• Ekoblok

EKOBLOK_SEPTEMBER.pdf

EKOBLOK_OKTOBER.pdf

Choďte cestou ekológie- ekotašky Ekotím ZŠ-Turzovka

Plastový odpad je rýchlo rastúcim problémom – najmä ak sa dostáva do oceánov a narúša ich ekosystémy. Okrem iných opatrení zameraných na redukciu plastového odpadu štáty naprieč Európou postupne prijímajú povinné spoplatnenie (vrátane Slovenska) či dokonca úplný zákaz plastových tašiek. Nákupná taška môže predstavovať veľkú záťaž pre životné prostredie. A preto sme tu my!

Rozhodli sme sa, že vymeníme jednorazové tašky za tašky platené s naším logom. Celý projekt je zameraný na upozornenie zvyšujúceho sa podielu plastov a na dôležitosť ochrany životného prostredia.

Tašky budú čoskoro dostupné, cena: 4 eurá/1ks

ZBER PAPIERA SA USKUTOČNÍ V DŇOCH 11.11.- 15.11. 2019

Jesenné upratovanie areálu školy

Možno už posledné slnečné lúče v septembri nás motivovali k spoločnému záujmu jesenného upratovania areálu školy / v rámci hodín SEE/ spoločne s deviatakmi. Spoločnými silami sa nám podarilo pohrabať lístie a vyzbierať jablká, ktoré sme po dohode s poľovníkmi nachystali pre lesnú zver. Ostatní nelenili a vystriedali sa aj pri zalievaní kvetín, ktoré vyžadujú taktiež našu starostlivosť.

18.10.2019 O kúsok lepšie Slovensko so zmrzlinou Míša

Sme skupina mladých nadšencov prírody a životného prostredia, ktorých spájajú rovnaké hodnoty. A keďže nám nie je ľahostajné naše okolie zapojili sme sa aj v týchto dňoch do čistenia miest od odpadkov v okolí školy. Konkrétne sme sa vybrali smerom na hlavnú cestu smerom na Bukovinu. Za necelú hodinu sme vyzbierali takmer 3 plné vrecia. Odvahu sme nestratili ani pri zastavení okoloidúceho auta s prosbou, či by nezobrali plné vrecia odpadov k najbližšiemu kontajneru. Mali sme šťastie, vrecia nám odniesli aj sme získali obdiv a pochvalu. Ak chceš urobiť aj ty niečo pre svoje okolie zapoj sa aj ty! Zmrzlina Míša

Keď fotí EKOtím

Návod na to, ako nakladať s odpadom a triediť ho pre rodinu, kamarátov a všetkých, čo tápajú, ako sme my tápali. Dostupný tu:
            Waste-for-Dummies_BA.pdf

PREDSTAVUJEME VÁM LOGO EKOTÍMU

Dnes 23. septembra 2019 začína jesenná rovnodennosť!

Na Slovensku jeseň 2019 prišla dnes 23. bra o 09.50 h stredoeurópskeho letného času. A tým sú deň a noc rovnako dlhé.

Rovnodennosť je v astronómii okamih. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jesennom alebo v jarnom bode. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar.

V deň jesennej i jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc. Odlišná je situácia na zemských póloch. Jesennou rovnodennosťou na severnom póle - v Arktíde - začína polročná polárna noc: Slnko zapadne a vyjde až po dni jarnej rovnodennosti. Opačná situácia vznikne na južnom póle - v Antarktíde. Tam sa začína polárny deň, ktorý bude trvať tiež pol roka.

Šťastnú JESEŇ! EKOtím

• +421 0414352502

• Zo starého nové -  ŠKD
    • Výsadba ovocných stromčekov