• Slovenský jazyk a literatúra

• V piatok 16.11. bola naša škola opäť medzi vzdelávacími ustanovizňami, ktoré boli ocenené za svoju kvalitnú prácu na poli výchovy a vzdelávania. Tentoraz sme si prevzali na pôde Starej radnice v Žiline ocenenie za školský časopis „Čítanie pod lavicou“.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a Dom Matice slovenskej v Žiline zorganizovali už 20. ročník celoslovenskej súťaže triednych a školských časopisov, slovenských i zahraničných, bežných i špeciálnych MŠ, ZŠ a SŠ „PRO SLAVIS 2018“. Cieľom súťaže je podporovať a rozvíjať tvorivé aktivity a mládeže v oblasti literárnej tvorby.

V štyroch kategóriách,  od materských škôl po stredné školy, boli ocenené časopisy, ktoré podľa slov predsedníčky poroty nielen dokumentujú život jednotlivých škôl a školských zariadení. Na tvorbe časopisov sa podieľajú žiaci,  prezentujú svoju literárnu a dokumentačnú činnosť, obohatenú o vlastné fotografie, či kresby. Nechýbajú rubriky poučné i zábavné.

Po krátkom kultúrnom programe žiakov a učiteľov zo ZUŠ v Žiline si z rúk riaditeľky Domu MS v Žiline Ing. Kataríny Kalankovej a predsedníčky poroty Mgr. Striššovej prevzali diplom a vecnú odmenu tvorcovia školských časopisov z celého Slovenska. Veď do Žiliny merali cestu žiaci a študenti z Lipian, Košíc,  Bardejova, Svidníka, Bratislavy, Senca, Trnavy, Valaskej a ďalších miest.

Školský časopis „Čítanie po lavicou“ vychádza už 12 rokov ako štvrťročník. Za jeho vysokou profesionalitou stojí nezištná práca Danice Janišovej, ktorá odborne vedie žiakov pri jeho tvorbe. Žiaci pod jej vedením systematicky zbierajú informácie o dianí v škole, vyhľadávajú údaje o významných osobnostiach, či udalostiach, aby ich priblížili aj ostatným. Nachádzajú sa tu aj vtipné momenty spred tabule. Časopis sa v tlačenej podobe dostane ihneď po vydaní do každej triedy a pre širokú verejnosť je zverejnený na webovom sídle školy.

Diplom za 2. miesto získané v tomto roku prevzala žiačka Petra Stričková. Všetkým, ktorí sa podieľajú na tvorbe časopisu ďakujeme za skvelú prácu a želáme veľa tvorivých nápadov pri ďalšej činnosti.