• Technika

• Dňa 15. 11. 2016 sa v Školských dielňach, Košická 2, Žilina uskutočnil štvrtý ročník akcie „Zručnosti pre úspech“. Tak ako aj po iné roky, aj v tomto roku súťažilo dvadsať základných škôl z rôznych regiónov Žilinského kraja. Prišli si „zmerať“ svoje zručnosti, vedomosti a znalosti v trojčlenných družstvách v sprievode svojho pedagóga.
            Družstvo ZŠ Turzovka: Richard Mekiňa, Tomáš Hrubý, Matej Dorociak
            Pedagogický dozor : Mgr. Alena Malíková
            Jednotlivé tímy plnili súťažné úlohy na deviatich stanovištiach:
            1. Bezpečnosť nadovšetko – prednáška a test o materiáloch využívaných v automobilovom priemysle.
            2. Simulátor riadenia – simulovaný spôsob jazdy na trenažéri – osobnom motorovom vozidle
            3. Hydrogénové autíčko – súťaž v ovládaní hydrogénového vozidla.
            4. Skrutkové spoje, rezanie – na tomto pracovisku sa popasovali s ručnou pílkou, s montážou a demontážou skrutkových spojov.
            5. Prevodovka – montáž, demontáž obalu prevodovky.
            6. „Michelin“ – demontáž, slalom a montáž pneumatiky.
            7. Veselý karosár – práca s plechom.
            8. Lakovňa a marketingový pracovník – prostredníctvom airbrush pištolí dotvorili maketu, ktorú si najskôr pripravili z dostupných odpadových materiálov.
            9. Veselá elektronika – zapojenie astabilného klopného obvodu.
            10. Zábavná elektrotechnika – zapájanie elektrického obvodu, ktorý simuloval húkačka s premenlivou výškou tónu.
            11. Elektrotechnika – zapájanie obvodu, ktorý simuloval poplašné zariadenie.
            Celá aktivita prebiehala podľa vopred naplánovaného časového harmonogramu, tímy sa striedali a s húževnatosťou vykonávali jednotlivé činnosti. Niektoré boli jednoduché, ľahké, zábavné, iné boli zasa náročné, zložité. No všetky aktivity žiaci zvládli a úspešne absolvovali.