Navigácia

 • Rozlúčka so ŠKD

  Do galérie Rozlúčka so ŠKD boli pridané fotografie.

 • Školský časopis

  Vyšlo 4. číslo školského časopisu Čitanie pod lavicou. Kliknite v ľavom menu na školský šasopis.

 • Ukončenie školského roka

  Do galérie Ukončenie školského roka boli pridané fotografie.

 • Športové šantenie

  Dňa 22.6.2018 sa aj deti zo ŠKD zúčastnili športového podujatia Turzovka na kolesách, ktoré sa konalo v Areáli športu a oddychu v Závodí.

  Deti najprv povzbudzovali svojich kamarátov, ktorí súťažili na bicykloch, kolieskových korčuliach a v jazde zručnosti. Počasie prialo, tak sa potom deti vyšantili v areáli na preliezačkách, hojdačkách, šmýkačke, kolotoči...

  Úsmevy na tvárach detí svedčia o tom, že sa im podujatie páčilo.

 • Športové šantenie

  Do galérie Športové šantenie boli pridané fotografie.

 • Zápis detí do ŠKD

  V mesiaci jún sa uskutoční zápis detí do školského klubu na školský rok 2018/2019.

  Deti, ktoré školský klub navštevujú dostanú zápisný lístok v klube. Vypísaný ho prinesú späť do 22.6.2018.

  Pre deti, ktoré školský klub ešte nenavštevovali si rodičia môžu zápisný lístok prevziať u vychovávateliek denne od 11,00 do 17,00 hod. Tešíme sa na vás.

 • Turzovka na kolesách

  Dňa 22.6.2018 sa v športovom areáli v Závodí konal už 8. ročník športového podujatia Turzovka na kolesách. Oproti minulým rokom sa konalo netradične v piatok a z dôvodov rekonštrukcie chodníkov v Závodí a zrušeného cyklochodníka sa tiež nekonali tradičné okruhy „okolo“ mesta. K zaužívaným súťažným disciplínam pre cyklistov, k jazde zručnosti a jazde zotrvačnosti, však pribudla nová disciplína -  jazda rýchlosti pre korčuliarov a kolobežkárov. Podujatie sa napriek týmto zmenám vydarilo, prišla viac ako stovka účastníkov, vrátane tých najmladších, škôlkárov. Každý z mladých účastníkov sa mohol zapojiť do všetkých troch disciplín, v každej mohol vo svojej kategórii za umiestnenie do tretieho miesta získať hodnotné ceny, medaile a diplomy. Každú účastník po prezentácii dostal aj malé občerstvenie.

  Budúci rok by mal v našom meste vyrásť nový cyklochodník, ktorý bude kopírovať ten starý, avšak v oveľa lepšej podobe a kvalite, bude oddelený od vozovky a po celej dĺžke bude osvetlený, takže dúfame, že ďalší ročník obnovíme tradíciu okruhov „okolo“ mesta už po novom cyklochodníku. Poďakovanie patrí všetkým organizátorom z radov pedagógov ZŠ Turzovka, mestu za poskytnutie priestorov športového areálu a rovnako neinvestičnému fondu Otváraj sa brána, ktorý zabezpečil ceny pre víťazov a občerstvenie.

   Víťazi súťažných disciplín:

  I. Stupeň ZŠ

  Jazda zručnosti: Tobias Steiniger 4.B

  Jazda zotrvačnosti: Dominik Michálek 4.B

  Jazda rýchlosti: Júlia Jarošová 3.B

   II. Stupeň ZŠ

  Jazda zručnosti: Miroslav Gernát 7.A

  Jazda zotrvačnosti: Miroslav Gernát 7.A

  Jazda rýchlosti: Michaela Kubačková 7.B

 • Turzovka na kolesách

  Do galérie Turzovka na kolesách boli pridané fotografie.

