• Dejepis

• Po školskom kole olympiády z dejepisu, ktorá sa uskutočnila 2. decembra 2016 za účasti 63 záujemcov o dejiny z našej školy, nás ôsmi z nich reprezentovali na okresnom kole v Čadci. Tak ako každoročne, sme chceli nadviazať na úspešnú reprezentáciu Základnej školy v Turzovke a rozšíriť zbierku našich medailových umiestnení.

Okresné kolo sa konalo 14. februára 2017 v Čadci. Súťažilo sa v štyroch kategóriách od šiesteho do deviateho ročníka. Medzi žiakmi šiesteho ročníka získala Ivanka Pavlišinová bronzovú priečku. U ôsmakov sme do celkového poradia prevraveli najvýraznejšie, keď Andrej škuta túto kategóriu ovládol a Šimon Mekiňa skončil tretí. Henrik Bakajsa sa stal tretím najlepším súťažiacim medzi žiakmi končiaceho ročníka. Jedno prvé a tri tretie miesta z okresného kola znamenali, že presne polovica zástupcov našej školy brala v tejto súťaži medailové umiestnenie. Z ôsmich Turzovanov sa šiesti stali úspešnými riešiteľmi a celkovo sa základná škola v Turzovke podľa umiestnenia všetkých svojich žiakov stala najúspešnejšou školou v okrese. To sú pozoruhodné výsledky, na ktoré môžeme byť právom hrdí. Tým, ktorí sa o nich pričinili, chceme úprimne poďakovať.

Na krajskom kole dejepisnej olympiády nás 27. marca 2017 v Martine reprezentoval Andrej Škuta. Po minuloročnom prvom mieste sme sa snažili k tomuto umiestneniu čo najviac priblížiť. Andrej príprave venoval veľmi veľa času a úsilia, ale nie každý rok sa podarí všetko tak, ako by sme chceli. Nakoniec sa umiestnil na veľmi nepopulárnom „zemiakovom“ stupienku, čo však v konkurencii dvadsiatich „naj“ súťažiacich z celého kraja nemôžeme vôbec pokladať za neúspech. Naviac, od tretieho miesta ho delil jeden a od striebornej priečky len dva body. Maličké detaily rozhodli. Na budúci rok si sám Andrej stanovil cieľ dosiahnuť na medailové umiestnenie. Určite na to má a my mu budeme pomáhať a držať palce. Za predvedený výkon mu určite patrí „palec hore“ a veľká vďaka.