• Dejepis

• V tomto školskom roku píše dejepisná olympiáda v svojich letopisoch už desiaty ročník. Žiaci z našej školy si tiež chcú toto malé jubileum uctiť kvalitnými výsledkami, ktoré by ďalej zvyšovali kredit školy z Bukoviny. Zároveň chcú potvrdiť svoje pravidelne dosahované medailové priečky v okresnom i krajskom kole olympiády, ktorými sa zatiaľ môžu pýšiť zo všetkých doterajších ročníkov.

Po školskom kole sa jeho víťazi a tí, ktorí sa umiestnili na druhom mieste, zúčastnili okresného kola súťaže, usporiadanom CVČ Čadca 15. februára 2018. Už tradične sa súťažilo v 4 kategóriách C-F , od deviateho po šiesty ročník. Test obsahoval otázky z učiva každého ročníka, monotematickej témy a regionálnych dejín. Maximálny počet bodov, ktorý mohli žiaci dosiahnuť bol 100, úspešný riešiteľ potreboval aspoň 60 bodov.

V minulom ročníku sme na okrese dosiahli 1 prvé a 3 tretie miesta. V tomto ohľade boli naše tohtoročné výsledky skromnejšie. Napriek tomu boli v iných kritériách pozoruhodné, dokonca historické.

V kategórii F (šiestaci) sa dokázali naši reprezentanti umiestniť v 21 člennom štartovom poli v prvej desiatke. Marek GAJDIČIAR skončil siedmy a Kristián DUNAJ desiaty. Obaja boli úspešní riešitelia. Keďže to bola ich premiéra na podujatí veríme, že ich potenciál sa v budúcnosti ešte rozvinie.

V E kategórii sme dosiahli najmenej uspokojivé výsledky. Medzi 18 účastníkmi sme brali 6. (Dianka HESKOVÁ) a 12. miesto (Michal TOMALA). Dianka sa síce stala úspešnou riešiteľkou, ale u siedmakov máme ešte veľké rezervy.

Podstatne lepšie pre nás dopadla kategória D. Tu Dominik ANDRAŠKO získal tretie miesto a postup do krajského kola mu ušiel o jediný bod. Je to veľká škoda, ale na druhej strane výzva do budúceho roka. Nesklamal ani Peter ODROBIŃÁK, ktorý v konkurencii 14 ôsmakov obsadil šiestu priečku a taktiež bol úspešným riešiteľom.

Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. V tomto prípade to platí doslova. Medzi deviatakmi už tradične exceloval Andrej ŠKUTA, ktorý ani tento rok nedovolil nikomu siahnuť na svoj primát najlepšieho olympionika okresu. Ziskom 99 bodov zo 100 možných však dosiahol celkom ojedinelý výsledok, aký sme v doterajších okresných kolách doposiaľ nezaznamenali. Naozaj klobúk dole. Šimon MEKIŇA sa spomedzi 19 súťažiacich v kategórii C umiestnil na veľmi peknom štvrtom mieste. Andrej bude náš okres i školu reprezentovať na krajskom kole v Martine. Držíme mu palce!

Spomedzi ôsmych olympionikov z Turzovky boli na okresnom kole až siedmi úspešní riešitelia. Okrem dvoch medailových umiestnení je výsledok Andreja Škutu naozaj unikátom. Môžeme smelo povedať, že na všetkých našich reprezentantov sme hrdí, ďakujeme im a prajeme množstvo ďalších úspechov, ktoré potešia ich i nás.