• Prírodoveda

• Po celoročnej usilovnej práci strávili naši štvrtáci týždeň v malebnej hornatej krajine obce Krahule. Počiatočná neistota pri rannom lúčení s rodičmi sa zakrátko zmenila na zvedavosť a očakávanie, čo týždeň v neznámom prostredí prinesie. S príchodom do turistického centra v strede Európy sa mnohým rozžiarili očká a s úsmevom na tvári sa zvítali s veselými animátormi, ktorí boli deťom ihneď nápomocní pri vynášaní ťažkej batožiny do izieb. Následne boli žiaci zadelení do skupín k jednotlivým animátorom, s ktorými spolupracovali celý týždeň.

Výstup na neďalekú rozhľadňu na Krahulskom štíte bol spojený so širokým výhľadom na mesto Kremnica, Kremnické či Štiavnické vrchy, pričom  deti vymýšľali názov pre svoj team. Riešením hádaniek dospeli k záverečnej indícii, ktorou sa stalo slovo kľúč. Prostredníctvom neho otvorila kráľovná na uvítacom bále bránu do Tramptárie – jediného detského kráľovstva. Kráľovské družiny s názvami Alfa team, Rádioaktívne Chipsy, Nutellovci a Chipsy plnili počas pobytu rôzne úlohy, za ktoré boli odmeňované tramptármi. Tie mohli získavať na rôznych súťažiach -  Tipovačka, Skrytá identita, Talentmánia, ako aj vykonávaním kráľovských remesiel - výroba šperkov, maľovanie, lukostreľba, jazda na koni, futbal. V neposlednom rade sa kládol dôraz na slušné správanie, disciplínu, príkladné stolovanie a udržiavanie poriadku na izbách.  Bohatý animačný program bol spestrený nielen turistickým pochodom do geografického stredu Európy spojeným s návštevou starobylého Kostola narodenia sv. Jána Krstiteľa, ale aj rannými rozcvičkami na nádvorí, kráľovskou opekačkou, rozmanitým kultúrnym programom v závere dňa či kráľovskou poštou, cez ktorú mal každý možnosť vyjadriť svoje postrehy, pripomienky, návrhy, poďakovania...

Záverečný večer patril poslednému kráľovskému bálu, na ktorom bola vyhlásená a odmenená najlepšia kráľovská družina. Kráľovská rozlúčka sa niesla v duchu silných emócií.  Po bezstarostnom týždni plnom hier, zábavy a oddychu sa mnohí lúčili so školou v prírode so slzami v očiach, s krásnou spomienkou a túžbou po návrate.