!

Školské kolo
            11. február 2019 bol dňom umeleckého slova, pretože sa v našej škole uskutočnilo školské kolo postupovej súťaže v prednese poézie a prózy Krása slova. Milo nás prekvapil počet detí, ktoré prejavili skutočný záujem o umelecký prednes. O prvé miesto totiž súťažilo 26 žiakov v dvoch kategóriách. Vypočuli sme si klasické i moderné interpretácie textov, prežívali sme spolu s recitujúcimi bolesť, radosť, zábavu aj  smútok a nechali sa unášať vírom emócií.
            Porota mala náročnú úlohu a rozhodla takto:
            II. kategória: poézia:  Valéria Vlčková,
            II.kategória: próza: Júlia Pavlišinová,
            III. kategória: poézia: Kamila Kobolková,
            III. kategória: próza: Sabina Stuchlíková.

Dňa 31. 1. 2019 si podaktorí žiaci I. stupňa odniesli domov nielen výborné vysvedčenie, ale aj diplomy, zaujímavé knihy či zápisníky, ktoré boli odmenou za svedomitú prípravu na školskú súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy.  Napriek tomu, že niektorí žiaci sa do súťaže zapojili prvýkrát, prednesu sa zhostili skutočne znamenito.  Mnohí recitátori sa  prostredníctvom pútavej  interpretácie zaujímavých literárnych textov  predviedli ako skutoční „majstri umeleckého slova“. Po dlhšom zvažovaní  napokon porota pri výbere víťazov   I. kategórie rozhodla nasledovne:

poézia                                                 próza

Júlia Maďariová    3. B                       1.  Magdaléna Frollová   3. A