• Aktivity a súťaže

     • Kultúra

     •  

      Divadelné predstavenie

       

      Oneskorený darček dostali k sviatku deti z ŠKD vo štvrtok (6.6.), keď k nim opäť po roku zavítalo žilinské Divadlo zo šuflíka. Predstavili sa s novou rozprávkou O kocúrovi a pyšnej hviezde. Príbeh bol nie len poučný ale aj zábavný. Pekné dekorácie, veselé kostýmy zaujali deti, ktoré pozorne predstavenie sledovali.

       

      Naše talenty 2019

       

      Naše talenty 2019 je názov prehliadky školskej a mimoškolskej umeleckej činnosti žiakov v Žilinskom kraji, ktorá svoje brány otvorila jubilejný desiatykrát vo štvrtok 30. 5. 2019. Organizátorom tejto ojedinelej akcie je Dom Matice slovenskej v Žiline s cieľom podporiť mladé umelecké talenty. Dôstojnosť celej akcie umocnili priestory Mestského divadla v Žiline, kde sa  prehliadka konala. So svojím programom sa prezentovalo 11 základných a umeleckých škôl, medzi ktorými nechýbala ani tá naša. Dievčatá z detského recitačného kolektívu Potvorky si pripravili inscenáciu Margita a Besná. Ich osobitá interpretácia vychádzajúca  zo známej Bottovej balady zaujala malých i veľkých divákov.

       

      Vďaka Vám, mamičky

       

      Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám.

      Byť mamou   je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!. Najkrajší darček je darček darovaný z lásky a od srdca. Takéto darčeky pre mamičky si vyrobili aj deti v školskom klube detí. Pozdravy, srdiečka a voňavé mydielka darovali deti svojim mamám ako vďaku za lásku, starostlivosť  a obetavosť.

       

      Návšteva múzea

       

      Deti ŠKD navštívili 11.2. Mestské múzeum Karola Točíka, kde si pozreli výstavu turzovského rodáka Milan Pavlíka a zároveň sa zúčastnili besedy s umelcom.

      Pán Pavlík im pútavo porozprával o svojich dielach a vysvetlil im techniky, ktoré využíva pri práci. Výstava bola zaujímavá tým, že diela netvoria len obrazy, ale aj rôzne predmety - stolička, truhlica, úlomky dreva a pod.

      Deti odchádzali spokojné, s novými poznatkami a zážitkami.

       

      Klub seniorov

       

      „Ako keby slnce zasvietilo na sneh – všetko vo mne zjasnie, tak mi vrúcne je. Netušili by ste, ako mi je krásne, keď sa na mňa ktosi s láskou usmeje. Ako keby zohrial uzimenú byľku teplý dotyk slnka v lesnom papradí – tak mi je, keď hoci na prchavú chvíľku láskavo ma ktosi rukou pohladí.“                M. Rúfus

       

      Pohladili. Našich seniorov pohladili šikovné deti zo Základnej školy v Turzovke. Pohladili slovom, pohladili spevom, básňou, hrou na gitarách, heligónkach, flaute. Pár detí tretieho a štvrtého ročníka si našlo čas a dňa 31.01.2019 pripravilo pre našich seniorov krátky kultúrny program a vyčarili tak na ich tvárach úsmev, ale i slzy dojatia. Na záver zaspievali prítomným dôchodcom pieseň Simony Martausovej so symbolickým názvom Spojiť sily. 

       

      „Daruj kúsok lásky“

       

      Vianočná besiedka 3. B, ktorú pripravili skvelé deti tejto triedy dňa 20.12.2018 pre svojich blízkych, bola prezentáciou krásneho spevu mnohých vianočných piesní a kolied, divadla, množstva básní, hry na flautách, gitare. Na tvárach našich hostí deti vyčarili nielen úsmev, ale i slzy šťastia a dojatia. Je krásne, že v tomto predvianočnom čase, keď sme si akosi bližší, sme mysleli i na rodiny, ktorých osudy sú nevyspytateľné a potrebujú pomoc. A tak sme v rámci aktivity „Daruj kúsok lásky“ vyzbierali množstvo potravín, ktoré sme darovali rodinám žiakov našej školy. 

       

      Vianočná besiedka ŠKD

       

      Krásne stíchne čas, anjel blízko sŕdc nám lieta, keď prídu Vianoce......

