• Novinky

      • O kúsok lepšie Slovensko so zmrzlinou Míša

      • Sme skupina mladých nadšencov prírody a životného prostredia, ktorých spájajú rovnaké hodnoty. A keďže nám nie je ľahostajné naše okolie zapojili sme sa aj v týchto dňoch do čistenia miest od odpadkov v okolí školy. Konkrétne sme sa vybrali smerom na hlavnú cestu smerom na Bukovinu. Za necelú hodinu sme vyzbierali takmer 3 plné vrecia. Odvahu sme nestratili ani pri zastavení okoloidúceho auta s prosbou, či by nezobrali plné vrecia odpadov k najbližšiemu kontajneru. Mali sme šťastie, vrecia nám odniesli aj sme získali obdiv a pochvalu. Ak chceš urobiť aj ty niečo pre svoje okolie zapoj sa aj ty! Zmrzlina Míša

       (Mgr. Michaela Sabelová)

      • Október v ŠKD - gaštankov zber sa začal

      • Do galérie Október v ŠKD - gaštankov zber sa začal boli pridané fotografie.

       Deti v ŠKD majú s pani vychovávateľkami pestré popoludnia - robili si šarkany, darčeky pre starých rodičov, gaštankové postavičky, ale aj mnoho iných jesenných výtvorov.

      • Európsky týždeň športu

      • Iniciatívou Európskej komisie je podpora športu a fyzickej aktivity v celej Európe aj formou Európskeho týždňa športu. Tento rok sa uskutočnil už 5. ročník a zapojilo sa doň viac ako 40 európskych krajín. Týždeň športu je určený pre všetkých bez ohľadu na vek či športovú výkonnosť. Hlavnou témou kampane #BeActive, ktorá je  súčasťou týždňa športu,je nabádať žiakov k pohybu nielen na vyučovaní, ale hlavne vo voľnom čase.

       Naša škola  zrealizovala Európsky týždeň športu už po tretíkrát. Cieľom bolo zapojiť počas vyučovania do športových súťaží čo najviac žiakov alebo ich viesť k fyzickej aktivite na vyučovacích hodinách. Na týždni športu sa zúčastnilo viac ako 200 žiakov 5. – 9. ročníka v individuálnych i kolektívnych športoch.

       Individuálne súťaže patrili „kráľovnej športu“ – atletike a chlapcom  a dievčatám 6. – 9. ročníka. Súťažilo sa v štvorboji, ktorý bol rozdelený na dva dni. Prvý deň to bol hod kriketovou loptičkou a crossový beh na 800 m. Druhý deň žiaci absolvovali beh na 60 m a skok do diaľky.

       V kolektívnych športoch sa utvorili zmiešané družstvá. Piataci a šiestaci súťažili v turnaji vo vybíjanej sprevádzanom obrovským zanietením a bojovnosťou. Siedmaci odohrali napínavé stretnutie v prehadzovanej. 

       Európsky týždeň športu uzavrel turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev chlapcov a dievčat 8. a 9. ročníka, kde väčšiu skúsenosť prejavili deviataci.

       Na záver podujatia poďakoval riaditeľ školy všetkým za ich snahu a zápolenie v rámci fair play a najlepší atléti a športové kolektívy si prevzali zaslúžené medaily a poháre.

       Blahoželáme!

       (Mgr. Pavol Škorník)

      • SadOVO – Ovocinárski experti

      • V dňoch 14.10-16.10.2019 sa žiačky našej školy  Radoslava Hrušková a Alica Husárová z 6.A triedy zúčastnili vzdelávania v ovocinárskej oblasti v Zaježovej neďaleko Zvolena. Vzdelávaniu predchádzala prehliadka historických pamiatok mesta Zvolen. V rámci aktivít vzdelávacieho programu zážitkovým učením sme získali praktické vedomosti a zručnosti v oblasti ošetrovania a starostlivosti o ovocné dreviny, muštovaní, výsadbe ovocných drevín a využitia starých a krajových ovocných odrôd Slovenska. Dozvedeli sme sa niečo aj o včelách a o ich  starostlivosti v jeseni. Viac fotografií nájdete vo fotoalbume. (Mgr. Monika Janíková)

      • Tisícročným chodníčkom histórie (exkurzia)

      • V krásnom jesennom počasí sa žiaci piateho ročníka pustili do poznávania minulosti našej krajiny od praveku až po novovek. Ideálnym miestom, kde sa na pomerne malom geografickom priestore dajú sledovať rôzne dejinné obdobia, sú práve Bojnice. Vedľa romantického Bojnického zámku tu nájdeme stopy neandertálskeho človeka na nálezisku európskeho významu.

