ŠKOLSKÝ ROK 2017 - 2018 Slovenský jazyk Matematika, fyzika a chémia Telovýchova a šport Prírodopis Dejepis, geografia Informatika Kultúra Náboženská výchova Cudzie jazyky Spoločenské podujatia Hudobná výchova Výtvarná výchova Občianska náuka Svet práce, technika

Náboženská výchova

Biblická olympiáda

Vo štvrtok 22.marca 2018 sa konalo dekanátne  kolo Biblickej olympiády v Čadci. Zúčastnili sa ňom trojčlenné družstvá ôsmych  Základných  škôl okresu Čadca. Našu školu reprezentovali: Júlia Pavlišinová 5.A, Ladislav Sivera 9.A a Dominik Andraško 8.B.

Súťaž začala svätou omšou v kaplnke SZŠ sv. Františka z Assisi a pokračovala vedomostnou časťou, ktorá pozostávala zo šiestich súťažných  kôl. Naši žiaci si viedli veľmi dobre .

Umiestnili sa na peknom 2.mieste.

Biblická olympiáda

Osemnásty január sa v našej škole niesol v duchu Božieho slova,

posolstva,  ktoré nám ponúka Biblia. V tomto školskom roku si žiaci 5.-8.ročníka

preverili  svoje vedomosti a presvedčili sa o tom, že prečítať Bibliu a porozumieť jej odkazu  nie je vôbec jednoduché . Tentoraz spoznali viac  knihu Genezis a evanjelium podľa Marka.

A tu je výsledok: 1.miesto: Dominik Andraško /8.B/

2.miesto:  Ivana Pavlišinová  /5.A/

3.miesto:  Ladislav Sivera /9.A/

Spomienkové podujatie na kňaza a národovca Františka Tagániho

Jednou zo zabudnutých  postáv našej národnej minulosti je kňaz, národovec a mecén František Tagáni. Pri príležitosti 200.výročia narodenia tohto kňaza a národovca sa 10.11.2016 v Turzovke uskutočnilo spomienkové podujatie. Žiaci 8.ročníka sa zúčastnili na svätej omši vo farskom Kostole Nanebovzatej Panny Márie v Turzovke a pietnej spomienky ,položenia vencov pri pamätnej tabuli na budove fary.

František Tagáni pôsobil ako kňaz v Turzovke 34 rokov, od roku 1849 do roku 1883 .Zaslúžil sa o výstavbu Kaplnky Najsvätejšieho  Srdca Panny Márie v Hlinenom, o výstavbu dvoch nových škôl v Korni a Turzovke - Kline. Vďaka nemu sa do kostola v Turzovke dostali vzácne maľby Jozefa Božetecha Klemensa. Založil protialkoholický spolok miernosti, Spolok sv. ruženca i čitateľský spolok. Pôsobenie tohto kňaza bolo pre Turzovku plodné a požehnané.

František Tagáni  bol nielen príkladným kňazom, ale predovšetkým človekom s veľkým srdcom.

Vyrob si adventný veniec

V našej škole sa už stalo tradíciou, že sa žiaci  pred prvou adventnou nedeľou stretnú a vyrobia si svoj adventný veniec. Nebolo tomu inak  ani v piatok 25. novembra .Žiaci 4.-9.ročníka si vyrobili krásne  adventné vence, ktoré nielenže ozdobia príbytky ale  sú aj výsledkom kreativity a šikovnosti našich žiakov. Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, radostnej spomienky na Narodenie Pána.

Symbol adventu - veniec, je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Rozlievajúce sa svetlo z horiacich sviec vyjadruje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „Svetlo sveta“.

Biblická olympiáda

V stredu  22.marca 2017  sa konalo dekanátne kolo Biblickej olympiády v Čadci. Zúčastnili sa ňom trojčlenné družstvá ôsmych  základných  škôl okresu Čadca. Našu školu reprezentovali: Ivana Pavlišinová /6.B/, Dominik Andraško /7.B/, Ladislav Sivera /8.A/

Naši žiaci obstáli v silnej konkurencii a umiestnili sa na krásnom 2. mieste.

Pomôžme si navzájom

Pod týmto názvom na našej škole už piaty rok prebieha zbierka použitých známok pre misie. Napriek modernej dobe emailov a SMS správ sa žiakom podarilo nazbierať 1152 známok, ktoré boli odoslané pre potrebu misií vo svete  misionárom pallotínom , ktorí majú svoje pôsobisko v Bratislave. Všetkým, ktorí prispeli do zbierky patrí veľké poďakovanie za  prejav empatie a ochoty pomôcť.

Ako pomáhajú použité známky?

Podstatou známkového apoštolátu je zapájanie ľudí do podpory chudobných a hladujúcich          ľudí v misijných krajinách. Použité poštové známky sa predávajú filatelistom, pričom za takto získané financie sa vykonáva pomoc núdznym. Financie  sú posielané do misií, kde sa z nich pomáha financovať výstavba škôl a nemocníc, nákup a vydávanie potravín hladujúcim, nákup a podávanie liekov chorým a chudobným ľuďom.

Slovenské známky získali v minulých rokoch veľmi vysoké svetové ocenenia. Dve prvé
a dve tretia miesta v súťaži o najkrajšie svetové známky daných rokov. Preto sú slovenské známky cenené vo svete.