 • Na farme

   

  Záver školského roka (25.6.2018) si tretiaci spestrili vychádzkou na farmu v Predmieri. Po príchode  sa dozvedeli, ktoré druhy zvierat sa na farme nachádzajú a ako sa treba o ne starať. Potom sa presunuli do ovčína, kde mali možnosť vidieť dojenie oviec a dostať sa do tesnej blízkosti malých jahniatok. Nakoniec nastal zlatý klinec programu – jazda na valachovi. Každý si mohol vyskúšať, aké to je niesť sa na chrbte koňa. Mnohí mali spočiatku pred koňom veľký rešpekt,  no len čo vyskočili do sedla, na tvárach sa zjavil úsmev. Podaktorí žiaci nezabudli na zvieracích kamarátov a pohostili ich chutnou mrkvou, senom či kalerábom.                                      

  Pre deti  bol kontakt so zvieratkami veľkým dobrodružstvom, keďže mnohí dosiaľ nemali možnosť pohladkať si ovečku či rozhliadnuť sa po okolí z konského sedla. Chceme sa preto veľmi pekne poďakovať rodine Hadrabovej za ústretovosť a ochotu  umožniť deťom toto príjemné stretnutie.  

   

 • Na farme

  Do galérie Na farme boli pridané fotografie.

 • Oświęcim

   

  Cieľom 41 deviatakov bolo miesto, pripomínajúce jednu z najväčších tragédií v ľudských dejinách. Múzeum holokaustu v Osvienčime je dodnes svedectvom toho, k čomu môže ľudí priviesť nezmyselná nenávisť a akých ukrutností sú ľudia schopní.

  Do poľského Osvienčimu sa žiaci pozreli 12.6.2018. Veľmi zaujímavý výklad im umožnil urobiť si aspoň základnú predstavu o tom, čo museli na tomto mieste prežívať väzni pred vyše sedemdesiatimi rokmi. Pri pomyslení na to, že každý centimeter zeme, po ktorej sa teraz prechádzali ukrýval ľudskú tragédiu, bolo vidieť pohnutie na všetkých tvárach.

  Po prehliadke bývalého koncentračného tábora v Osvienčime sme zamierili do neďalekej Brezinky. Tu vybudovali fašisti ešte väčší vyhladzovací tábor. Obrovský priestor posiaty drevenými barakmi alebo komínmi, ktoré po nich zostali, pôsobí aj po desaťročiach hrôzostrašne. Tu sa žiaci tiež dozvedeli o každodennom živote väzňov, videli železničné koľaje a vozeň, ktorými ich privážali na miesto, kde takmer všetci našli svoju smrť. Pri pamätníku obetiam holokaustu na konci tábora určite každý z nich venoval myšlienku tým, ktorí tu tak nezmyselne zahynuli.

   

 • Oświęcim

  Do galérie Oświęcim boli pridané fotografie.

 • Aktualizácia údajov
  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Návšteva v Starom Měste

  Po roku sme sa opäť osobne stretli so žiakmi a pedagógmi partnerskej školy v Českej republike. Dňa 19.6.2018 vycestovalo dvadsať žiakov a jedenásť učiteľov do Starého Města. Najskôr sme sa však zastavili v SKC, kde bol pripravený kultúrny program v podobe hudby a scénického tanca v podaní talentovaných žiakov zo Starého Města, ktorý konferoval Jiří Pavlica. V závere sme pridali aj my vystúpenie  mažoretiek, hru na heligónke a na husle.

  Potom  sa už  všetci presunuli do telocvične školy, kde žiaci odohrali priateľský zápas vo volejbale. Boli sme svedkami krásnych akcií, no na naše víťazstvo to nestačilo. Žiaci si v ďalšej časti premiešali družstvá a o zábavu bolo postarané. Program bol bohatý, preto sme sa ponáhľali s obedom i prehliadkou školy. Bludiská chodieb boli pre niektorých  našich žiakov orieškom. Program pokračoval prehliadkou známeho pútnického miesta vo Velehrade. Sprievodkyňa nás previedla celou bazilikou, dozvedeli sme sa mnoho z jej histórie a mohli sme obdivovať krásne fresky, sochy a oltáre.

  O kúsok ďalej nás už čakal Archeoskanzen Modrá. Bol tu pripravený program súvisiaci s Veľkou Moravou. Animátori na jednotlivých stanovištiach nám ukázali dobové odevy, pekáreň aj s ochutnávkou placiek, videli sme zbrane a spôsoby boja. Najväčší zážitok mali však všetci zo školy. Prísny učiteľ si hneď na začiatku hodiny urobil poriadok s prípadnými nespratníkmi, aby ich nemusel napomínať počas vyučovania. Žiaci odpovedali správne na mnohé otázky z histórie Veľkej Moravy. Boli veľmi disciplinovaní a vydýchli si, že nemusia chodiť do takejto školy. V závere sa zišli na strelnici, kde si vyskúšali streľbu z luku do terča.