                   Preto sme sa rozhodli vtiahnuť piatakov do víru histórie práve tu. Do hlbín minulosti sa ponorili v Múzeu praveku, ktoré sa nachádza v blízkosti Prepoštskej jaskyne. Toto miesto poskytovalo úkryt neandertálskemu človekovi už asi pred 70 000 rokmi. Bolo tu nájdených viac ako 3 000 artefaktov z obdobia stredného paleolitu. Po prehliadke okolia jaskyne čakali na žiakov zaujímavé tvorivé dielne. Rozdelení do skupín si „zhotovovali“ svojich neandertálcov s nástrojmi, ozdobami i samotným oblečením. Tí potom mali za úlohu zatancovať obradný tanec za zvukov bubnov a tlieskania svojich spolužiakov. Okrem nových poznatkov si takýmto spôsobom užili aj kopec srandy.

                   Z Múzea praveku sa Turzovčania presunuli k jednému z najkrajších zámkov na celom Slovensku. Prechádzali nádherne zdobenými miestnosťami, kde sa čas akoby zastavil. Počúvali povesti i skutočné životné príbehy majiteľov hradu a mohli obdivovať umenie našich predkov. Prehliadka zámku vyvrcholila návštevou podzemia, ktoré bolo vlastne malebnou jaskyňou v travertínovom podloží hradného brala. Napriek zaujímavému výkladu sprievodkyne, mnohé zákutia tohto jedinečného miesta nepotrebovali žiadny komentár.

                   Bojnice určite zostanú v spomienkach účastníkov tejto exkurzie nielen vďaka množstvu zaujímavostí, s ktorými sa tu stretli. Čas strávený s kamarátmi a históriou súčasne je zároveň spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným.(Mgr. Rastislav Bakajsa)

      • Spolupráca s Kericom pokračuje aj v tomto školskom roku

      • Dnes, 15.10. 2019 začala naša ZŠ ďalšiu sériu úspešnej spolupráce s čadčianskym Kericom v oblasti pôsobenia zahraničných dobrovoľníkov na pôde škôl. Tento raz k nám zavítal Jonathan z rakúskeho Innsbrucku. So žiakmi sa bude stretávať na hodinách anglického i nemeckého jazyka po celý školský rok. Žiaci tak budú mať možnosť zdokonaliť sa v cudzích jazykoch, spoznať tradície i zvyky a tiež dozvedieť sa o živote mladých ľudí v Rakúsku. (PhDr. Eva Dodeková)

      • Cestovateľ Bob v našej 4.B

      • Dobrý deň! Volám sa Bob. Toto meno mi dali deti 4. B, ku ktorým som pricestoval v septembri takmer ako Bambuľka. Na rozdiel od nej som však k deťom nepricestoval z krajiny Zázračno v balíku previazanou stuhou. Teraz si ma deti odovzdávajú a do môjho zápisníka zapisujú naše spoločné zážitky, pridávajú fotografie, kresbičky. Deti 4. B ma teda poriadne rozmaznávajú. Kupujú mi čiapky, navštevujú rôzne zaujímavé miesta. Dokonca mám už aj súrodenca. Ja im ale za odmenu pomáham s úlohami. Keď si ma vystriedajú všetky deti 4. B, pripravia ma na cestu k iným deťom. Deťom inej školy, iného mesta. Potom sa opäť vrátim a porozprávam, čo všetko som zažil. Musím ale dodať, že v Turzovke mi je fajn! (Mgr. Zuzana Mozoliková)

      • Plavecký výcvik žiakov 4. ročníka

      • Žiaci 4. ročníka našej základnej školy absolvovali v dňoch od 07.10.2019 do 11.10.2019 týždenný plavecký výcvik v okresnom meste Čadca. Naši malí plavci a plavkyne počiatočné obavy z vody veľmi rýchlo a profesionálne prekonali a nemali problém s ponáraním, splývaním, dýchaním do vody a skokmi. Posledný deň bol ukážkou toho, čo sa deti stihli počas týždňa naučiť. Kurz zvládli na jednotku. Radosť znásobili ešte krásne diplomy.

       I v tomto školskom roku zabezpečoval kurz Mestský podnik služieb v Čadci. Pod vedením skúsených plavčíkov zvládli deti pohyb vo vode s radosťou a bez strachu. Denne bolo prítomné nadšenie z vody, z pohybu. Je potešujúce, že naše deti si odniesli množstvo skvelých zážitkov. (Mgr. Zuzana Mozoliková) 

      • Charitatívna zbierka pre psí útulok

      • Každé zvieratko potrebuje lásku...

       Máš šancu zvieratkám pomôcť!

       V našej ZŠ Turzovka realizujeme zbierku pre útulok. Ak máš doma nejaké veci či jedlo pre mačičky a psíky, prines ich do triedy 9. A alebo odovzdaj p. uč. Eve Dodekovej. Vyzbierané veci poputujú v blízkej dobe do útulku, kde sa z nich zvieratká určite potešia.

       Ďakujeme!

       (PhDr. Eva Dodeková)

      • ÚPRAVA PARKOVACÍCH MIEST PRI ŠKOLE

      • Milí rodičia, pri škole momentálne prebieha úprava parkovacích miest. Preto Vás chceme požiadať, aby ste obmedzili pohyb autami v priebehu nasledujúcich dní po prístupovej ceste do školy. Ďakujeme za pochopenie.