      Toto sú slová len jednej z mnohých piesní, básní a kolied, ktoré si deti z 3.A pripravili na Vianočnú besiedku 19.12. 2018 , aby svojim vystúpením potešili  tých, ktorých ľúbia a zároveň spríjemnili  všetkým  príchod najkrajších sviatkov v roku, Vianoc. 

       

      Divadlo Vianočka Udatný

       

      Dňa 04.12.2018 navštívili žiaci 3. a 4. ročníka Bábkové divadlo v Žiline, kde mali možnosť vidieť skvelú interaktívnu inscenáciu s názvom Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak čau a originál princezná Fujara Lopúchová. Pôvodná slovenská bláznivá rozprávka Juraja Raýmana bola o tom, čo sa stane, keď dorazia Vianoce aj na koniec sveta a vyplnia zvláštnu prosbu dvom starkým, keď dvanásti lúpežníci spôsobia roztrhanie neba a čert búcha hlavou do železnej pekelnej brány, keď márnivá princezná stratí posledný kúsok odevu a svätý Peter si nedobrovoľne pospí v mäkulinkej posteli a stratí kľúč od neba. Herci nás previedli letom svetom Raýmanovej dekompozície Dobšinského rozprávok a presvedčili nás, že na zemi je veselšie ako v nebi, či v pekle, a že iba naozajstná láska je zmyslom všetkého bytia a žitia na svete a aj Vianoce majú zmysel pre humor.

       

      Bábkové divadlo Žilina

       

      Bábkové divadlo v Žiline otvorilo svoje brány našim ôsmakom, aby poodhalili fantazijný  svet divadla a pozreli si skvelú inscenáciu Tracyho tiger. Nadchla nás skvelá réžia, originálna scénografia, minimalistická hudba a presvedčivé herecké výkony. Odchádzali sme očarení divadelnou mágiou, ktorá nás nútila ešte ďalej uvažovať o otázkach bytia.

       

      Čarovné škrupinky

      Pred veľkonočnými sviatkami sa v dňoch 26. – 28.3.2018 uskutočnila v Dome kultúry v Turzovke veľkonočná výstava pod názvom „Čarovné škrupinky“. Vystavovali na nej svoje práce aj deti zo školského klubu, ktoré sa takto mohli pochváliť svojimi nápadmi a tvorivým duchom. Výstavu si prišli pozrieť počas troch dní aj žiaci našej školy. Boli trochu sklamaní tým, že sa v tomto roku zúčastnilo málo vystavovateľov. Chýbali tu medovníčky a drobnosti, ktoré by si mohli zakúpiť. Mohli však obdivovať krásu a zručnosť, s akou boli vyrobené kraslice a veľkonočné vence. Pretože výstava nebola obsiahla, využili tretiaci možnosť navštíviť mestskú knižnicu, ktorá sa nachádza v tej istej budove v rámci Marca - mesiaca knihy.

       

      Karneval

      Dňa 8.2.2018 sa v telocvični ZŠ uskutočnil fašiangový karneval detí z ŠKD. Tohtoročný karneval sa niesol v duchu folklórnych zvykov a tradícií. Aj hry a súťaže boli zamerané na tému ako sa hrali a zabávali deti kedysi. Na dobrú náladu, do spevu i do tanca zahral na heligónke Milan Laš, žiak 7.A triedy, za čo mu patrí poďakovanie. Na umocnenie atmosféry mali pani vychovávateľky oblečené kroje, aby aj takto deťom priblížili folklór. Karnevalové masky a kostýmy rôzneho žánru malo 90 detí ŠKD. Pretože boli všetky pekné, nápadité, boli aj všetky odmenené vecnou cenou a sladkosťou. Karneval sa vydaril a už sa tešíme na ten budúci.

       

      Stretnutie pri stromčeku

      Každoročne sa deti zo školského klubu stretávajú pri stromčeku. Jednotlivé oddelenia si pripravujú vianočný program zostavený z básní, piesní a hudobného doprovodu. Tak tomu bolo aj 21.12.2017, kedy sa deti stretli v školskej jedálni a prežili pekné popoludnie s krásnym programom. Mali pozvaného aj hosťa – žiaka našej školy Milana Laša, ktorý program doplnil hrou na heligónke. Pre deti pripravili pani vychovávateľky sladké pohostenie a všetky deti mali pod stromčekom malý darček.