  Bol čas sa rozlúčiť a vrátiť sa ku každodenným povinnostiam. Ďakujeme za krásne strávený deň, na ktorý budeme dlho spomínať. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu a stretnutia.

 • Návšteva v Starom Měste

  Do galérie Návšteva v Starom Měste boli pridané fotografie.

 • Euroweek

  Počas posledných dní strávených v školských laviciach sa naši žiaci stretávajú možno posledný krát so svojimi spolužiakmi pred nastávajúcimi prázdninami, zároveň však môžu spoznať nových ľudí, ktorí prichádzajú na rôzne stretnutia a besedy na našu školu . Rovnako tomu bolo i 21. 6. 2018, kedy učebňou základnej školy zneli hlasy anglicky rozprávajúcich dobrovoľníkov, ktorí k nám prišli z ďalekej Afriky, či menej vzdialeného Rakúska v rámci programu Euroweek, ktoré poriada KERIC v Čadci. Žiaci sa zoznámili s učiteľom Johnom, pôvodom z Nigérie z mesta Lagos a niektorí i s  mladou dobrovoľníčkou Theressou z neďalekého rakúskeho mestečka Gratz, ktorá našu školu navštevuje počas školského roka pravidelne.  Zvedavé oči žiakov uprene pozerali na zaujímavé fakty a uši pozorne načúvali, ktoré im títo dobrovoľníci predstavili v anglickom jazyku.

  Dozvedeli sa tak o geografickom rozdelení Nigérie, náboženských skupinách, typických jedlách, kmeňoch žijúcich v danej časti Afriky ako aj o zachovávaní tradície pozdravov rôznym postojom tela. Nemalou zaujímavosťou bola ukážka týchto pozdravov, zjednávanie nižších cien na miestnych trhoch, či poznanie, že hyena slúži Afričanom ako strážny pes. Z horúcej Afriky sa žiaci schladili príjemným pohľadom na zasnežené Alpy, priezračné jazera, lákavé jedlá, či hodiny s čudne uloženými ručičkami na jednej veži v dôsledku chyby robotníka. Theressa upresnila žiakom fakt, že mašľa na krojoch Rakúšaniek má svoj spoločenský význam,  obzvlášť jej umiestnenie, teda nie je to len „imidžovka.“

  V závere svojej prezentácie sa žiaci mohli opýtať na ďalšie zaujímavostí a špecifiká typické pre konkrétnu krajinu. Dobrovoľníci si naopak overili ich pozornosť kvízovými otázkami.

  Tešíme sa i z takýchto návštev a dúfame, že opäť budeme môcť privítať na našej škole ďalších!

 • Euroweek

  Do galérie Euroweek boli pridané fotografie.

 • Adela a Viktor

  Nezištnosť, otvorenosť, priamosť, pokora a skutočný záujem o čokoľvek... - aj toto sú atribúty vzácnych ľudí.

  Takýmito vzácnymi a nezabudnuteľnými osobnosťami sú aj Adela a Viktor Vinczeovci, ktorí k nám zavítali 12. júna. Počiatočnú nervozitu z príchodu známych osobností vystriedali eufória a príjemná atmosféra. Získali si nás svojou prirodzenosťou, úprimným záujmom o všetko dianie okolo a v neposlednom rade vtipom a nadhľadom. Vyžarovala z nich upokojujúca harmónia. Jednoducho, prekonali všetky naše očakávania. Žiaci mali možnosť prostredníctvom besedy pýtať sa na čokoľvek a vyskúšali si tak, ako vyzerá skutočné interview v praxi.  Dozvedeli sme sa veľa z Adelinho i Viktorovho  osobného i pracovného života. Obaja ochotne, ale predovšetkým duchaplne a humorne odpovedali na akékoľvek otázky, rozdávali autogramy a fotografovali sa s našimi žiakmi. So záujmom si pozreli exteriér i interiér školy a rovnako sa zaujímali o život v škole, úspechy žiakov i každodenné školské problémy. 

  Veľmi si vážime, že si Adela a Viktor  pri svojej veľkej pracovnej zaneprázdnenosti  našli čas na návštevu Základnej školy v Turzovke. Ďakujeme!

 • Adela a Viktor

  Do galérie Adela a Viktor boli pridané fotografie.

 • Dôležité