• Dejepis

• Tento školský rok opäť začali pravidelné potulky po cestičkách slovenskej minulosti, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou jej spoznávania žiakmi základnej školy v Turzovke na hodinách dejepisu už dlhé roky. Ako prví sa do tajomstiev vlastnej histórie ponorili siedmaci. Počas krásneho slnečného dňa babieho leta 24. októbra sa vybrali na miesta spojené s jedným z najslávnejších období slovenských dejín.

Po niekoľkohodinovej ceste navštívili najskôr niekdajšie hlavné centrum Veľkomoravskej ríše, hradisko v Mikulčiciach. Dnes malá pokojná dedinka bola už pred vyše 1150 rokmi centrom moci vládcov, ktorí postupne ovládli nielen územie Moravy a Slovenska, ale i Čechy a časť dnešného Maďarska, Poľska i Nemecka. Nachádzalo sa tu až dvanásť  kamenných kostolov a rozsiahly kniežací palác. Stavby z kameňa boli v tej dobe skôr výnimkou a tu sa ich na jednom mieste nachádzalo hneď niekoľko. To tiež svedčí o význame a bohatstve hlavného mesta Veľkej Moravy. Stovky odkrytých hrobov s bohatou výbavou vypovedajú o živote našich predkov, často veľmi podrobne. Žiaci mali možnosť okrem výkladu v jednotlivých pavilónoch vidieť i prácu archeológov priamo v teréne počas výskumu, ktorý tu naďalej prebieha. Rozľahlý areál, jesenné slnko, predierajúce sa farebným lístím starých stromov i doposiaľ impozantné pozostatky dávnych stavieb zanechali v mladých návštevníkoch dojmy, ktoré sa dajú získať len na miestach, spojených s pohnutými osudmi tisícov ľudí.

Získané dojmy si mohli naši žiaci obohatiť i na spiatočnej ceste v malej dedinke Ducové, neďaleko Piešťan. Na prírodnej vyvýšenine nad obcou sa vo veľkomoravskom období nachádzal veľmožský dvorec, odkiaľ jeho pán ovládal okolie. Našli sa tu základy kamennej rotundy s apsidou i ďalších stavieb. Toto miesto má svojho ducha i dnes. Z valu, ktorý chránil dvorec pred nepriateľmi, je možno vidieť zrúcaniny dvoch stredovekých považských hradov – Čachtíc a Tematína. Okrem toho celá priľahlá časť Považia sa pred divákom z dávneho sídla veľkomoravského veľmoža rozprestiera ako na dlani. História je tu zvláštnym duchom spojená s prítomnosťou.

Na tejto exkurzii 46 siedmakov bližšie spoznalo tú časť svojich dejín, na ktorú môžu byť nielen oni, ale i všetci Slováci, právom hrdí.

• Prečo si zvoliť nás?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatu
            • Priateľskí učitelia
            • Máme radi naše deti a oni milujú učiť sa na našej škole