      • Európsky deň jazykov v našej škole

      • 26. september už takmer dve desaťročia patrí  Európskemu dňu jazykov. Vyhlásený bol  Radou Európy v roku 2001. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa cudzích jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania. Pri príležitosti tohto dňa sú v Európe usporiadané rôzne podujatia a aktivity.

       Naša škola sa zapojila do tohto európskeho projektu po druhýkrát.

       Celý deň sme poňali zážitkovo, v duchu myšlienky D. Heviera, aby deti pri učení ani nezbadali, že sa učia. Naši žiaci varili, piekli, ochutnávali, triedu vymenili za ihrisko, pokúsili sa vžiť do roly hendikepovaných ľudí, spolupracovali a veľa sa smiali...

       Najskôr sme však spoločne diskutovali o nevyhnutnosti učiť sa cudzí jazyk a o výhodách, ktoré nám táto znalosť prinesie. Následne žiaci spoznávali európske krajiny formou kvízu zameraného na pozoruhodnosti,  pamiatky, jedlá, tradície a zvyklosti. O gastronómii nielen rozprávali, ale sami aj  pripravili a ochutnali jednoduché inonárodné špeciality.

       Prostredníctvom skupinovej aktivity, pri ktorej mohli žiaci použiť aj mobil na vyhľadávanie potrebných informácií, načreli do lexiky pre nás exotických jazykov (napr. moldavčina, rumunčina, arménčina, litovčina, bieloruština, gruzínčina, holandčina). Žiakov prekvapila jej náročnosť, ale na druhej strane si všimli podobnosti v slovnej zásobe  vyplývajúce zo spoločných jazykových rodín.

       Nezabudli sme  ani na tých, ktorí nedostali do vienka dar dorozumievať sa hovorenou rečou, a preto využívajú posunkovú reč – znakový jazyk. Odhaduje sa, že v Európe žije viac ako  750 000 nepočujúcich používateľov znakového jazyka. Na vlastnej koži sme si vyskúšali znakovú komunikáciu, ktorú sme si tak trochu osvojili z krátkeho edukačného videa.  „Povedali“ sme svoje meno posunkovou rečou a spoločne vytvárali rôzne slová zo začiatočných písmen svojich mien.

       Mladší žiaci si pripravili a spoločne zarecitovali krátku báseň a presvedčili seba i nás, že poézia znie úchvatne aj v anglickej verzii.

       Neskôr sme sa  presunuli  na školské ihrisko /nielen kvôli spáleniu kalórií z inonárodných špecialít J/. Tu totiž prebiehal kvíz o pôvode dnes už tradičných európskych športov a tímovo sa  súťažilo v  rôznych športových disciplínach /beh, hod loptou, tenis, .../ Víťazný tím získal malú čokoládovú odmenu.

       Na záver  žiaci vyjadrili názor, ktorý jazyk by sa chceli naučiť a prečo.

       Žiakom sa Európsky deň jazykov veľmi páčil a už teraz sa tešia na ďalší o rok!

       (PhDr. Eva Dodeková)

       Viac fotografií vo fotoalbume

      • Čas otvárania B pavilónu a ŠKD - POZOR ZMENA

      • Pavilón B sa otvára už o 7:30 hod.

       Ranný ŠKD sa otvára už 6:30 hod.

      • RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE pre rodičov žiakov 9. ročníka

      • Milí rodičia,

       Pozývame Vás na rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční  10.10.2019, t.j. štvrtok o 16.00 hod. v priestoroch školskej jedálne. Rodičovské združenie  bude zamerané na informácie o vhodne zvolenej profesii Vašich detí. Zároveň budete informovaní o možnostiach ,  ktoré získa Vaše dieťa počas Dňa voľby povolania/DVP/, ktorý sa uskutoční v mesiaci október. O presnom termíne DVP  a programe Vás budeme včas informovať.

       Tešíme sa na stretnutie s Vami .

       Prítomní budú riaditeľ školy a výchovný poradca.

      • Kreatívna jeseň v ŠKD

      • Do galérie Kreatívna jeseň v ŠKD boli pridané fotografie.

       V našom školskom klube sme sa v septembri kreatívne zabávali :).

       Vyrábali sme ovocie z papiera, lepili sme z listov sovičky, otláčali namaľované listy a veľa iného.

   • Kontakty

    • Základná škola Turzovka
    • zsturzovka@gmail.com
    • vecerikova.gabika@centrum.sk
    • +421 0414352502
    • Bukovina 305 Turzovka 02354
  • Fotogaléria

   • Október v ŠKD - gaštankov zber sa začal
   • SadOVO – Ovocinárski experti
   • Európsky deň jazykov v našej škole
   • Kreatívna jeseň v ŠKD
   • Ukončenie školského roka 2018/19
   • Turzovka na kolesách - 9.ročník
   • Rozlúčka s ŠKD
   • Projekt SadOVO
   • Knižný freezing
   • Mladí výtvarníci
   • Škola v prírode
   • Výlet Bojnice