• Hudobná výchova

• ŠIKANA

Každý o nej vie, no nik o nej nehovorí. My však áno a zažili sme ju na vlastnej koži.

Týmito slovami sa začalo hudobno-diskusné predstavenie Roba Pappa a Bystríka pre žiakov našej školy. Bolo zamerané na tému šikanovania v školskom prostredí, vo vzťahu žiak-žiak, žiak-učiteľ,  ale aj na nový fenomén šikanovanie cez internet, tzv. kyberšikanovanie. Chalani uvádzali konkrétne príklady zo škôl nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Žiaci našej školy sa do diskusie zapájali, navrhovali konkrétne riešenia situácií spojených s týmto negatívnym javom, skúšali sa vžiť do rolí obetí, navrhovali spôsoby ako sa nestať obeťou podvodu na sociálnych sieťach, dozvedeli sa, že agresori niesli za svoje skutky následky a podobne. V diskusných prestávkach umelci hrali na gitare a spievali piesne z vlastnej produkcie, ale aj piesne iných interpretov. Aj takýmto, mladej generácií príťažlivým spôsobom, sa dá prezentovať téma šikanovania – jeho príčiny, prejavy a následky, ale aj ako sa dá s týmto javom vysporiadať a ako mu predchádzať. Žiaci sa po viac ako hodine rozišli domov s príjemným kultúrnym zážitkom a dôležitým poučením o takomto nespoločenskom druhu správania.