      Bábkové divadlo

      Stáva sa akýmsi pekným zvykom, že naše deti pravidelne navštevujú Bábkové divadlo v Žiline. I na Mikuláša (06.12.2017) deti 3. a 4. ročníka mali možnosť zhliadnuť nielen krásne, ale i poučné divadlo s názvom Škaredé káčatko od svetoznámeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Hoci je táto rozprávka známa i najmenším deťom, opäť sa naskytol priestor popremýšľať nad mnohými úskaliami i v dnešnom živote a zodpovedať si tak na mnohé otázky. Aké je to byť „iný“? Akú majú vlastne váhu slová? Je možné ovplyvniť svojím konaním životy ľudí okolo seba? A ako? Divadelné predstavenie bolo pre deti pútavé, pretože bolo plné humoru a hravosti.

      ÚLETY a Mestské múzeum Karola Točíka

      Je dlhoročnou  tradíciou, že začiatkom septembra žiaci našej školy navštívia výstavu v KaSS, ktorá sa otvára pri príležitosti turzovských hodov a takmer vždy prezentuje tvorbu umelcov rôznym spôsobom spojených  s našim mestom. Nie je tomu inak ani teraz. Žiaci v rámci výtvarnej výchovy sa zoznámili s tvorbou sochára Ondreja Zimku IV. a fotografa Jaroslava Veličku. Neskôr si prezreli prvé exponáty novootvoreného Mestského múzea Karola Točíka. Jednotlivých umelcov a ich tvorbu žiakom 5 a 6. ročníka stručne predstavili vyučujúce výtvarnej výchovy, ktoré im opísali aj spôsob používania jednotlivých múzejných artefaktov.

      Bábkové divadlo

      Dňa 15.11.2016 sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili bábkového predstavenia s názvom Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke. Bábkové divadlo v Žiline je pre nás už niekoľko rokov po sebe inšpiratívne a i tento rok nebolo tomu inak. Známy príbeh nám zahrali štyria smiešni a popletení herci. Spočiatku sa zdalo, že sú samotní herci prekvapení našou prítomnosťou, avšak táto veselá štvorica zahrala rozprávku s využitím dáždnikov, ktoré vraj zabudli v divadelnej šatni zábudliví diváci. Veselé scény, vtipy, pesničky nás zabavili a už teraz sa tešíme, čo pre nás herci vymyslia o rok. 

      Vianočná výstava a tvorivé dielne

      Vianočná výstava v tomto roku nebola to „pravé orechové“, na čo sme boli zvyknutí
      z predchádzajúcich rokov, keď sme nevedeli, čo si prvé pozrieť a kúpiť. Chýbala propagácia i vystavovatelia. Na jednej nástenke a stole svoje výrobky prezentoval Školský klub detí našej školy a druhý malý stôl obsadilo pár výrobkov na predaj troch ľudí. Na stenách bola výstava obrázkov ZUŠ v Turzovke, ktorá takto ukázala prácu svojho výtvarného odboru so zimnou a vianočnou tematikou.

      V pondelok 12.12.2016 ZUŠ v priestoroch výstavnej sály DK organizovala vianočné tvorivé dielne, na ktorých sa dopoludnia zúčastnili žiaci našej školy a odpoludnia deti zo ŠKD. Žiaci si tu mohli vyskúšať rôzne výtvarné techniky a vyrobiť si vianočnú ozdobu.

      Hudobný program Viktor

      Deťom v ŠKD sme pripravili 15.12.2016 predvianočný darček v podobe hudobného programu Viktor. Pán Viktor Guľváš už viac ako 10 rokov koncertuje pre deti, ku ktorým má vďaka tomu, že je učiteľ, veľmi blízky vzťah. Koncertuje na Slovensku i Českej republike a hrá iba pôvodné skladby  vlastnej tvorby. Všetky koncerty majú vzdelávací charakter. Koncertuje pre MŠ, ZŠ I. i II. stupeň aj pre dospelých.

