• Dejepis

• V tomto školskom roku píše už svoju jedenástu kapitolu olympiáda, v ktorej si môžu porovnať svoje vedomosti žiaci, ktorí si obľúbili históriu. Naša škola sa doteraz zúčastnila všetkých ročníkov, počas ktorých sme dosiahli práve minulý rok aj najhodnotnejší výsledok v rámci celého Slovenska.

V priebehu februára a marca sa uskutočnilo okresné a krajské kolo Dejepisnej olympiády 2018/2019. Na okres sme cestovali do Čadce, na kraj do Martina. V okresnom kole hájilo naše farby 7 žiakov (z 8 možných). V kategórii F medzi piatakmi sme dosiahli najvýraznejšie úspechy. Obsadili sme prvé dve miesta, keď Julka PAVLIŠINOVÁ zvíťazila. Dosiahla 87 bodov zo 100 možných. Juraj KORDULIAK potreboval na striebornú priečku 75 bodov. Medi siedmakmi si takmer tak dobre počínali Ján HOVORKA a Petra STRÝČKOVÁ, keď sa umiestnili na druhom a treťom stupienku. Janko na to potreboval 76 a Peťka 74 bodov. Dianka HESKOVÁ nám robila ako jediná dobré meno zase medzi ôsmakmi, v kategórii D. Vicemajsterkou kategórie sa stala vďaka 78 získaným bodom. Žiaci deviateho ročníka neurobili svojim mladším spolužiakom hanbu. Dominik ANDRAŠKO a Tatiana MACHOVČÁKOVÁ nás druhým a štvrtým miestom tiež veľmi potešili. Dosiahli 86 a 69 bodov. Keďže úspešným riešiteľom olympiády je každý účastník, ktorý získa 60 bodov, všetci naši reprezentanti sa úspešnými riešiteľmi stali. Okrem jedného prvého, štyroch druhých a jedného tretieho miesta je i tento výsledok naozaj výnimočný.

Na základe výsledkov okresného kola postúpili do kola krajského až 3 naši žiaci (šiestaci na kraj nepostupujú). Tu už naše výsledky neboli také prenikavé ako v okrese. Musíme si však uvedomiť, že tu hovoríme o konkurencii z celého Žilinského kraja, teda naozaj silnej. Najúspešnejšou reprezentantkou našej školy sa stala Dianka HESKOVÁ v kategórii D. Medzi 22 účastníkmi skončila ôsma a získala 76 bodov zo 100. Janko HOVORKA (64 bodov) obsadil 13. a Dominik ANDRAŠKO (72 bodov) 16. miesto. Opäť, aj v krajskom kole, boli všetci súťažiaci zo Základnej školy na Bukovine úspešnými riešiteľmi.

Aj keď sme v rámci kraja zaostali za vynikajúcim výsledkom z minulého roka, keď sme po prvýkrát dosiahli na prvenstvo dokonca na celoslovenskom kole (nielen v kraji), výsledky okresného kola nám naznačujú, že máme na čom stavať do budúcnosti. Možno sme si ešte viac uvedomili, aký pozoruhodný výsledok sa nám podaril a že sa bude len veľmi ťažko napodobňovať. Je potrebné poďakovať sa všetkým súťažiacim, pogratulovať im k úspechom a zároveň si vykasať rukávy a pustiť sa do ďalšej práce.