• Ak ste zamestnancom a ročné zúčtovanie dane za Vás robí zamestnávateľ:

1. Požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň (do 15. 02. 2023) a o vystavenie tlačiva Potvrdenie o zaplatení dane.

2. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

3. Vypíšte Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby.

4.  Údaje, ktoré potrebujete v tlačivách uviesť:

53504933

5. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30. 04. 2023 na daňový úrad v mieste Vášho bydliska alebo najneskôr do 27. 04. 2023 na ekonomické oddelenie (EO) SŠ Juraja Turza (pavilón “A“ ZŠ) – stačí priniesť alebo poslať Potvrdenie od zamestnávateľa a podpísané Vyhlásenie (údaje v ňom Vám vyplnia zamestnankyne EO). S prípadnými otázkami kontaktujte prosím EO SŠ alebo triednych učiteľov.

Darovať môžete aj 3 % z dane, pokiaľ ste v minulom roku odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín. V takom prípade je nutné predložiť aj potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti, ktoré vám vystaví organizácia, v ktorej ste pomáhali.

Ak ste fyzickou osobou a podávate si daňové priznanie sami:

1. Riadne vyplňte daňové priznanie a vypočítajte si Vaše 2% z dane z príjmov fyzickej osoby – to je maximálna suma, ktorú nám môžete poukázať, minimálne však 3 € .

2. V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% z dane v prospech 1 prijímateľa (typ A VIII. Oddiel priznania, typ B XII. Oddiel priznania).

3.  Údaje, ktoré potrebujete v tlačivách uviesť:

53504933

4. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31. 03. 2023) na daňový úrad v mieste Vášho bydliska, v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Ak ste právnickou osobou:

1. Riadne vyplňte daňové priznanie.

2. Právnické osoby môžu poukázať 1 % resp. 2 % z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8 €.

3.  V daňovom priznaní pre právnické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 1% z dane v prospech 3 prijímateľov (IV. časť priznania).

4.  Údaje, ktoré potrebujete v tlačivách uviesť:

53504933

5. Pokiaľ ste si vybrali viac ako troch prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu.

6. Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na daňový úrad a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.