      V programe bolo mnoho pesničiek,  ktoré si spievali všetky deti. Aktívne sa zapájali hrou
      a  zopakovali si mesiace v roku, v ktorých sa narodili. Svieži rytmus a výborná komunikácia
      s publikom zaujali naozaj všetkých. Deťom sa veľmi  páčila pieseň o Afrike, kde si zaspievali v cudzích jazykoch. Veselé pesničky s jednoduchými textami sa ľahko pamätali. Ich rytmus ich úplne „chytil“ a nedalo sa pri nich nehybne sedieť.  V závere 45 minútového vystúpenia si zacvičili a zatancovali so Šašom. Deťom sa vystúpenie veľmi páčilo a určite by si ho chceli ešte raz zopakovať aj na MDD so spolužiakmi v škole, hoci aj v amfiteátri. Bolo to super a odporúčame program všetkým. Výborne sme sa zabavili a zaspievali si.

      Vianočné trhy a kermaš

      Na pešej zóne v Turzovke sa 16. a 17.12.2016 uskutočnili Vianočné trhy a Turzovský kermaš. Na tribúne okrem iných vystúpila DFS Bukovinka a ŽFS Turzovanka. Stánky boli plné dobrôt a tovaru s vianočnou tematikou. V piatok sa išli na kermaš pozrieť aj deti zo ŠKD. Zastavovali sa hlavne pri sladkostiach a hračkách. Veľmi sa im páčil vyrezávaný betlehem so sochami v životnej veľkosti, no ich najväčšiu pozornosť si vyslúžili živé ovečky. Hladkali ich, kŕmili senom a nemohli sa od nich odtrhnúť. Pri stánku s vianočnými oblátkami dostal každý jednu čerstvo upečenú.

      Stretnutie pri stromčeku

      Deti sú už plné očakávania a netrpezlivo odrátavajú dni do Vianoc. V ŠKD si spoločne 21.12.2016 nacvičili program na  stretnutie pri stromčeku  v priestoroch školskej jedálne „Čakáme na Ježiška“. Živé jasličky  umocňovali zážitok z celej aktivity. Básničky striedali vianočné piesne v podaní nebojácnych sólistov.  Prváci dokonca zahrali piesne na gitare a heligónke a ukázali, čo sa za tri mesiace naučili. Patril im za to veľký potlesk. Na konci hodinového bloku si každé oddelenie zobralo spod stromčeka škatuľu s darčekmi. Všetci netrpezlivo čakali, čo dostanú. Každý bol obdarovaný hračkou a sladkosťami.  

      Valentínska šou

      Valentín sa už dávno u nás udomácnil. Priatelia si dávajú darčeky a valentínske pozdravy. Je to sviatok zamilovaných, no i všetkých, ktorí sa majú radi. Deti dávajú Valentínky svojim rodičom i kamarátom. V školskom klube v tento deň deti súťažia. Stretli sa v školskej jedálni 14.2.2017 v netradičných disciplínach.

      Nechýbal stoličkový tanec, jedenie piškót, hádzanie loptičky do srdiečka, nahadzovanie krúžkov, či akčný balónový tanec. Hlavnou súťažou bol však srdiečkový tanec, kde rozprávkové dvojice tancovali s loptičkou medzi čelami. Víťazi v každej súťaži boli odmenení sladkosťami. Všetci sa tak dobre zabávali, že nechceli ísť ani domov.

      Fašiangový karneval

      K Fašiangom neodmysliteľne patria plesy, zábavy a karnevaly. Túto ľudovú tradíciu zachovávajú aj deti zo školského klubu ZŠ v Turzovke. Každý rok sa tešia na súťaže, zábavu a prehliadku v maskách. Nebolo tomu inak ani 23.2.2017 v telocvični školy. Skoro stovka masiek od výmyslu sveta  sa predstavila svojim rodičom a spolužiakom. Deti spievali, hádzali loptou, precestovali vláčikom celý svet v piesni Afrika, prechádzali prekážkovou dráhou na kolobežkách, hľadali darček  ukrytý v škatuli, išli cez zlatú bránu, kde chytená maska musela zaspievať  a samozrejme tancovali v súťaži s metlou. Nešlo tu o najkrajšiu masku, ale o dobrú zábavu. Všetky masky boli odmenené vecnou cenou. Celým programom deti sprevádzal šašo Jašo.

  • Kontakty

   • Základná škola Turzovka
   • zsturzovka@gmail.com
   • vecerikova.gabika@centrum.sk
   • +421 918 881 756
   • Bukovina 305 Turzovka 02354
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje